Qanday holatda 15 yillik ish stajiga ega o‘qituvchining toifasi umrbod saqlanadi?
2007-yildan boshlab o‘qituvchi bo‘lib ishlab kelaman. 2021-yil bahorgi attestatsiyada qatnashib, oliy toifani oldim. 2022-yil 2-avgustga qadar oliy toifani olganlar toifasi umrbod saqlanib qolinib, bu toifadagilar qayta attestatsiyaga jalb qilinmaydi, deyilgandi. Shunda mening toifam ham doimiyga saqlanib qoladimi?
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri tomonidan imzolangan ko‘rsatma xatida Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 2-avgustdagi 425-son qarori bilan belgilangan, oliy malaka toifa (bosh o‘qituvchi lavozimi)ga ega bo‘lganidan so‘ng oliy malaka toifani 15 yil davomida saqlab kelgan va uzluksiz ish stajiga ega bo‘lgan pedagog kadrlar navbatdagi majburiy attestatsiyaga jalb etilmaslik tartibi 2022-yil 2-avgustga qadar 15 yillik uzluksiz ish stajiga hamda oliy malaka toifaga ega (bunda oliy toifaga ega bo‘lganlik davri muhim emas) bo‘lgan pedagoglarga nisbatan tatbiq etilmasligi qayd etilgan.
Mavzuga aloqador maqolalar bilan batafsil tanishish: 1, 2, 3.
Ya’ni, 2022-yilning 2-avgustiga qadar 15 yil uzluksiz ish stajiga ega bo‘lgan hamda oliy toifaga ega (bunda oliy toifaga ega bo‘lganlik davri muhim emas) bo‘lgan pedagoglarning malaka toifasi umrbod saqlab qolinishi belgilangan.
Yuqoridagi vaziyatda ham pedagog xodimning malaka toifasi umrbod saqlanib qolishi lozim deb hisoblaymiz.
Hozirgi kunda my.gov.uz portali orqali xodimning ish stajini chiqarib olish imkoniyati mavjud. Shunga qarab, agar pedagogning 2022-yil 2-avgustgacha 15 yil staji va o‘sha paytda amalda bo‘lgan oliy toifasi mavjud bo‘lsa, uning malaka toifasi umrbod saqlab qolinadi.
Shuni ham alohida ta’kidlab o‘tishimiz joizki, pedagog xodimlar bu kabi masalalar bo‘yicha Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan hududlarda tuzilgan ishchi guruhlarga ham murojaat qilishi lozim. Ishchi guruh pedagoglarning muammolarini tezroq hal etilishiga yordam beradi.

In what case does the category of a teacher with 15 years of work experience remain lifelong?
I have been working as a teacher since 2007. In 2021, I participated in the spring certification and received the highest category. Until August 2, 2022, the category of those who received the highest category will be retained for life, and those in this category will not be involved in re-attestation. Will my category then also be preserved permanently?
It is known that the instruction letter signed by the Prime Minister of the Republic of Uzbekistan, established by the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 425 of August 2, 2022, states that the procedure for non-attraction to the next mandatory attestation of pedagogical personnel who have maintained the highest qualification category for 15 years and have continuous work experience after obtaining the highest qualification category (the position of head teacher) does not apply to teachers with 15 years of continuous work experience and a higher qualification category (the period of obtaining the highest qualification category
That is, until August 2, 2022, the qualification category of teachers with 15 years of continuous work experience and having a higher category (in this case, the period of having a higher category is not important) will be preserved for life.
Even in the aforementioned situation, we believe that the qualification category of a teacher should be preserved for life.
Currently, it is possible to extract the employee's work experience through the portal my.gov.uz. Accordingly, if the teacher has 15 years of experience before August 2, 2022, and the highest category that was in effect at that time, his qualification category will be retained for life.
It should also be noted that teachers should also contact working groups created by the Ministry of Preschool and School Education in the regions on such issues. It helps them solve their problems faster.