“Tarbiya” fanidan boshlang‘ichlarga dars beradigan o‘qituvchilarning malaka toifasi uchun haq to‘lanadimi?
21:12 / 13.12.2024 5.10k
Birinchi toifali o‘qituvchiman. Maktabda 11 soat “Tarbiya”dan dars beraman. 7 soat yuqorilarga, 4 soat esa boshlang‘ichlarga darsga kiraman.
Hozir faqat yuqori sinflardagi 7 soat uchun toifamga haq to‘lanyapti xolos. Boshlang‘ichdagi 4 soatga qo‘shimcha haq to‘lanmayapti. Qachon to‘lab beriladi?
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining 2024-yil 16-apreldagi 30/1-1782-sonli ko‘rsatmasiga binoan “Boshlang‘ich ta’lim” o‘qituvchilari boshlang‘ich sinflarda “Tarbiya” fanidan, “Tarix”, “Milliy istiqlol g‘oyasi va huquq” mutaxassisligiga ega o‘qituvchilarga esa 5-11-sinflarda “Tarbiya” fani bo‘yicha dars o‘tishlariga ruxsat berilgan.
Shuningdek, “Tarbiya” fani mutaxassisligiga ega bo‘lgan yoki “Tarbiya” fanidan qayta tayyorlovdan o‘tgan o‘qituvchilar ham yuqori hamda boshlang‘ich sinflarda dars berish huquqiga ega.
“Tarbiya” fanidan boshlang‘ich sinflarga dars berayotgan o‘qituvchilarning malaka toifasiga haq to‘lanmayaptimi?
“Tarbiya” fanidan dars o‘tish huquqiga ega bo‘lgan o‘qituvchilarda mazkur fandan malaka toifasi bo‘lsa, “Tarbiya” fani bo‘yicha malaka toifasi uchun qo‘shimcha haq to‘lanishi shart.
Ammo xalqtaliminfo.uz'ga murojaat yo‘llayotgan bir guruh “Tarbiya” fani o‘qituvchilarining aytishicha, ularga boshlang‘ich sinfdagi dars soatlari uchun malaka toifasiga qo‘shimcha haq to‘lab berilmagan.
Bu masalaga oydinlik kiritish maqsadida xalqtaliminfo.uz Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi Pedagog kadrlarga malaka toifalarini berish jarayonini tashkil etish boshqarmasi boshlig‘i Sardor Raximboyev bilan bog‘landi.
Sardor Raximboyevning aytishicha, UzASBO-2 tizimida o‘qituvchilarga fanlar bo‘yicha malaka toifa sertifikatlarini tegishli fanlarga bog‘lash bilan bog‘liq ayrim tushunmovchiliklar kelib chiqqan.
Bularni bartaraf etish maqsadida 2024-yil 11-dekabr kuni Iqtisodiyot va moliya vazirligiga UzASBO-2 dasturiy majmuasini vazirlikning yagona elektron tizimi (ERP)ga qisqa muddatda integratsiya qilish bo‘yicha so‘rov yuborilgan.
Ya’ni, yuqoridagi masalalar hal bo‘lishi kutilmoqda va “Tarbiya” fanidan boshlang‘ich sinflarga dars berayotgan o‘qituvchilarning malaka toifasi uchun qo‘shimcha haq to‘lash boshlanadi. Bu masalaning qay darajada tez hal qilinishi esa Iqtisodiyot va moliya vazirligiga bog‘liq jarayon.
“Tarix” va “Milliy istiqlol g‘oyasi va huquq” o‘qituvchilari boshlang‘ich sinflarda dars bersa, toifasi uchun qo‘shimcha haq to‘lanadimi?
“Tarix”, “Milliy istiqlol g‘oyasi va huquq” mutaxassisligiga ega o‘qituvchilari boshlang‘ich sinflarda (1-4-sinf) “Tarbiya” fanidan dars bergan taqdirda, ularning malaka toifasi uchun qo‘shimcha haq to‘lovlari amalga oshirilmaydi.
