Qanday holatda 15 yillik ish stajiga ega o‘qituvchining toifasi umrbod saqlanadi?
2007-yildan boshlab o‘qituvchi bo‘lib ishlab kelaman. 2021-yil bahorgi attestatsiyada qatnashib, oliy toifani oldim. 2022-yil 2-avgustga qadar oliy toifani olganlar toifasi umrbod saqlanib qolinib, bu toifadagilar qayta attestatsiyaga jalb qilinmaydi, deyilgandi. Shunda mening toifam ham doimiyga saqlanib qoladimi?
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri tomonidan imzolangan ko‘rsatma xatida Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 2-avgustdagi 425-son qarori bilan belgilangan, oliy malaka toifa (bosh o‘qituvchi lavozimi)ga ega bo‘lganidan so‘ng oliy malaka toifani 15 yil davomida saqlab kelgan va uzluksiz ish stajiga ega bo‘lgan pedagog kadrlar navbatdagi majburiy attestatsiyaga jalb etilmaslik tartibi 2022-yil 2-avgustga qadar 15 yillik uzluksiz ish stajiga hamda oliy malaka toifaga ega (bunda oliy toifaga ega bo‘lganlik davri muhim emas) bo‘lgan pedagoglarga nisbatan tatbiq etilmasligi qayd etilgan.
Mavzuga aloqador maqolalar bilan batafsil tanishish: 1, 2, 3.
Ya’ni, 2022-yilning 2-avgustiga qadar 15 yil uzluksiz ish stajiga ega bo‘lgan hamda oliy toifaga ega (bunda oliy toifaga ega bo‘lganlik davri muhim emas) bo‘lgan pedagoglarning malaka toifasi umrbod saqlab qolinishi belgilangan.
Yuqoridagi vaziyatda ham pedagog xodimning malaka toifasi umrbod saqlanib qolishi lozim deb hisoblaymiz.
Hozirgi kunda my.gov.uz portali orqali xodimning ish stajini chiqarib olish imkoniyati mavjud. Shunga qarab, agar pedagogning 2022-yil 2-avgustgacha 15 yil staji va o‘sha paytda amalda bo‘lgan oliy toifasi mavjud bo‘lsa, uning malaka toifasi umrbod saqlab qolinadi.
Shuni ham alohida ta’kidlab o‘tishimiz joizki, pedagog xodimlar bu kabi masalalar bo‘yicha Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan hududlarda tuzilgan ishchi guruhlarga ham murojaat qilishi lozim. Ishchi guruh pedagoglarning muammolarini tezroq hal etilishiga yordam beradi.

В каком случае категория учителя с 15-летним стажем работы сохраняется пожизненно?
С 2007 года работаю преподавателем. Я принял участие в весенней аттестации 2021 года и получил высшую категорию. До 2 августа 2022 года категория тех, кто получил высшую категорию, будет сохранена пожизненно, и эти категории не будут привлекаться к повторной аттестации. Сохранится ли тогда навсегда и моя категория?
Как известно, в Указательном письме, подписанном Премьер-министром Республики Узбекистан, отмечается, что порядок непривлечения к очередной обязательной аттестации педагогических кадров, имеющих непрерывный стаж работы и сохраняющих высшую квалификационную категорию в течение 15 лет после получения высшей квалификационной категории (должности главного преподавателя), установленный постановлением Кабинета Министров No425 от 2 августа 2022 года, не распространяется на педагогов, имеющих 15-летний непрерывный стаж работы и высшую.
То есть до 2 августа 2022 года квалификационная категория педагогов, имеющих 15-летний непрерывный стаж работы и обладающих высшей категорией (при этом период обладания высшей категорией не важен), будет сохранена пожизненно.
В вышеуказанной ситуации мы считаем, что квалификационная категория педагогического работника должна сохраняться на всю жизнь.
В настоящее время через портал my.gov.uz есть возможность получить стаж работы сотрудника. Соответственно, если педагог имеет стаж 15 лет до 2 августа 2022 года и высшую категорию, действовавшую на тот момент, его квалификационная категория сохраняется пожизненно.
Следует также отметить, что педагогические работники также должны обращаться по подобным вопросам в рабочие группы, созданные Министерством дошкольного и школьного образования в регионах. Это помогает быстрее решать их проблемы.