Davomatga yordam beramiz deyilsa ham norozimiz, yordam berishmasa ham norozimiz — nima qilish kerak?
15:46 / 13.02.2024
5.96k
Endilikda dars qoldirib kelayotgan o'quvchilarning ota-onalariga “Ogohlantirish xati” yuborilishi va bu orqali ularga turli tartibdagi ma’muriy javobgarlik choralari qo‘llanishi haqidagi xat namunasi ijtimoiy tarmoqlarda tanqidiy ruhda muhokama bo‘lmoqda.
Ochig‘i hech narsani tushunmadim. Davomat dedik, o‘quvchini maktabga olib kelib o‘tkazishga kuchimiz yetmadi, IIB xodimlari yordam bermayapti dedik.
Rostdan ham shunday edi vaziyat. Maktablarda davomat achinarli darajaga yetib kelgandi. Ishonavering, bu maktabda yaxshi dars o‘tilmasligi yoki zerikarli ekanligi uchun emasdi. Buning boshqa ko‘p omillari bor aslida.
Maktab qanchalik jozibador bo‘lmasin, shunda ham maktabga kelmaydigan o‘quvchilar minglab topiladi. Majburiy ta’lim bo‘lgandan keyin qati’y tartib bo‘lishi shart.
Afsuski, ba’zi ota-onalarga bu yoqmagan ko‘rinadi. Eng quyi tizimda, bevosita o‘quvchilar davomati bilan shug‘ullangan shaxs sifatida aytishim mumkinki, hozirgi tizim juda yaxshi yo‘lga qo'yildi. Buni ko‘pchilik qo‘llab-quvvatlaydi.
Ota-onalarga yuborilgan ogohlantirish xatlarida ham hech qanday yomon narsa aytilmagan, shunchaki O‘zbekistondagi qonunchilik eslatib qo‘yilgan xolos.
To‘g‘ri, ba’zi hollarda Milliy gvardiya xodimlari pedagoglar faoliyatiga ham aralashib qo‘yayotgan bo‘lishi mumkin. Lekin pedagog xodimlar ham o‘z huquqini talab qilsa, o‘sha xodimlar ham o‘ziga kelib qoladi.
Maktabga kelmagan o‘quvchining ota-onasini javobgarlikka tortish noto‘g‘ri amaliyot degan fikrda bo‘layotganlarga eng og‘ir hududga borib o‘quvchilar davomati bilan shug‘ullanib ko‘rishni maslahat beraman.

Мы недовольны, даже если нам говорят, что мы поможем посещаемости, но мы недовольны, даже если нам не помогают – что делать?
15:46 / 13.02.2024
5.96k
Сейчас в соцсетях в критическом ключе обсуждается пример письма об отправке «Письма-предупреждения» родителям учеников, прогуливающих занятия и тем самым применяющих к ним различные административные меры.
Честно говоря, я ничего не понял. Мы сказали посещаемость, сил довезти ученика до школы у нас не было, сотрудники МИБ не помогают.
Это действительно так. Посещаемость школ достигла плачевного уровня. Поверьте мне, это произошло не потому, что в школе было плохо или скучно. На самом деле есть много других факторов.
Какой бы привлекательной ни была школа, тысячи учеников не ходят в нее. После обязательного образования должен быть строгий порядок.
К сожалению, некоторым родителям это не нравится. Что касается нижней части системы, то как человек, который непосредственно занимается посещаемостью учащихся, я могу сказать, что нынешняя система работает очень хорошо. Многие люди поддерживают это.
В письмах-предупреждениях, отправленных родителям, ничего плохого не говорилось, упоминалось только законодательство Узбекистана.
Правда, в некоторых случаях сотрудники Нацгвардии могут вмешиваться в деятельность педагогов. Но если педагогические работники будут требовать своих прав, эти работники также будут привлечены к себе.
Советую тем, кто считает, что неправильно возлагать ответственность на родителей учеников, которые не приходят в школу, пойти на самый сложный участок и попытаться разобраться с посещаемостью учеников.