Xorijiy til o‘qituvchilarining ustamasi kamaydimi?
Xorijiy til o‘qituvchilariga to‘lanadigan 50 foizlik ustamalar joriy yil 1-yanvardan bekor qilindimi? Ayrimlar, ustama butunlay bekor bo‘ldi desa, ayrimlar 20 foizga tushirildi deyapti. Iltimos, nimalar bo‘lganini batafsil tushuntirib beringlar.
Haqiqatdan ham ijtimoiy tarmoqlarda milliy va xalqaro sertifikatlar uchun to‘lanadigan ustamalar borasida turli xil xabarlar e’lon qilindi.
Masalan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 25-dekabrdagi PQ-455-son qarori bilan xorijiy tillardan milliy va xalqaro sertifikatga ega davlat boshqaruv idoralarining barcha bo‘g‘inlari xodimlariga lavozim maoshiga nisbatan 20 foizgacha qo‘shimcha ustama to‘lash 2025-yil 1-yanvardan boshlab to‘xtatildi.
Lekin bu xabar noto‘g‘ri talqin qilinib, ayrimlar uni xorijiy til o‘qituvchilariga ustama to‘lash ham to‘xtatiladi, deb tushunishdi. Ammo bu yerda faqatgina davlat boshqaruv idoralarining xodimlari haqida so‘z borgandi. Ya’ni, bu xorijiy til o‘qituvchilariga  taalluqli emas.
Xorijiy til o‘qituvchilariga to‘lanadigan ustamalar miqdori kamaydimi?
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PF-134-sonli farmoniga ko‘ra Bilim va malakalarni baholash agentligining xalqaro standartlar talablariga javob bermaydigan milliy baholash tizimida chet tili bo‘yicha olingan sertifikatga ega bo‘lgan pedagog kadrlarga har oylik qo‘shimcha ustama quyidagicha to‘lanishi belgilangan:
• 2025-yil 1-yanvarga qadar — ularning tarif stavkasiga nisbatan 50 foiz miqdorida;
• 2025-yil 1-yanvardan boshlab — ularning tarif stavkasiga nisbatan 20 foiz miqdorida.
Shu sababli, 2025-yil 1-yanvardan milliy sertifikatga ega bo‘lgan xorijiy til o‘qituvchilariga to‘lanadigan 50 foizlik ustamalar endilikda, 20 foizga tushirildi.
Ayrim xorijiy til o‘qituvchilari uchun 50 foizlik ustama to‘lash davom ettiriladi
Shuni alohida ta’kidlash joizki, agar xorijiy til o‘qituvchisi xalqaro tan olingan sertifikatga ega bo‘lsa, ularga 50 foiz miqdorida ustama to‘lash davom etaveradi.
Bunda xalqaro standartlar talablariga javob beradigan milliy baholash tizimida olingan sertifikatga ega bo‘lgan xorijiy til o‘qituvchilariga ham 50 foiz miqdorida ustama to‘lanaveradi.
Faqat buning uchun, milliy baholash tizimining xalqaro standartlar talablariga javob berishi vakolatli xalqaro tashkilotlar tomonidan tasdiqlangan bo‘lishi lozim.
Yanada soddaroq qilib aytadigan bo‘lsak, xorijiy til o‘qituvchisi faqat O‘zbekistonda tan olinadigan, BMBA tomonidan berilgan, milliy sertifikatga ega bo‘lsa, ularga endilikda, 2025-yil 1-yanvardan boshlab 20 foiz ustama to‘lanadi.
Agar u xalqaro darajadagi sertifikatga ega bo‘lsa, 50 foizlik ustamasi saqlanib qolaveradi.
Ma’lumot uchun: Pedagog xodimlarga ustama belgilashda qo‘llaniladigan xorijiy tillarni bilish darajasini belgilovchi milliy va xalqaro tan olingan sertifikatlar ro‘yxati Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2024-yil 4-apreldagi 4-q/q-son va Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2024-yil 2-apreldagi 3-mh-son qarori bilan tasdiqlangan.

Уменьшились ли надбавки учителей иностранных языков?
Отменены ли с 1 января текущего года 50-процентные надбавки, выплачиваемые учителям иностранных языков? Одни говорят, что надбавка полностью отменена, другие говорят, что она снижена на 20%. Пожалуйста, объясните подробно, что произошло.
Действительно, в социальных сетях появились различные сообщения о надбавках за национальные и международные сертификаты.
Например, постановлением Президента Республики Узбекистан от 25 декабря 2024 года No ПП-455 с 1 января 2025 года приостановлена выплата до 20% дополнительной надбавки к должностному окладу работникам всех звеньев органов государственного управления, имеющим национальные и международные сертификаты по иностранным языкам.
Однако это сообщение было истолковано неверно, и некоторые считали, что выплата надбавок учителям иностранных языков будет прекращена. Но здесь речь шла только о сотрудниках органов государственного управления. То есть это абсолютно не относится к учителям иностранных языков.
Уменьшился ли размер надбавок, выплачиваемых учителям иностранного языка?
Как известно, Указом Президента Республики Узбекистан No УП-134 установлено, что педагогическим кадрам, имеющим сертификат по иностранному языку в национальной системе оценки, не отвечающей требованиям международных стандартов Агентства по оценке знаний и квалификаций, ежемесячная дополнительная надбавка выплачивается следующим образом:
- до 1 января 2025 года - в размере 50 процентов к их тарифной ставке;
- с 1 января 2025 года - в размере 20 процентов к их тарифной ставке.
В связи с этим с 1 января 2025 года 50-процентные надбавки, выплачиваемые учителям иностранного языка, имеющим национальный сертификат, теперь снижены до 20 процентов.
Для некоторых учителей иностранных языков будет продолжена выплата 50-процентной надбавки
Следует отметить, что если учитель иностранного языка имеет международный сертификат, ему продолжается выплата надбавки в размере 50 процентов.
При этом учителям иностранного языка, имеющим сертификат, полученный в национальной системе оценки, отвечающей требованиям международных стандартов, также будет выплачиваться надбавка в размере 50 процентов.
Только для этого национальная система оценки должна соответствовать требованиям международных стандартов и быть подтверждена компетентными международными организациями.
Если учитель иностранного языка имеет национальный сертификат, который признается только в Узбекистане, выданный УМБА, то с 1 января 2025 года ему будет выплачиваться надбавка в размере 20 процентов.
Если он имеет сертификат международного уровня, ему сохраняется 50-процентная надбавка.
Для справки: Перечень национальных и международно признанных сертификатов, определяющих уровень знания иностранных языков, используемых при установлении надбавок педагогическим работникам, утвержден постановлением Министерства высшего образования, науки и инноваций от 4 апреля 2024 года No 4-к/к и Министерства дошкольного и школьного образования от 2 апреля 2024 года No 3-мх.