15:03 / 20.12.2024 17.69k
Ushbu maqolada xalqtaliminfo.uz eksperti Otabek Raxmonberganovning yangi baholash tizimi haqidagi ayrim fikr va mulohazalari, yangi tizimning kamchilik va yutuqlari haqida so‘z boradi.
So‘nggi kunlardagi ijtimoiy tarmoqlarning, umuman internetning o‘zbek segmentida maktablardagi yangi joriy qilinayotgan baholash tizimi (BSB, ChSB) muhokamalar markazida turibdi, aniqrog‘i qattiq tanqid qilinyapti. Tanqidlarning katta qismiga qo‘shilgan holda, tanqidlar oxiridagi qilinayotgan yoki tanqidlarning ma’nosidan kelib chiqadigan yakuniy taklifga, ya’ni u baholash tizimi bekor qilinishi kerakligi haqidagi xulosaga e’tirozlar bor.
Birinchi galda baholash tizimining ba’zi kamchiliklariga to‘xtalsak
Maktab o‘quvchisini baholamoqchi ekanmiz, uni nima asosida, qaysi talablarga ko‘ra baholashimiz oldindan aniq bo‘lishi kerak. Bu narsani fan bo‘yicha o‘quv standarti (curriculum) belgilab beradi. Bizda esa fanlar va sinflar bo‘yicha tasdiqlangan o‘quv dasturi mavjud emas va bu hol baholash tizimi legitimligini shubha ostiga oladi.
Baholash tizimi kiritilar ekan, bu jarayon o‘qituvchi, maktab direktori yoki boshqa o‘quvchining baholashda olgan natijasi yaxshi chiqishidan manfaatdor shaxslar aralasha olmaydigan darajada tashkil qilinishi shart. Hozir esa imtihonlarni o‘qituvchi o‘zi olyapti, ko‘p hollarda o‘zi natijasini tekshiryapti. Natijani tekshirishga o‘qituvchi aralashtirilmayotgan holatlarda esa odatda test savollari va javoblari oldindan tarqalib ketmoqda. Bunda o‘quvchilarning olgan baholari haqiqatga to‘g‘ri kelishi haqida gap bo‘lishi mumkin emas.
Baholash tizimi o‘qituvchi uchun ortiqcha yuk bo‘lishi kerak emas. O‘qituvchi test materiallarini o‘z hisobidan qog‘ozga chop etib, bu bo‘yicha hisobot papkalarini to‘ldirishi shusiz ham ta’lim sifatini oshirish uchun sarflanishi mumkin bo‘lgan vaqti va kuchi boshqa ishlarga sochilib ketgan o‘qituvchi uchun jabr bo‘lmoqda.
Baholash tizimi imtihon savollari sifati juda yuqori bo‘lishi, o‘quvchining shunchaki yodlagan bilimini emas, tushunish, tahlil qilish kabi yuqoriroq darajada turadigan ko‘nikmalarini ham to‘g‘ri baholay olishi kerak. Hozirgi vaqtdagi test savollari hammasi bu talabga to‘liq javob beradi deb aytish mushkul.
BSB/ChSBga tayyorlanishda o‘qituvchiga erkinlik berilmagan. Ya’ni ular vazirlik tomonidan belgilab berilgan darslik, taqvim reja hamda aniq belgilab qo‘yilgan miqdordagi vaqtda dars o‘tishi shart. Bu sharoitda o‘quvchi bilimi, sifati o‘qituvchining bilimi va pedagogik mahoratiga bog‘liqligi juda past bo‘ladi.
Xo‘p, shunday ekan, nima uchun bu tizim bekor bo‘lmasligi kerak deyapmiz?
Ta’lim jarayonida baholashning almashtirib bo‘lmaydigan funksiyalari bor.