Chunki, Bosh vazirning 2024-yil 16-apreldagi 30/1-1782-sonli ko‘rsatmasida “Tarix”, “Milliy istiqlol g‘oyasi va huquq” mutaxassisligiga ega o‘qituvchilarga faqat 5-11-sinflarda “Tarbiya” fani bo‘yicha dars o‘tishlariga ruxsat berilgan.
Ayrim hududlarda esa boshlang‘ich sinflardagi “Tarbiya” fani ushbu fan o‘qituvchilariga ham berish holati kuzatilgan. Shu sababli, “Tarix” va “Milliy istiqlol g‘oyasi va huquq” o‘qituvchilariga boshlang‘ich sinflarda dars bergani uchun qo‘shimcha to‘lovlar amalga oshirilmagan.

Будет ли оплачиваться квалификационная категория учителей, преподающих дисциплину "Воспитание" для начинающих?
21:12 / 13.12.2024 5.10k
Я учитель первой категории. В школе я преподаю "Воспитание" 11 часов. 7 часов - на уроки для старшеклассников, 4 часа - для начинающих.
Сейчас мне платят только за 7 часов в старших классах. Доплата за первые 4 часа не взимается. Когда будет оплачено?
Как известно, согласно директиве Премьер-министра Республики Узбекистан No 30/1-1782 от 2024 года, учителям "Начального образования" разрешено проводить занятия по предмету "Воспитание" в начальных классах, а учителям по специальностям "История," "Идея национальной независимости и право" - по предмету "Воспитание" в 5-11 классах.
Также учителя, имеющие специальность по предмету "Воспитание" или прошедшие переподготовку по предмету "Воспитание," имеют право преподавать в старших и начальных классах.
Не оплачивается ли квалификационная категория учителей, преподающих в начальных классах по предмету "Воспитание"?
Если учителя, имеющие право на проведение занятий по предмету "Воспитание," имеют квалификационную категорию по данному предмету, то за квалификационную категорию по предмету "Воспитание" должна быть выплачена дополнительная плата.
Однако группа учителей предмета "Воспитание," обратившихся к "Xalqtaliminfo.uz," заявила, что им не выплачивали дополнительную плату за учебные часы в начальных классах.
Для внесения ясности в этот вопрос, xalqtaliminfo.uz связался с начальником управления по организации процесса присвоения квалификационных категорий педагогическим кадрам Министерства дошкольного и школьного образования Сардором Рахимбоевым.
По словам Сардора Рахимбоева, в системе UzASBO-2 возникли некоторые проблемы, связанные с привязкой сертификатов квалификационной категории по предметам к соответствующим предметам.
В целях устранения этих проблем 11 декабря 2024 года в Министерство экономики и финансов направлен запрос на интеграцию программного комплекса UzASBO-2 в единую электронную систему (ERP) министерства в кратчайшие сроки.
То есть вышеуказанные проблемы в скором времени будут решены, и учителям, преподающим предмет "Воспитание" в начальных классах, начнут выплачивать дополнительную плату за квалификационную категорию. Различия будут перерасчитаны и выплачены.
Будут ли учителям "Истории" и "Идеи национальной независимости и права" платить дополнительную плату за обучение в начальных классах?
В случае преподавания предмета "Воспитание" учителями по специальностям "История," "Идея национальной независимости и право" в начальных классах (1-4 классы) доплата за квалификационную категорию не производится.
Потому что указание Премьер-министра No 30/1-1782 от 2024 года разрешает преподавателям специальностей "История," "Идея национальной независимости и право" проводить занятия по предмету "Воспитание" только в 5-11 классах.
В некоторых регионах наблюдается передача предмета "Воспитание" учителям этого предмета в начальных классах. В связи с этим учителям "Истории" и "Идеи национальной независимости и права" не выплачивались дополнительные выплаты за обучение в начальных классах.