2025-yil 1-yanvardan ona tili va tarix o‘qituvchilariga milliy sertifikat uchun 50% ustama beriladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 21-fevraldagi PF-37-son Farmonida 2025-yil 1-yanvardan boshlab umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida ona tili va adabiyot hamda tarix fanlari bo‘yicha Bilim va malakalarni baholash agentligining milliy baholash tizimida olingan tegishli darajadagi sertifikatga ega bo‘lgan va ushbu fanlardan dars beruvchi pedagog kadrlarga ularning tarif stavkasiga nisbatan 50 foiz miqdorida har oylik qo‘shimcha ustama to‘lanishi belgilangan.
Mazkur vazifaning to‘liq, sifatli va so‘zsiz bajarilishi uchun mas’ul etib Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri Hilola Umarova belgilangan. Ya’ni, vazirlik hech qanday vajlarsiz mazkur topshiriq ijrosini 1-yanvardan boshlab bajarishi shart qilib qo‘yilgan.
Hozirgi kunda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 11-maydagi PF-134-son Farmoniga muvofiq milliy sertifikatga ega bo‘lgan ona tili va adabiyot hamda tarix fani o‘qituvchilariga to‘lanadigan ustama miqdori 20 foizni tashkil etadi.
2025-yildan boshlab esa ushbu ustamalar miqdori 50 foizga oshirilishi belgilangan.
Ma’lumot uchun: Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi 2025-yil 1-yanvardan boshlab ona tili va tarix fani o‘qituvchilariga milliy sertifikat uchun 50 foiz ustama to‘lash to‘g‘risida 2024-yil 19-dekabr kuni hududiy MMTBlarga ko‘rsatma xati yuborgan.
Milliy sertifikat: “X-variant” bo‘yicha yangi tafsilotlar
Holat bo‘yicha Bilim va malakalarni baholash agentligi rasmiy bayonot berib, maqolada keltirib o‘tilgan audiofayllar va boshqa ma’lumotlar Agentlik tomonidan o‘rganib chiqilganini ma’lum qildi.
Milliy sertifikat imtihonlari: nega o‘qituvchi va o‘quvchi bir auditoriyada?
Tasavvur qiling: bir maktabda dars beradigan o‘qituvchi va uning o‘quvchisi yonma-yon test ishlamoqda. Bu holat ikki tomon uchun ham psixologik bosim tug‘dirmaydimi?

01:44 / 22.12.2024 44.24k
Starting from January 1, 2025, in general secondary educational institutions of the Ministry of Preschool and School Education, teachers who have a certificate of the corresponding level obtained in the national assessment system of the Agency for the Evaluation of Knowledge and Skills in the subjects of native language and literature and history and teach these subjects will be paid a monthly additional bonus in the amount of 50 percent of their tariff rate.
Minister of Preschool and School Education Hilola Umarova has been appointed responsible for the full, high-quality and unconditional implementation of this task. That is, the ministry is obliged to fulfill this order from January 1 without any excuses.
This is provided for in paragraph 12 of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated February 21, 2024 No. UP-37.
Currently, in accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. UP-134 of May 11, 2022, the amount of the allowance paid to teachers of native language, literature and history, who have a national certificate, is 20 percent.