Bularning ba’zilari:
Baholash natijasiga ko‘ra o‘qituvchi sinf holatini, o‘z faoliyati samaradorligiga baho berib, keyingi darslarini rejalashtirishi mumkin bo‘ladi. Hech bir sinf, hech bir bola boshqasiga o‘xshamaydi, har bir sinf va bola uchun dars o‘tganda darsni bolalarning faolligiga, o‘zlashtirishiga, ruhiy va jismoniy holatiga moslashtirish shart. To‘g‘ri tashkil qilingan baholash tizimisiz keyingi darsni rejalashtirish xuddi berilayotgan muolaja natijasini ko‘rmasdan bemorni davolashga o‘xshaydi.
Baholash o‘quvchilarning kuchli va zaif tomonlarini aniqlash va shunga ko‘ra o‘quvchi uchun mos pedagogik-psixologik metodlarni tanlash uchun asosiy ko‘rsatkichdir.
Baholash tizimi o‘quvchi faolligini kuzatish, o‘quvchidagi o‘sish va pasayishlarni qayd qilib, shunga ko‘ra o‘sish holatlarida o‘quvchini rag‘batlantirib, pasayish holatida yordam ko‘rsatish yoki ogohlantirish imkonini beradi. Bu funksiyalarsiz ta’lim jarayonini sifatli tashkil qilish imkonsiz.
Bizning ta’lim tizimimizda yana bitta juda katta muammo mavjud
O‘qituvchining o‘quvchiga qo‘ygan bahosi o‘qituvchining, hattoki maktab va ba’zi hollarda o‘sha maktab joylashgan hududdagi ta’lim jarayonini baholash uchun mezon sifatida ishlatiladi.
Ya’ni, o‘quvchiga qo‘yilgan baho yuqori bo‘lishidan yuqorida keltirib o‘tilgan shaxslarning barchasi manfaatdor. O‘zi qo‘ygan bahosi, aynan o‘zining faoliyatiga baho berilishini aniq bilgan qaysi o‘qituvchi o‘quvchisiga xolis baho qo‘yishi mumkin?
O‘quvchiga to‘g‘ri baho qo‘yilmasa, yuqorida aytilgan baholash funksiyalari ishlashi haqida gap bo‘lishi mumkin emas, natijada esa ta’lim sifatining pasayishiga hech qanday shubha yo‘q.
Mana shu muammoni hal qilishning yagona yechimi o‘qituvchi aralashuvisiz, o‘quv dasturi va ta’lim jarayoni ishtirokchisiga qo‘yilgan xalqaro standartdagi talablarga javob beradigan, turli tashqi aralashish va korrupsiya holatlaridan maksimal himoya qilingan mustaqil baholash tizimidir. O‘quvchilar hech bo‘lmasa bir yilda bir marta mana shunday sinovdan o‘tishi, ularning bilimi baholab borilishi shart.
Mana shu yerda ikkita savol tug‘ilishi tabiiy:
• Unda yuqorida aytilgan kamchiliklar-chi? Ular nima bo‘ladi?
• Ta’lim sifatini oshirish uchun baholashdan voz kechib, boshqa usulni qo‘llasak bo‘lmaydimi?
Birinchi savolga javob sifatida, biror ish yo‘lga qo‘yilishida xatolar bo‘layotgan bo‘lsa, o‘sha ishni to‘xtatishni emas, xatolarni to‘g‘rilashni talab qilishni to‘g‘ri bo‘ladi deb bilamiz.
Vazirlikdan talab qilaylik, xalqaro standartiga mos o‘zimizning o‘quv dasturlarimizni ishlab chiqsin, o‘qituvchiga vaziyatga ko‘ra o‘quv rejaga o‘zgartirish kiritishga, lozim bo‘lganda boshqa darsliklardan foydalanishga ruxsat berilsin. Baholash jarayonini tashkil qilish uchun jarayon xolis o‘tishidan manfaatdor mustaqil tashkilotlar, shu jumladan chet el tashkilotlari jalb qilinsin. O‘qituvchi ortiqcha yuklardan ozod qilinsin.
