19:50 / 28.02.2025 14.41k
Xabaringiz bor, joriy yil 25-fevral kuni respublikamiz bo‘ylab Vazir jamg‘armasi hisobidan har oylik ustama olish uchun test sinovlari bo‘lib o‘tgandi.
2025-yil uchun ajratilgan 1500 ta kvotalar uchun 27 ta fan yo‘nalishi bo‘yicha ro‘yxatga olingan 4499 nafar nomzodning 4434 nafari test sinovlarida ishtirok etdi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi esa ushbu test sinovlaridan keyingi bosqichga o‘tgan (80 va undan yuqori ball olgan)larning dastlabki umumiy soni — 988 nafarni tashkil etganini ma’lum qildi.
Ya’ni, 2025-yil uchun ajratilgan kvota bu yil ham to‘lmay, jami 512 ta joy bo‘sh qoldi.
Bugun, 28-fevral kuni Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi rahbariyati ishtirokida bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida ushbu kvotalarni to‘ldirish uchun qayta test sinovi o‘tkaziladimi, degan savol bilan vazir o‘rinbosari Sardor Radjabovga yuzlandik.
Hech kimga sir emaski, hududlardagi ta’lim tizimini isloh qilish bo‘yicha hududiy kengashlar tomonidan tuman (shahar) uchun belgilangan kvotaga nisbatan  nomzodlarni saralash uchun vazirlik (Ishchi guruh)ga taqdim etishda shaffoflik mavjud emas.
Ya’ni, har yili pedagog xodimlar tomonidan xalqtaliminfo.uz tahririyatiga vazir ustamasiga nomzodlarni tavsiya qilishda korrupsiya, mahalliychilik, “tanish-bilishchilik” holatlari uchrayotgani haqida turli xil e’tirozlar yetib keladi.
Haqiqiy nomzodlarning aksariyati vazirlikka taqdim etilmaganligi uchun har yili vazirlik tomonidan belgilangan kvota to‘lmay qoladi. Misol uchun, 2023-yilda vazir ustamasi uchun kvota 2000 nafar etib belgilanib, ulardan 1697 nafari vazir ustamasiga tavsiya qilingan. 2024-yilda esa ushbu kvota 1250 nafar etib belgilanib, ulardan 1005 nafarigina vazir ustamasiga tavsiya qilingan.
Ammo 2023-yilda ham, 2024-yilda ham vazir ustamasi uchun kvotalar soni to‘lmay qolgan bo‘lsa-da, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan ushbu kvotalarning o‘rnini to‘ldirish uchun harakat qilinmagan.
Vaholanki, Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 2-avgustdagi 425-son qarori bilan tasdiqlangan “Vazir jamg‘armasi to‘g‘risidagi nizom”ning 6-bobida har oylik ustama va bir martalik pul mukofoti uchun ajratilgan kvotalar asosida nomzodlar saralanmay qolgan yoki mukofot va ustama oluvchi shaxslar soni kvotadan kam bo‘lgan taqdirda, Ishchi guruhning tegishli qaroriga muvofiq kvotalarni qayta ko‘rib chiqish vakolati bilan qo‘shimcha saralash o‘tkazilishiga ruxsat berilgan.
Bu yil vazir ustamasi uchun bo‘sh qolgan kvotalar o‘rnini qoplash uchun qayta test sinovlari o‘tkaziladimi? Ushbu savolga Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri o‘rinbosari Sardor Radjabov quyidagicha javob berdi:
Demak, 1 500 ta kvota ajratilgan, oldingi yillarda ham shunday holat bor edi. “425”ga ham o‘zgartirishlar kiritilganligining asosiy sababi shu edi. Bizga kelayotgan nomzodlar, tavsiya bilan kelayotgan nomzodlar kerakli ballni to‘play olmayapti.
Hozirgi, amaldagi tartib bo‘yicha, agar shu tartib bo‘yicha ish ko‘radigan bo‘lsak, biz yana bir marta hududiy kengashlardan nomzodlar ro‘yxatini olib, hududiy kengash komissiyalari ishlab, yana boshqatdan ustozlarni bizga berish kerak bo‘ladi. Shundan keyin biz yana bir marta ulardan test o‘tkazishimiz mumkin edi.
Lekin aytib o‘tganimizdek, hozir o‘zgartirish, qo‘shimcha kiritildi va nizom o‘sha imzolangan kundan keyin kuchga kiradi, siz o‘zingiz bilasiz buni, yuridik nuqtayi nazardan.
