15:59 / 10.03.2025 18.68k
Savolga to‘liq javob berish uchun Аl-Xorazmiy nomidagi aniq va tabiiy fanlar (science) olimpiadasi haqida ham batafsil ma’lumot berib o‘tishni lozim topdik.
Аl-Xorazmiy nomidagi aniq va tabiiy fanlar (science) olimpiadasi matematika hamda tabiiy fanlar (fizika, kimyo, biologiya  jamlangan holda) yo‘nalishida tashkil etilib, 7-8-sinf o‘quvchilari o‘rtasida o‘tkaziladi.
Hozirgi kunda Аl-Xorazmiy nomidagi aniq va tabiiy fanlar (science) olimpiadasi - bu kompleks mahalliy olimpiada shaklida boshlanib, unda tuman (shahar) maktablaridan 7-8-sinf o‘quvchilari qatnashadi.
Ushbu olimpiada jami 5 ta (fizika, kimyo, biologiya, informatika va matematika) fandan tashkil qilinadi. Bunda fizika, kimyo, biologiya fanlari tabiiy fanlar sifatida alohida yo‘nalish qilingan bo‘lib, informatika va matematika fanlari aniq fanlar yo‘nalishi sifatida hududiy hamda viloyat bosqichlari ko‘rinishida o‘tkazib kelinadi.
Faqat shunga parallel ravishda Аl-Xorazmiy nomidagi olimpiadaning aniq fanlar (informatika va matematika) yo‘nalishi xalqaro olimpiadaga aylantirilgan.
Ya’ni, tabiiy fanlar (fizika, kimyo, biologiya) bo‘yicha olimpiada maktab, tuman (shahar), viloyat va respublika bosqichi bilan yakunlansa, aniq fanlar (informatika va matematika) yo‘nalishi hududiy bosqich yakunlanishi bilan respublika bosqichi o‘tkazilmay, xalqaro olimpiada shaklida o‘tkaziladi.
Demak, Аl-Xorazmiy nomidagi olimpiadaning tabiiy fanlar (science) yo‘nalishi respublika darajasida yakunlanadi, aniq fanlar (informatika va matematika) yo‘nalishi esa xalqaro darajada yakunlanadi.
Mazkur olimpiada natijalari ustama uchun ball berishga asos bo‘ladimi?
Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan “Pedagog, psixolog va kutubxona xodimlarining faoliyatini baholash mezonlari”ga ko‘ra, tanlovlar, musobaqalarning tuman (shahar) bosqichida pedagog xodim o‘quvchisining ishtiroki uchun ball berilishi nazarda tutilgan.
Bunda o‘quvchilarning natijalari asosida pedagog xodimga quyidagicha ball beriladi:
• o‘quvchilar tuman (shahar) miqyosidagi tanlov va boshqa tadbirlarda qatnashib, eng quyi g‘olib ko‘rsatkichining 55 foizidan yuqori natijalarni ko‘rsatganda – 10 ball;
• o‘quvchilar tuman (shahar) miqyosidagi tanlov va boshqa tadbirlarda qatnashib, eng quyi g‘olib ko‘rsatkichining 70 foizidan yuqori natijalarni ko‘rsatganda – 20 ball;
• o‘quvchilar tuman (shahar) miqyosidagi tanlov va boshqa tadbirlarda qatnashib, 1-, 2-, 3-o‘rinlarni egallaganda – 30 ball.
Ma’lumki, 2024-2025-o‘quv yili uchun umumta’lim muassasalaridagi o‘qituvchilarning bazaviy ta’rif stavkalariga har oylik ustamalar belgilashda inobatga olishga tavsiya etiladigan fan olimpiadalari, ko‘rik tanlovlar, musobaqalar va tadbirlar ro‘yxati Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2025-yil 13-yanvardagi 03-14-75-sonli ko‘rsatma xati bilan tasdiqlangan.
Mazkur ro‘yxatda esa Al-Xorazmiy nomidagi xalqaro matematika va informatika olimpiadasi ko‘rsatilgan. Yani, ko‘rib turganimizdek, pedagog xodimlarga ustama tayinlashda faqatgina Al-Xorazmiy nomidagi xalqaro matematika va informatika olimpiadasi natijalari hisobga olinishi nazarda tutilgan.
