O‘zbekistonda maktablarni 5 kunlik tizimga o‘tkazish masalasi hali ham kun tartibida turibdi. Bu mavzuda ommaviy axborot vositalarida ham ko‘plab maqolalar e’lon qilindi.
Xususan, Kun.uz nashri 5 kunlik dars tizimi haqida pedagog va jamoatchilik vakillari fikri bilan ham qiziqdi. Ammo bu mavzuda birinchilardan bo‘lib munosabat bildirishi kerak bo‘lgan Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hozircha sukut saqlamoqda.
Boshlang‘ich sinf o‘qituvchilarini 5 kunlik ish rejimiga o‘tkazish imkoniyati mavjud edi
Ma’lumki, I-IV sinflar uchun o‘quv haftasining davomiyligi pedagogik kengashning qaroriga ko‘ra 5 kun etib belgilanishi mumkin. Shu sababli, hozirgi kunda O‘zbekistonda boshlang‘ich sinf o‘quvchilari uchun haftaning shanbasi o‘qish kuni hisoblanmaydi.
Ammo Xalq ta’limi vazirligining 2020-yilda “Umumiy o‘rta ta’lim maktabining Metodbirlashmalari to‘g‘risida”gi Nizomga ko‘ra haftaning shanba kuni boshlang‘ich sinf o‘qituvchilari uchun metodik kun etib belgilangandi. Ya’ni, boshlang‘ich sinf o‘qituvchilarining haftaning shanba kunida darslari bo‘lmasa-da, ishga kelishga majbur edi.
Oradan ikki yil o‘tib, sobiq Xalq ta’limi vaziri Baxtiyor Saidovning 2022-yil 5-dekabrdagi 372-sonli buyrug‘i bilan o‘qituvchilarning metodik kunlari ham, fan oyliklarini o‘tkazish tartibi ham rasman bekor qilindi.
Pedagog xodimlar uchun metodik kunlar rasman bekor qilingani sababli, boshlang‘ich sinf o‘qituvchilariga shanba kunini dam olish kuni sifatida belgilash imkoniyati paydo bo‘lgandi, ammo vazirlik bunday qilishga urinib ko‘rmadi, aniqrog‘i buni xohlamagan ko‘rinadi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi boshlang‘ich ta’lim o‘qituvchilariga yengillik yaratish o‘rniga metodik kunlarni “Kasbiy rivojlanish kunlari” sifatida qayta joriy qilib, haftaning shanba kunini boshlang‘ich ta’lim o‘qituvchilari uchun “Kasbiy rivojlanish kuni” etib belgiladi.
Ya’ni, vazirlikning 2024-yil 7-avgustdagi 246-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan yangi tartibga ko‘ra, o‘qituvchining “Kasbiy rivojlanish kuni” va “Kasbiy rivojlanish soati” tadbirlarida ishtirok etmaslik holati shu kuni ishga kelmaganlik sifatida qayd etilishi va ular ishga kelmagan taqdirda ish haqi to‘lab berilmasligi aniq belgilab qo‘yildi.
Buning ortidan boshlang‘ich ta’lim o‘qituvchilariga haftaning shanbasini dam olish kuni sifatida belgilash borasidagi oxirgi umidlarimiz ham yo‘qqa chiqdi. Aslida, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hech bo‘lmaganda boshlang‘ich ta’lim o‘qituvchilari uchun haftaning shanbasini dam olish kuni sifatida belgilashi ham mumkin edi.
Boshlang‘ich sinf o‘qituvchilari kichik yoshdagi bolalar bilan ishlaydi, bu esa ulardan katta sabr, e’tibor va uzluksiz ruhiy zo‘riqishlarga bardoshlilikni talab qiladi. Shuning uchun ham ular boshqa toifadagi o‘qituvchilarga nisbatan ko‘proq charchaydi, tez-tez stressli holatlarga duch kelishi mumkin.
Agar shanba dam olish kuni sifatida belgilanganda edi, bu ularning ruhiy sog‘lig‘i uchun katta yengillik bo‘lardi. Haftada bir kun ko‘proq dam olish o‘qituvchidagi stress darajasini kamaytirishga yordam beradi.
Shuningdek, pedagoglarning oilasi va farzandlari bilan mazmunli vaqt o‘tkazishiga imkon yaratadi. Bu esa o‘qituvchining ish samaradorligiga, darslarning sifatiga, eng muhimi — o‘quvchilarning natijalariga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi.
