Yangi o‘quv yilidan o‘rta maxsus ma’lumotli o‘qituvchilar ham attestatsiyaga jalb etiladi
Xabaringiz bor, Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 28-fevraldagi 130-son qarori bilan pedagoglarni attestatsiyadan o‘tkazish tartibi takomillashtirildi.
Yangi tartibga ko‘ra, endilikda majburiy attestatsiyaga ta’lim tashkilotlarining barcha pedagog kadrlari jalb etiladi. Shu qatori o‘rta maxsus ma’lumotli o‘qituvchilar ham.
Yangi, 2025/2026 o‘quv yilidan boshlab oliy ma’lumotga ega bo‘lmagan pedagoglarni belgilangan tartibda attestatsiyadan o‘tkazish jarayonlari boshlanadi.
Attestatsiya test sinovlariga jalb qilingan oliy ma’lumotga ega bo‘lmagan pedagog kadrlarga malaka toifalari berilmaydi, bunda ular lavozimini saqlab qolishlari kerak bo‘ladi.
Oliy ma’lumotga ega bo‘lmagan pedagog kadrlar:
• 55 ball va undan yuqori ko‘rsatkichga ega bo‘lsa — attestatsiyadan o‘tgan, lavozimi saqlangan;
• 55 balldan kam ko‘rsatkichga ega bo‘lsa — attestatsiyadan o‘tmagan, o‘qituvchi lavozimiga muvofiq emas, deb hisoblanadi.
Oliy ma’lumotga ega bo‘lmagan pedagog kadrlar navbatdagi majburiy attestatsiyadan o‘ta olmagan taqdirda, ish beruvchi xodimning malakasi yetarli bo‘lmaganligi sababli u bilan tuzilgan mehnat shartnomasini mehnat to‘g‘risidagi qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda bekor qilish huquqiga ega bo‘ladi.
Ish beruvchi mehnat shartnomasini bekor qilmagan taqdirda, navbatdagi majburiy attestatsiyadan o‘ta olmagan oliy ma’lumotga ega bo‘lmagan pedagog kadr navbatdan tashqari attestatsiyaga ko‘pi bilan ketma-ket ikki marta jalb etiladi.
Bunda ikki martadan birortasida ham navbatdan tashqari attestatsiyadan o‘ta olmagan yoki uzrli sababsiz (kasallikka chalinishi oqibatida mehnatga qobiliyatsizlik davrida hamda davlat yoki jamoat vazifalarini bajarganligidan tashqari hollarda) attestatsiyada ishtirok etmagan pedagog kadr bilan tuzilgan mehnat shartnomasi mehnat to‘g‘risidagi qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda xodimning malakasi yetarli bo‘lmaganligi sababli bekor qilinadi.
Attestatsiyadan o‘ta olmagan oliy ma’lumotga ega bo‘lmagan pedagog kadrlarni ketma-ket ikki marta navbatdan tashqari attestatsiyaga jalb etishga pedagog kadr faoliyat ko‘rsatayotgan ta’lim tashkilotining rahbari shaxsan javobgar hisoblanadi.
Attestatsiyadan o‘ta olmaganligi sababli mehnat to‘g‘risidagi qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda pedagoglarning mehnat shartnomasi (xodimning malakasi yetarli bo‘lmaganligi sababli) bekor qilingan taqdirda, pedagog kadr faqat o‘z xohishi bilan navbatdan tashqari Kasbiy sertifikatlash sinovida ishtirok etib, sertifikatni qo‘lga kiritgan holdagina, yana pedagog sifatida ishga qabul qilinishi mumkin bo‘ladi.

Starting from the new academic year, teachers with secondary specialized education will also be involved in the certification.
17:27 / 12.03.2025 2.63k
As you know, the procedure for certification of teachers was improved by the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 130 of February 28, 2025.
According to the new procedure, all pedagogical staff of educational organizations will now be involved in mandatory certification. Including teachers with secondary specialized education.
Starting from the new 2025/2026 academic year, the processes of certification of teachers without higher education will begin in the prescribed manner.
Pedagogical staff without higher education involved in the certification tests will not be assigned qualification categories, and they will have to retain their positions.
Teaching staff without higher education:
• 55 points and above - certified, retained position;
• If the indicator is less than 55 points - it is considered uncertified, unfit for the teaching position.
In the event that pedagogical personnel without higher education fail to pass the next mandatory certification, the employer has the right to terminate the employment contract with the employee due to insufficient qualifications in the manner prescribed by labor legislation.
In the event of the employer's failure to terminate the employment contract, a pedagogical staff without higher education who failed the next mandatory certification is involved in the extraordinary certification no more than twice in a row.
In this case, the employment contract with a pedagogical personnel who did not pass the extraordinary certification at least twice or did not participate in the certification without a valid reason (during the period of incapacity for work due to illness and in cases other than the performance of state or public duties) is terminated due to insufficient qualifications of the employee in the manner prescribed by labor legislation.
The head of the educational organization in which the pedagogical personnel are engaged is personally responsible for involving pedagogical personnel without higher education, who have not passed the certification, in the extraordinary certification twice in a row.
In the event of termination of the employment contract of a teacher due to failure to pass certification (due to insufficient qualifications of the employee) in the manner prescribed by labor legislation, the pedagogical staff may be hired again as a teacher only if they take an extraordinary professional certification test at their own request and receive a certificate.