Ikkinchi savolga javob sifatida aytilayotgan argument va takliflardan e’tiborimizni tortgan ba’zilarini keltirsak va bularga javob bersak:
Ta’lim tizimini to‘g‘ri yo‘lga qo‘yishda formativ baholash (o‘quvchilarning dars jarayonidagi qatnashishini baholash) summativ baholash (ma’lum vaqt oralig‘ida, masalan har chorakda yoki yil oxirida bola bilimini baholash uchun olingan sinov)dan ko‘ra ko‘proq ahamiyatga ega.
Javob: To‘g‘ri. Lekin birinchidan, bu summativ baholash joriy qilinmasligi kerakligini bildirmaydi. Ikkinchidan, yuqorida formativ baholash tizimi umuman ishlamayotganini va buning sabablarini keltirib o‘tdik. Bu falaj tizimni ishga tushirish uchun summativ baholashdan foydalanishga majburmiz.
Bu baholash tizimi o‘quvchilarni va o‘qituvchilarni qiynab qo‘yyapti.
Javob: To‘g‘ri. Sababi qozonda bori cho‘michga chiqyapti. Agar cho‘michda chiqishi kerak bo‘lgan masalliqlarga talab o‘rnatilgan bo‘lsa, lekin cho‘michda kutilgan holat chiqmayotgan bo‘lsa, standartni o‘zgartirish kerakmi? Balki qozonga solayotgan mahsulotlarimizni qayta ko‘rib chiqarmiz?
O‘qituvchi oyligini oshirsak, ta’lim sifati yaxshilanadi.
Javob: Nima evaziga? Ixtiyoriy boshqa sohadagi ishlab chiqarishni tasavvur qiling. Siz ishchi ishlab chiqayotgan mahsulot sifatini nazorat qilish imkoningiz bo‘lmasa, sifat ko‘rsatkichi sifatida faqatgina ishchining o‘zi mahsulotga qo‘ygan bahoga asosan xulosa chiqarayotgan bo‘lsangiz, oylikning oshishi bu yerda biror narsani o‘zgartiradimi?
Boshqa sohada shunday bo‘lsa, nimaga ta’lim tizimida boshqacha holat bo‘ladi deb o‘ylaysiz? (O‘qituvchi oyligi oshirilishiga e’tirozim yo‘q, bu ta’lim sifatini oshiruvchi omillardan biri ekani aniq, lekin o‘qituvchi oyligi oshishi ta’lim sifati oshishiga ta’sir qilishi uchun o‘qituvchi faoliyatiga baho beruvchi eng asosiy ko‘rsatkich, bola bilimiga baho berish tizimi bo‘lishi kerak.)
Bolalardan bunchalik tez-tez test olish to‘g‘ri emas.
Javob: To‘g‘ri. Ta’lim tizimi rivojlangan mamlakatlarda faqat yilda bir, ko‘pi bilan ikki marta yuqori sinf o‘quvchilaridan sinov olinadi. Shaxsiy fikrimcha, hozirgi sinov olish ko‘pligi o‘quvchi va o‘qituvchilarni bu tizimga o‘rgatib olish uchun bo‘layapti. Bu borada ahvolni ko‘rib chiqish kerak.
Hamma o‘quvchi ham bir xil emas, ba’zi bolalar uchun oson testlar boshqa bolalar uchun juda qiyin bo‘lishi mumkin.
Javob: To‘g‘ri. Lekin bu muammoni hal qilish uchun tizimni bekor qilishni emas, ixtiyoriylik prinsipini kirgizish yetarli-ku. 9-sinf darajasi imtihonini hamma topshirishi shart bo‘lsin, lekin aynan 9-sinfda emas, maktab bitirguncha. 11-sinf darajasi imtihoni ixtiyoriy bo‘lsin, shu yo‘nalishda qiziqqan, keyingi sohasi shu fanga bog‘liq o‘quvchilarga topshirishga ruxsat berilsin.
Yuqoridagi, “maktablarda joriy qilinayotgan yangi baholash tizimi bekor qilinmasligi kerak” degan fikrni nima uchun aytganimizni tushuntirishga harakat qildik. Siz bu haqda qanday fikrdasiz? Fikrlar uchun izohlarimiz barcha uchun ochiq.
