Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentyabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan nizomning 29-bandida umumta’lim muassasalari xodimlari, shu jumladan rahbar xodimlari faqat “1-oktyabr — O‘qituvchi va murabbiylar kuni” munosabati bilan Jamg‘armaning mavjud mablag‘lari hisobidan mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 50 foizigacha miqdorida mukofotlanishi mumkinligi qayd etilgandi.
Bunda mukofot puli miqdorini hisoblashda o‘qituvchining oylik maoshi emas, balki mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdoridan kelib chiqib hisob-kitob qilinadi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 12-avgustdagi PF-108-son Farmoni bilan 2024-yil 1-oktyabrdan boshlab mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdori — oyiga 1 mln 155 ming so‘m etib belgilangan.
Bunda pedagog va rahbar xodimlarga beriladigan mukofot puli miqdori 577 ming 500 so‘mni tashkil etardi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Maktabgacha va maktab ta’limi sohasida boshqaruv tizimi samaradorligini oshirishning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-51-sonli farmoni bilan pedagog va rahbar xodimlarga beriladigan mukofot puli miqdori mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 75 foizigacha etib belgilandi.
Ya’ni, endilikda pedagog va rahbar xodimlarga “1-oktyabr — O‘qituvchi va murabbiylar kuni” munosabati bilan 577 ming 500 so‘m emas, balki 866 ming 250 so‘m miqdorida mukofot puli beriladi.

Увеличен размер премий, выплачиваемых учителям
В пункте 29 Положения, утвержденного постановлением Кабинета Министров No 823 от 30 сентября 2019 года, было отмечено, что работники общеобразовательных учреждений, в том числе руководящие работники, могут быть премированы в размере до 50% от минимального размера оплаты труда только в связи с "1 октября - Днем учителей и наставников" за счет имеющихся средств Фонда.
При этом размер премии рассчитывается исходя не из месячного оклада учителя, а из минимального размера оплаты труда.
Указом Президента Республики Узбекистан от 12 августа 2024 года No УП-108 с 1 октября 2024 года минимальный размер оплаты труда установлен в размере 1 млн 155 тысяч сумов в месяц.
Соответственно, сумма премии педагогам составляла 577 500 сумов.
Указом Президента Республики Узбекистан No УП-51 "О дополнительных мерах по повышению эффективности системы управления в сфере дошкольного и школьного образования" размер премий педагогическим и руководящим работникам установлен в размере до 75 процентов от минимального размера оплаты труда.
Теперь в связи с "1 октября - Днем учителей и наставников" педагогическим и руководящим работникам будет выплачиваться премия в размере 866 250 сумов, а не 577 500 сумов.
Сколько должно быть выплачено педагогам?
525 тысяч или 577 тысяч 500 сумов?
Можно ли 100 процентам учителей школы выдавать премиальные?
Премирование педагогов осуществляется на основании решения Рабочей группы
Могут ли педагоги, поступившие на новую работу, вернувшиеся из декретного отпуска или находящиеся в отпуске, также получать премиальные?