Yangi o‘quv yilidan o‘rta maxsus ma’lumotli o‘qituvchilar ham attestatsiyaga jalb etiladi
Xabaringiz bor, Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 28-fevraldagi 130-son qarori bilan pedagoglarni attestatsiyadan o‘tkazish tartibi takomillashtirildi.
Yangi tartibga ko‘ra, endilikda majburiy attestatsiyaga ta’lim tashkilotlarining barcha pedagog kadrlari jalb etiladi. Shu qatori o‘rta maxsus ma’lumotli o‘qituvchilar ham.
Yangi, 2025/2026 o‘quv yilidan boshlab oliy ma’lumotga ega bo‘lmagan pedagoglarni belgilangan tartibda attestatsiyadan o‘tkazish jarayonlari boshlanadi.
Attestatsiya test sinovlariga jalb qilingan oliy ma’lumotga ega bo‘lmagan pedagog kadrlarga malaka toifalari berilmaydi, bunda ular lavozimini saqlab qolishlari kerak bo‘ladi.
Oliy ma’lumotga ega bo‘lmagan pedagog kadrlar:
• 55 ball va undan yuqori ko‘rsatkichga ega bo‘lsa — attestatsiyadan o‘tgan, lavozimi saqlangan;
• 55 balldan kam ko‘rsatkichga ega bo‘lsa — attestatsiyadan o‘tmagan, o‘qituvchi lavozimiga muvofiq emas, deb hisoblanadi.
Oliy ma’lumotga ega bo‘lmagan pedagog kadrlar navbatdagi majburiy attestatsiyadan o‘ta olmagan taqdirda, ish beruvchi xodimning malakasi yetarli bo‘lmaganligi sababli u bilan tuzilgan mehnat shartnomasini mehnat to‘g‘risidagi qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda bekor qilish huquqiga ega bo‘ladi.
Ish beruvchi mehnat shartnomasini bekor qilmagan taqdirda, navbatdagi majburiy attestatsiyadan o‘ta olmagan oliy ma’lumotga ega bo‘lmagan pedagog kadr navbatdan tashqari attestatsiyaga ko‘pi bilan ketma-ket ikki marta jalb etiladi.
Bunda ikki martadan birortasida ham navbatdan tashqari attestatsiyadan o‘ta olmagan yoki uzrli sababsiz (kasallikka chalinishi oqibatida mehnatga qobiliyatsizlik davrida hamda davlat yoki jamoat vazifalarini bajarganligidan tashqari hollarda) attestatsiyada ishtirok etmagan pedagog kadr bilan tuzilgan mehnat shartnomasi mehnat to‘g‘risidagi qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda xodimning malakasi yetarli bo‘lmaganligi sababli bekor qilinadi.
Attestatsiyadan o‘ta olmagan oliy ma’lumotga ega bo‘lmagan pedagog kadrlarni ketma-ket ikki marta navbatdan tashqari attestatsiyaga jalb etishga pedagog kadr faoliyat ko‘rsatayotgan ta’lim tashkilotining rahbari shaxsan javobgar hisoblanadi.
Attestatsiyadan o‘ta olmaganligi sababli mehnat to‘g‘risidagi qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda pedagoglarning mehnat shartnomasi (xodimning malakasi yetarli bo‘lmaganligi sababli) bekor qilingan taqdirda, pedagog kadr faqat o‘z xohishi bilan navbatdan tashqari Kasbiy sertifikatlash sinovida ishtirok etib, sertifikatni qo‘lga kiritgan holdagina, yana pedagog sifatida ishga qabul qilinishi mumkin bo‘ladi.

С нового учебного года к аттестации будут привлекаться учителя со средним специальным образованием.
Как известно, постановлением Кабинета Министров от 28 февраля 2025 года No 130 усовершенствован порядок аттестации педагогов.
Согласно новому порядку, теперь к обязательной аттестации будут привлекаться все педагогические кадры образовательных организаций. В том числе и учителя со средним специальным образованием.
С нового, 2025/2026 учебного года начнется процесс аттестации педагогов без высшего образования в установленном порядке.
Педагогическим кадрам без высшего образования, привлеченным к аттестационным тестовым испытаниям, квалификационные категории не присваиваются, при этом они должны сохранять должность.
Педагогические кадры, не имеющие высшего образования:
- 55 баллов и выше - аттестован, сохраняет должность;
- Имея показатель менее 55 баллов - считается не прошедшим аттестацию, не соответствующим должности учителя.
В случае, если педагогические кадры, не имеющие высшего образования, не прошли очередную обязательную аттестацию, работодатель имеет право расторгнуть трудовой договор с работником в связи с недостаточной квалификацией в порядке, установленном трудовым законодательством.
В случае нерасторжения работодателем трудового договора педагогический кадр без высшего образования, не прошедший очередную обязательную аттестацию, привлекается к внеочередной аттестации не более двух раз подряд.
При этом трудовой договор с педагогическим кадром, который ни разу из двух не прошел внеочередную аттестацию или не принял участие в аттестации без уважительной причины (в период нетрудоспособности вследствие заболевания, кроме выполнения государственных или общественных обязанностей), прекращается в порядке, установленном трудовым законодательством, в связи с недостаточной квалификацией работника.
Руководитель образовательной организации, в которой осуществляет деятельность педагогический персонал, несет персональную ответственность за привлечение педагогических кадров, не имеющих высшего образования, не прошедших аттестацию, к участию во внеочередной аттестации два раза подряд.
В случае прекращения трудового договора педагогов (из-за недостаточной квалификации работника) в порядке, установленном трудовым законодательством, в связи с непрохождением аттестации, педагогический кадр может быть вновь принят на работу в качестве педагога только по собственному желанию, после участия во внеочередном Профессиональном сертификационном испытании и получения сертификата.