Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentyabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan nizomning 29-bandida umumta’lim muassasalari xodimlari, shu jumladan rahbar xodimlari faqat “1-oktyabr — O‘qituvchi va murabbiylar kuni” munosabati bilan Jamg‘armaning mavjud mablag‘lari hisobidan mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 50 foizigacha miqdorida mukofotlanishi mumkinligi qayd etilgandi.
Bunda mukofot puli miqdorini hisoblashda o‘qituvchining oylik maoshi emas, balki mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdoridan kelib chiqib hisob-kitob qilinadi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 12-avgustdagi PF-108-son Farmoni bilan 2024-yil 1-oktyabrdan boshlab mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdori — oyiga 1 mln 155 ming so‘m etib belgilangan.
Bunda pedagog va rahbar xodimlarga beriladigan mukofot puli miqdori 577 ming 500 so‘mni tashkil etardi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Maktabgacha va maktab ta’limi sohasida boshqaruv tizimi samaradorligini oshirishning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-51-sonli farmoni bilan pedagog va rahbar xodimlarga beriladigan mukofot puli miqdori mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 75 foizigacha etib belgilandi.
Ya’ni, endilikda pedagog va rahbar xodimlarga “1-oktyabr — O‘qituvchi va murabbiylar kuni” munosabati bilan 577 ming 500 so‘m emas, balki 866 ming 250 so‘m miqdorida mukofot puli beriladi.

The amount of bonuses for teachers has been increased.
Clause 29 of the Regulation, approved by Resolution No. 823 of the Cabinet of Ministers dated September 30, 2019, states that employees of general education institutions, including managers, can be awarded bonuses in the amount of up to 50% of the minimum wage only in connection with "October 1 - Teacher's and Mentors' Day" at the expense of the existing funds of the Fund.
In this case, the amount of the bonus is calculated based on the minimum wage, and not the teacher's monthly salary.
By the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated August 12, 2024 No. UP-108, starting from October 1, 2024, the minimum wage is set at 1 million 155 thousand soums per month.
Accordingly, the bonus amount for teachers was 577,500 soums.
By the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. UP-51 "On Additional Measures to Increase the Efficiency of the Management System in the Sphere of Preschool and School Education," the amount of bonuses for pedagogical and managerial personnel is set at up to 75 percent of the minimum wage.
That is, from now on, teachers and managers will receive bonuses in the amount of 866,250 soums instead of 577,500 soums on the occasion of "October 1 - Teacher's and Mentors' Day."