Baholash tizimi tashkil qilinishi mamlakatimizda ta’lim sifati rivojlanishi uchun bitta shart, lekin yetarli emas. Lekin buyog‘i boshqa mavzu.

15:03 / 20.12.2024 17.32k
В этой статье рассказывается о некоторых мнениях и замечаниях эксперта xalqtaliminfo.uz Отабека Рахмонберганова о новой системе оценки, о недостатках и достижениях новой системы.
В последние дни в узбекском сегменте социальных сетей, в целом интернета, в центре обсуждений, точнее, резкой критики находится внедряемая новая система оценки в школах. Присоединяясь к большей части критики, имеются возражения по поводу заключительного предложения, сделанного в конце критики или вытекающего из смысла критики, то есть заключения о том, что система оценки должна быть отменена.
В первую очередь остановимся на некоторых недостатках системы оценки
Если мы хотим оценить школьника, то заранее должны быть ясны, на каком основании, по каким требованиям мы будем его оценивать. Это определяется учебным стандартом по предмету (curriculum). У нас же нет утвержденной учебной программы по предметам и классам, что ставит под сомнение легитимность системы оценивания.
При внедрении системы оценивания этот процесс должен быть организован таким образом, чтобы не вмешивались учитель, директор школы или другие лица, заинтересованные в том, чтобы результат оценивания был хорошим. А сейчас экзамены принимает сам учитель, в большинстве случаев сам проверяет результат. В тех случаях, когда учитель не участвует в проверке результата, обычно тестовые вопросы и ответы заблаговременно расходятся. При этом не может быть речи о том, что оценки, полученные учащимися, соответствуют действительности.
Система оценивания не должна быть излишней нагрузкой для учителя. Тот факт, что учитель распечатывает тестовые материалы за свой счет на бумаге и заполняет папки отчетов по ним, и без того становится ущербом для учителя, время и силы которого могут быть потрачены на улучшение качества образования.
Система оценивания должна иметь очень высокое качество экзаменационных вопросов, уметь правильно оценивать не только заученные учащимся знания, но и навыки, стоящие на более высоком уровне, такие как понимание, анализ. В настоящее время трудно сказать, что все тестовые вопросы полностью отвечают этому требованию.
Преподавателям не предоставлялась свобода при подготовке к УОД/УОД. То есть они обязаны пройти занятия в учебник, календарный план и точно определенное количество часов, определенных министерством. В этих условиях зависимость знаний, качества учащегося от знаний и педагогических навыков учителя будет очень низкой.
Так почему же мы говорим, что эта система не должна быть отменена?
В образовательном процессе существуют незаменимые функции оценки.
Некоторые из них:
По результатам оценки учитель сможет оценить состояние класса, эффективность своей деятельности и спланировать следующие уроки. Ни один класс, ни один ребенок не похож на другой, каждый класс и каждый ребенок при проведении урока должны адаптировать его к активности, усвоению, психическому и физическому состоянию детей. Без правильно организованной системы оценивания планирование следующего урока похоже на лечение пациента, не видя результата проводимой процедуры.
Оценка является основным показателем для выявления сильных и слабых сторон учащихся и, соответственно, выбора подходящих для учащегося педагогико-психологических методов.
Система оценивания позволяет отслеживать активность учащегося, регистрировать рост и спад у учащегося, соответственно поощрять учащегося в случаях роста и оказывать помощь или предупреждать в случае снижения;
Без этих функций невозможно качественно организовать учебный процесс.
Есть еще одна очень большая проблема в нашей системе образования
Оценка, которую учитель дает ученику, используется как критерий для оценки учебного процесса учителя, даже в школе, а в некоторых случаях и в районе, где расположена эта школа.
То есть все вышеперечисленные лица заинтересованы в том, чтобы оценка, поставленная ученику, была высокой. Какой учитель может дать объективную оценку своему ученику, точно зная, что его оценка будет дана именно его деятельности?