Shu sababli ham hozir toifaga bog‘landi va siz aytayotgan raqamlar bo‘yicha e’tirozlar va apellyatsiya komissiyasi xulosasiga hali chiqmagan. Bu borada hali apellyatsiya komissiyasi xulosasini ham ko‘rib chiqamiz. Shundan so‘ng, ikkinchi bosqichga o‘tiladi.
Bu degani, aytib o‘tilgan o‘qituvchilarning hammasi ham vazir ustamasini oladi degani emas. Chunki ikkinchi bosqichda ularni yana bir sinov kutmoqda, ya’ni ularni komissiya oldida taqdimotlari ham bor
Vazir o‘rinbosarining javobidan shuni tushunish mumkinki, vazir ustamasi uchun to‘lmay qolgan kvotalarga qayta test sinovi o‘tkazilmaydi.

19:50 / 28.02.2025 14.41k
Как известно, 25 февраля текущего года по всей республике прошли тестовые испытания для получения ежемесячной надбавки за счет средств Фонда Министра.
Министерство дошкольного и школьного образования сообщило, что первоначальное общее количество прошедших следующий этап (получивших 80 и более баллов) составило 988 человек.
То есть квота, выделенная на 2025 год, не была заполнена и в этом году, всего осталось 512 мест.
Сегодня, 28 февраля, на пресс-конференции с участием руководства Министерства дошкольного и школьного образования мы обратились к заместителю министра Сардору Раджабову с вопросом о том, будет ли проведено повторное тестирование для заполнения этих квот.
Ни для кого не секрет, что территориальными советами по реформированию системы образования в регионах отсутствует прозрачность в представлении кандидатов в министерство (Рабочую группу) для отбора по квоте, установленной для района (города).
То есть ежегодно в редакцию xalqtaliminfo.uz поступают различные жалобы педагогических работников на случаи коррупции, местничества, кумовства при выдвижении кандидатов на премию министра.
Поскольку большинство реальных кандидатов не были представлены в министерство, ежегодно квота, установленная министерством, не заполняется. Например, в 2023 году квота на премию министра была установлена в размере 2000 человек, из которых 1697 были рекомендованы на премию министра. В 2024 году эта квота была установлена в размере 1250 человек, из которых только 1005 были рекомендованы на премию министра.
Однако, несмотря на то, что количество квот на премию министра осталось незаполненным как в 2023 году, так и в 2024 году, Министерство дошкольного и школьного образования не предприняло никаких усилий для восполнения этих квот.
Однако, согласно главе 6 "Положения о Министерском фонде," утвержденного постановлением Кабинета Министров No 425 от 2 августа 2022 года, если кандидаты не были отобраны на основе квот, выделенных на ежемесячную надбавку и единовременное денежное вознаграждение, или если количество лиц, получающих премии и надбавки, меньше квоты, в соответствии с соответствующим решением Рабочей группы разрешено проводить дополнительный отбор с правом пересмотра квот.
Будут ли в этом году проводиться повторные тестовые испытания для компенсации вакантных квот на премию министра? На этот вопрос заместитель министра дошкольного и школьного образования Сардор Раджабов ответил следующим образом:
Это означает, что было выделено 1500 квот, и такая ситуация существовала и в предыдущие годы. Это было главной причиной внесения изменений в "425" также. Кандидаты, которые приходят к нам, кандидаты, которые приходят с рекомендациями, не могут набрать необходимые баллы.
Согласно действующему порядку, если мы будем работать в соответствии с этим порядком, нам нужно будет еще раз получить списки кандидатов от региональных советов, работать с комиссиями региональных советов и снова предоставить нам учителей. После этого мы могли еще раз провести с ними тестирование.
Но, как мы уже говорили, сейчас внесены изменения и дополнения, и положение вступает в силу после того дня, когда оно было подписано, вы сами это знаете, с юридической точки зрения.
По этой причине он сейчас привязан к категории, и возражения относительно цифр, которые вы упомянули, и заключение апелляционной комиссии ещё не вышли. Мы также рассмотрим заключение апелляционной комиссии по этому вопросу. После этого мы переходим ко второму этапу.
Это не означает, что все упомянутые учителя получают премию министра. Потому что на втором этапе их ждёт ещё одно испытание, то есть у них также есть презентации перед комиссией.
Из ответа заместителя министра можно понять, что повторное тестирование не будет проводиться для заполненных квот на премию министра.