Menejerlik o‘quv kurslarida o‘qish pullik bo'ladi, lekin...
Maktab direktorligiga nomzodlar uchun Abdulla Avloniy nomidagi milliy-tadqiqot institutida joriy qilinayotgan menejerlik o‘quv kurslari pullik bo‘lib, o‘quv kurslarida bir nafar nozod uchun belgilangan to‘lov miqdori tegishli vazirliklar tomonidan har yili 1-dekabrgacha belgilanadi.
Tasdiqlangan o‘qitish harajatlari uchun to‘lov menejerlik o‘quv kurslarida o‘qish istagida bo‘lgan nomzodlardan undiriladi.
O‘quv kursi barchaga birdek pullik bo‘ladimi?
Yo‘q, aslo unday emas. Ya'ni, vazirlik tomonidan reja-taqsimotga kiritilgan maktab direktorlarini o‘qitish Davlat byudjeti mablag‘lari hisobidan qoplab beriladi.
Direktorlar birinchi marotaba menejerlik sertifikatini olgandan keyin, navbatdagi menejerlik kurslarida o‘qish va sertifikatni olishda nomzod sifatida ishtirok etadi.
Bunda 2024-yil 1-yanvarga qadar direktor lavozimida ishlab kelayotganlarni o‘qitish Davlat byudjeti mablag‘lari hisobidan moliyalashtiriladi.
Ushbu holatni yanada soddaroq qilib tushuntiramiz
Masalan, 1-sonli maktabda faoliyat yuritib kelayotgan Sobir aka 2021-yildan buyon (2021-yil shartli ravishda qo‘llanildi) shu maktabda direktor lavozimida ishlab kelmoqda. Endi yangi tartibga ko‘ra Sobir aka ham boshqa direktorlar qatori menejerlik kurslariga jalb qilindi deylik.
Lekin xuddi shu 1-sonli maktabda faoliyat yuritib kelayotgan Jobir aka esa 5-6 yillik ish stajiga ega bo‘lgan pedagog va u maktab direktorligiga nomzod bo‘lish uchun menejerlik o‘quv kurslarida o‘qib, sertifikat olmoqchi.
Mana shu vaziyatda Sobir akadan menejerlik o‘quv kursida o‘qiganligi uchun to‘lov undirilmaydi. Jobir aka esa menejerlik kursida o‘qishi uchun to‘lov qilishi kerak bo‘ladi.
Xulosa shuki, 2024-yil 1-yanvarga qadar direktor lavozimida ishlab kelayotganlar uchun ushbu kurslar bepul bo‘ladi. Ammo, yangi nomzodlar uchun menejerlik kurslarida o‘qish pullik bo‘ladi.
Menejerlik kursida o‘qiyotgan direktorning vazifasini bajargan o‘rinbosarga qo‘shimcha haq to‘lanadimi?