Davomatga yordam beramiz deyilsa ham norozimiz, yordam berishmasa ham norozimiz — nima qilish kerak?
Endilikda dars qoldirib kelayotgan o'quvchilarning ota-onalariga “Ogohlantirish xati” yuborilishi va bu orqali ularga turli tartibdagi ma’muriy javobgarlik choralari qo‘llanishi haqidagi xat namunasi ijtimoiy tarmoqlarda tanqidiy ruhda muhokama bo‘lmoqda.
Ochig‘i hech narsani tushunmadim. Davomat dedik, o‘quvchini maktabga olib kelib o‘tkazishga kuchimiz yetmadi, IIB xodimlari yordam bermayapti dedik.
Rostdan ham shunday edi vaziyat. Maktablarda davomat achinarli darajaga yetib kelgandi. Ishonavering, bu maktabda yaxshi dars o‘tilmasligi yoki zerikarli ekanligi uchun emasdi. Buning boshqa ko‘p omillari bor aslida.
Maktab qanchalik jozibador bo‘lmasin, shunda ham maktabga kelmaydigan o‘quvchilar minglab topiladi. Majburiy ta’lim bo‘lgandan keyin qati’y tartib bo‘lishi shart.
Afsuski, ba’zi ota-onalarga bu yoqmagan ko‘rinadi. Eng quyi tizimda, bevosita o‘quvchilar davomati bilan shug‘ullangan shaxs sifatida aytishim mumkinki, hozirgi tizim juda yaxshi yo‘lga qo'yildi. Buni ko‘pchilik qo‘llab-quvvatlaydi.
Ota-onalarga yuborilgan ogohlantirish xatlarida ham hech qanday yomon narsa aytilmagan, shunchaki O‘zbekistondagi qonunchilik eslatib qo‘yilgan xolos.
To‘g‘ri, ba’zi hollarda Milliy gvardiya xodimlari pedagoglar faoliyatiga ham aralashib qo‘yayotgan bo‘lishi mumkin. Lekin pedagog xodimlar ham o‘z huquqini talab qilsa, o‘sha xodimlar ham o‘ziga kelib qoladi.
Maktabga kelmagan o‘quvchining ota-onasini javobgarlikka tortish noto‘g‘ri amaliyot degan fikrda bo‘layotganlarga eng og‘ir hududga borib o‘quvchilar davomati bilan shug‘ullanib ko‘rishni maslahat beraman.
Milliy gvardiyaning voyaga yetmaganlar masalalari bo‘yicha inspektor-psixologlar lavozimlari va 2 000 ta shtat birligi Ichki ishlar vazirligi tuzilmasiga qaytarildi.