Davomatga yordam beramiz deyilsa ham norozimiz, yordam berishmasa ham norozimiz — nima qilish kerak?
15:46 / 13.02.2024
5.96k
Endilikda dars qoldirib kelayotgan o'quvchilarning ota-onalariga “Ogohlantirish xati” yuborilishi va bu orqali ularga turli tartibdagi ma’muriy javobgarlik choralari qo‘llanishi haqidagi xat namunasi ijtimoiy tarmoqlarda tanqidiy ruhda muhokama bo‘lmoqda.
Ochig‘i hech narsani tushunmadim. Davomat dedik, o‘quvchini maktabga olib kelib o‘tkazishga kuchimiz yetmadi, IIB xodimlari yordam bermayapti dedik.
Rostdan ham shunday edi vaziyat. Maktablarda davomat achinarli darajaga yetib kelgandi. Ishonavering, bu maktabda yaxshi dars o‘tilmasligi yoki zerikarli ekanligi uchun emasdi. Buning boshqa ko‘p omillari bor aslida.
Maktab qanchalik jozibador bo‘lmasin, shunda ham maktabga kelmaydigan o‘quvchilar minglab topiladi. Majburiy ta’lim bo‘lgandan keyin qati’y tartib bo‘lishi shart.
Afsuski, ba’zi ota-onalarga bu yoqmagan ko‘rinadi. Eng quyi tizimda, bevosita o‘quvchilar davomati bilan shug‘ullangan shaxs sifatida aytishim mumkinki, hozirgi tizim juda yaxshi yo‘lga qo'yildi. Buni ko‘pchilik qo‘llab-quvvatlaydi.
Ota-onalarga yuborilgan ogohlantirish xatlarida ham hech qanday yomon narsa aytilmagan, shunchaki O‘zbekistondagi qonunchilik eslatib qo‘yilgan xolos.
To‘g‘ri, ba’zi hollarda Milliy gvardiya xodimlari pedagoglar faoliyatiga ham aralashib qo‘yayotgan bo‘lishi mumkin. Lekin pedagog xodimlar ham o‘z huquqini talab qilsa, o‘sha xodimlar ham o‘ziga kelib qoladi.
Maktabga kelmagan o‘quvchining ota-onasini javobgarlikka tortish noto‘g‘ri amaliyot degan fikrda bo‘layotganlarga eng og‘ir hududga borib o‘quvchilar davomati bilan shug‘ullanib ko‘rishni maslahat beraman.

We are dissatisfied even if it is said that we will help attendance, but we are dissatisfied even if they do not help us - what should be done?
15:46 / 13.02.2024
5.96k
Now, the example of a letter about sending a "Warning letter" to the parents of students who have been skipping classes and thereby applying various administrative measures to them is being discussed in a critical spirit in social networks.
Frankly, I did not understand anything. We said attendance, we didn't have the strength to bring the student to school, IIB staff are not helping.
That was indeed the case. Attendance at schools had reached a deplorable level. Trust me, it wasn't because school wasn't good or boring. There are actually many other factors.
No matter how attractive a school is, there are thousands of students who do not come to school. After compulsory education, there must be a strict order.
Unfortunately, some parents don't seem to like it. At the bottom of the system, as someone who deals directly with student attendance, I can say that the current system is very well run. Many people support this.
In the warning letters sent to parents, nothing bad was said, only the legislation in Uzbekistan was mentioned.
It is true that in some cases, National Guard personnel may interfere with the activities of pedagogues. But if pedagogic employees demand their rights, those employees will also be attracted to themselves.
I advise those who think that it is a wrong practice to hold parents of students who do not come to school responsible, to go to the most difficult area and try to deal with student attendance.