Без правильной оценки учащегося невозможно говорить о том, что вышеупомянутые оценочные функции будут работать, и в результате нет никаких сомнений в снижении качества образования.
Единственным решением этой проблемы является система самостоятельной оценки без вмешательства преподавателя, отвечающая требованиям международных стандартов, предъявляемым к участникам учебной программы и образовательного процесса, максимально защищенная от различных внешних вмешательств и коррупции. Ученики должны проходить такое тестирование хотя бы раз в год, оценивать свои знания.
Здесь, естественно, возникают два вопроса:
А вышеуказанные недостатки? А что с ними будет?
Почему бы нам не отказаться от оценки и не использовать другой метод для повышения качества образования?
В качестве ответа на первый вопрос мы считаем правильным требовать исправления ошибок, а не приостановки работы, если в ней имеются ошибки.
Требуем от министерства разработать собственные учебные программы, соответствующие международным стандартам, разрешить преподавателю вносить изменения в учебный план в зависимости от ситуации, при необходимости использовать другие учебники. Для организации процесса оценки привлекать независимые организации, в том числе зарубежные, заинтересованные в объективном ходе процесса. Освободить учителя от лишних нагрузок.
Приведем некоторые из аргументов и предложений, которые привлекли наше внимание в качестве ответа на второй вопрос, и ответим на них:
Формативная оценка (оценка участия учащихся в учебном процессе) имеет гораздо большее значение в правильном налаживании системы образования, чем суммативная оценка (тест, полученный в определенный промежуток времени, например, ежеквартально или в конце года для оценки знаний ребенка).
Ответ: Правильно. Но, во-первых, это не означает, что суммативная оценка не должна внедряться. Во-вторых, выше мы упомянули, что формативная система оценивания вообще не работает, и привели причины этого. Мы вынуждены использовать суммативную оценку для запуска этой параличной системы.
Эта система оценивания затрудняет учащихся и учителей.
Ответ: Правильно. Причина в том, что в котле все идет в ковш. Если установлены требования к продуктам, которые должны выходить в ковше, но в ковше не получается ожидаемое состояние, нужно ли изменить стандарт? Может быть, пересмотрим продукты, которые мы кладем в котел?
Если мы увеличим зарплату учителей, качество образования улучшится.
Ответ: за что? Представьте себе производство в любой другой отрасли. Если вы не можете контролировать качество продукции, которую разрабатывает работник, а в качестве показателя качества вы делаете выводы только на основе цены, которую сам работник поставил на продукт, изменит ли повышение зарплаты что-то здесь?
Если это так в другой сфере, почему вы думаете, что ситуация в системе образования будет иной? (Я не возражаю против повышения заработной платы учителя, очевидно, что это один из факторов, повышающих качество образования, но чтобы повышение заработной платы учителя повлияло на повышение качества образования, самым главным показателем, оценивающим деятельность учителя, должна быть система оценки знаний ребенка.)
Неправильно так часто брать тесты у детей.
Ответ: Правильно. В странах с развитой системой образования экзамены проходят только один раз в год, но не более двух раз - у старшеклассников. По моему мнению, нынешнее большое количество экзаменов направлено на обучение учащихся и учителей этой системе. Необходимо рассмотреть ситуацию в этом отношении.
Не все учащиеся одинаковы, легкие тесты для одних детей могут быть очень трудными для других.
Ответ: Правильно. Но для решения этой проблемы достаточно ввести принцип добровольности, а не отмены системы. Пусть все сдают экзамен на 9-й класс, но не в 9-м классе, а до окончания школы. Пусть экзамен уровня 11 класса будет добровольным, разрешить сдать учащимся, интересующимся этим направлением, следующая сфера которых связана с этим предметом.
Мы попытались объяснить, почему мы высказали вышеуказанную мысль о том, что "новая система оценивания, внедряемая в школах, не должна быть отменена." Каково ваше мнение по этому поводу? Наши комментарии для комментариев открыты для всех.
Организация системы оценивания является одним из условий развития качества образования в нашей стране, но недостаточным. Но дальше - другая тема.