Аl-Xorazmiy nomidagi aniq va tabiiy fanlar (science) olimpiadasining tabiiy fanlar (fizika, kimyo, biologiya) yo‘nalishida o‘quvchilar natijaga erishgan taqdirda pedagog xodimlarga ustama uchun ball berilmaydi.
Buning uchun o‘quvchilar Аl-Xorazmiy nomidagi aniq va tabiiy fanlar (science) olimpiadasining aniq fanlar (matematika va informatika) yo‘nalishida natijaga erishgan bo‘lishlari kerak.

15:59 / 10.03.2025 18.68k
Для полного ответа на вопрос мы сочли необходимым предоставить подробную информацию об Олимпиаде по точным и естественным наукам (science) имени Аль-Хорезми.
Олимпиада по точным и естественным наукам (science) имени аль-Хорезми организуется на основе математики и естественных наук (включая физику, химию, биологию) и проводится среди учащихся 7-8 классов.
В настоящее время олимпиада по точным и естественным наукам имени Аль-Хорезми начинается в форме комплексной местной олимпиады, в которой участвуют учащиеся 7-8 классов районных (городских) школ.
Всего эта олимпиада будет организована по 5 предметам (физика, химия, биология, информатика и математика). При этом физика, химия, биология как естественные науки имеют отдельное направление, а информатика и математика как направление точных наук проводятся в виде региональных и областных этапов.
Только параллельно с этим направление олимпиады имени аль-Хорезми по точным наукам (информатика и математика) было преобразовано в международную олимпиаду.
То есть, если олимпиада по естественным наукам (физика, химия, биология) завершается школьным, районным (городским), областным и республиканским этапами, то по итогам регионального этапа по направлению точных наук (информатика и математика) республиканский этап не проводится, а проводится в форме международной олимпиады.
Таким образом, направление естественных наук (science) олимпиады имени Аль-Хорезми завершится на республиканском уровне, а направление точных наук (информатика и математика) - на международном уровне.
Являются ли результаты данной олимпиады основанием для начисления баллов на премию?
Согласно "Критериям оценки деятельности педагогов, психологов и работников библиотек," утвержденным постановлением Кабинета Министров от 30 сентября 2019 года No 823, предусмотрено начисление баллов за участие учащегося педагогического работника в районном (городском) этапе конкурсов, соревнований.
При этом на основании результатов учащихся педагогическому работнику присваивается следующий балл:
• 10 баллов - при участии учащихся в конкурсах и других мероприятиях районного (городского) уровня, показавших результаты выше 55 процентов от минимального показателя победителя;
• 20 баллов - при участии учащихся в конкурсах и других мероприятиях районного (городского) уровня, показавших результаты выше 70 процентов от минимального показателя победителя;
• При участии учащихся в районных (городских) конкурсах и других мероприятиях, занявших 1-е, 2-е, 3-е места - 30 баллов.
При этом перечень предметных олимпиад, смотров-конкурсов, соревнований и мероприятий, учитываемых при установлении надбавки, ежегодно утверждается Министерством дошкольного и школьного образования.
Как известно, перечень предметных олимпиад, смотров-конкурсов, соревнований и мероприятий, рекомендуемых к учету при установлении ежемесячных надбавок к базовым тарифным ставкам учителей общеобразовательных учреждений на 2024-2025 учебный год, утвержден директивным письмом Министерства дошкольного и школьного образования No 03-01/14-623 от 14 февраля 2024 года.
В этом списке также указана Международная олимпиада по математике и информатике имени Аль-Хорезми.
Однако, как мы видим, в списке учитываются только результаты Международной олимпиады по математике и информатике имени Аль-Хорезми.
Если учащиеся достигнут результатов в области естественных наук (физика, химия, биология) олимпиады по точным и естественным наукам (science) имени аль-Хорезми, педагогическим работникам баллы за надбавку не начисляются.
Для этого учащиеся должны достичь результатов в области точных наук (математика и информатика) олимпиады по точным и естественным наукам (science) имени Аль-Хорезми.