Umuman olganda, shanba kunini dam olish kuni sifatida avvalo boshlang‘ich ta’lim o‘qituvchilari uchun joriy etish — vazirlik uchun amaliy jihatdan muhim tajriba-sinov jarayoni bo‘lishi mumkin edi. Bu tajriba orqali tizimdagi real o‘zgarishlar, o‘qituvchilarning ruhiy holati va dars sifati o‘rtasidagi bog‘liqlik tahlil qilinib, keyinchalik bu amaliyotni bosqichma-bosqich yuqori sinf o‘qituvchilari uchun ham tatbiq etish mumkin edi.
Zero, ta’lim tizimini rivojlantirishni istasak, o‘qituvchining yetarlicha dam olishi uchun ham munosib sharoit yaratishimiz zarur.
Qo‘shimcha dam olish kunlari hisobiga oyliklar kamayadimi?
Bu yil Qurbon hayiti 27-may – chorshanba kuniga to‘g‘ri kelib, prezidentning tegishli farmoni bilan barcha uchun 2 kun (payshanba-juma) qo‘shimcha dam olish kuni va yana 6 kunliklar uchun esa shanba ham dam olish kuni deb e’lon qilingan.
Ta’lim muassasalarida 9-may munosabati bilan dam olish kunlari va ish vaqti qanday tashkil etiladi?
Xotira va qadrlash kuni bayrami besh kunlik ish haftasida ishlaydigan xodimlar uchun shanba — dam olish kuniga to‘g‘ri kelishi munosabati bilan ushbu dam olish kuni mos ravishda 2026-yil 11-may — dushanba kuniga ko‘chirilishi belgilangan.

В Узбекистане вопрос о переводе школ на 5-дневную систему все еще стоит на повестке дня. На эту тему было опубликовано множество статей в средствах массовой информации.
В частности, Kun.uz поинтересовался мнением педагогов и представителей общественности о 5-дневной системе занятий. Однако Министерство дошкольного и школьного образования, которое должно было быть одним из первых, кто отреагировал на эту тему, пока хранит молчание.
Была возможность перевести учителей начальных классов на 5-дневный рабочий режим
Как известно, продолжительность учебной недели для I-IV классов может быть установлена в 5 дней по решению педагогического совета. Поэтому в настоящее время для учащихся начальных классов Узбекистана суббота недели не считается учебным днем.
Однако, согласно Положению Министерства народного образования "О методических объединениях общеобразовательных школ" от 2020 года, суббота была установлена методическим днем для учителей начальных классов.
То есть учителя начальных классов были вынуждены приходить на работу, хотя у них не было уроков в субботу.
Спустя два года, приказом бывшего министра народного образования Бахтияра Саидова No 372 от 5 декабря 2022 года, как методические дни учителей, так и порядок проведения месячников по предметам были официально отменены.
Министерство дошкольного и школьного образования вместо создания льгот для учителей начальных классов вновь внедрило методические дни в качестве "Дней профессионального развития," а субботу недели определило как "День профессионального развития" для учителей начальных классов.
То есть, согласно новому порядку, утвержденному приказом министерства No 246 от 7 августа 2024 года, было четко определено, что неявка учителя на мероприятия "День профессионального развития" и "Час профессионального развития" будет рассматриваться как неявка на работу в этот день, а в случае их неявки на работу заработная плата не будет выплачиваться.
После этого наши последние надежды на установление субботы выходным днем для учителей начальных классов рухнули. На самом деле, Министерство дошкольного и школьного образования могло бы установить хотя бы субботу в качестве выходного дня для учителей начальных классов.
Учителя начальных классов работают с детьми младшего возраста, что требует от них большого терпения, внимания и стойкости к непрерывному психическому напряжению. Поэтому они устают больше, чем учителя других категорий, и могут часто сталкиваться со стрессовыми ситуациями.
Если бы суббота была установлена в качестве выходного дня, это было бы большим облегчением для их психического здоровья. Увеличение количества дней отдыха в неделю помогает снизить уровень стресса у учителя. Это также позволяет педагогам проводить содержательное время с семьей и детьми. Это положительно влияет на эффективность работы учителя, качество уроков и, самое главное, на результаты учащихся.
В целом, введение субботы в качестве выходного дня, прежде всего для учителей начальных классов, могло бы стать практически важным экспериментальным процессом для министерства. С помощью этого эксперимента была проанализирована связь между реальными изменениями в системе, психологическим состоянием учителей и качеством урока, и в дальнейшем эта процедура могла быть постепенно применена к учителям старших классов.
Ведь если мы хотим развивать систему образования, мы должны создать условия для достаточного отдыха учителей.
В правительство направлено предложение о переводе школ на 5-дневный режим работы
Это обращение, набравшее более 10 тысяч голосов, было направлено в соответствующий уполномоченный государственный орган - Кабинет Министров.