Maktablardagi yangi baholash tizimini bekor qilish haqidagi petitsiyaga 10 mingdan ortiq ovoz yig‘ildi
15:00 / 24.04.2025 23.46k
“Mening fikrim” jamoaviy murojaatlar portaliga “Родители против 100 бальной системы обучения!” (Ota-onalar 100 ballik o‘qitish tizimiga qarshi) sarlavhasi ostida petitsiya e’lon qilingandi.
Jamoaviy murojaatga ovoz berish uchun hali 63 kun qolgan bo‘lishiga qaramay, u 10 mingdan ortiq ovoz yig‘ishga ulgurdi. Ammo ushbu petitsiyaga qarshi ovoz berganlar ham yo‘q emas. Ya’ni, xuddi shuncha respondentlar ushbu murojaatga qarshi ovoz ham bergan.
Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan xabarlar, shuningdek jamoatchilik faollari ochiqlagan ma’lumotlarga ko‘ra, qarshi ovozlarni yig‘ishda o‘qituvchilarni majburlov yo‘li orqali amalga oshirilgan bo‘lishi mumkin. (1, 2)
Ovoz berishga majburlaganlik uchun javobgarlik bormi?
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi va Oliy Majlisi Senati kengashining qo‘shma qarori bilan “Mening fikrim” veb-portali orqali elektron jamoaviy murojaatlar berish va ularni ko‘rib chiqish tartibi to‘g‘risidagi Nizom tasdiqlangan.
Nizomning 2-bob, 14-bandiga ko‘ra, eng birinchi navbatda, murojaat qilish huquqi ixtiyoriy ravishda amalga oshirilishi lozim. Hech kim biron-bir murojaatni himoya qilish yoki unga qarshi chiqish harakatlarida ishtirok etishga majbur qilinishi mumkin emas.
Ya’ni, biron-bir taklifni ilgari surib murojaat qilish ham, petitsiyani qo‘llab-quvvatlovchi ovozlar ham, unga qarshi beriladigan ovozlar ham majburiy tarzda amalga oshirilishi mumkin emas.
Shuningdek, nizomning 20-bandiga ko‘ra, murojaat tashabbuskorini, uning oila a’zolarini murojaat berilishi munosabati bilan ta’qib etish ham taqiqlanadi.
Ushbu normalarni buzganlikda aybdor shaxslar esa belgilangan tartibda javobgar bo‘ladi.
Qarshi ovozlar ahamiyatga egami?
Nizomning 28-band, 2-xatboshiga ko‘ra murojaat bo‘yicha umumiy ovoz berish qo‘llab-quvvatlovchi zarur miqdordagi ovozlar soni to‘planganidan keyin tugallangan deb hisoblanadi.
Bunda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining palatalari va O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi nomiga yo‘llangan murojaat kamida 10 mingta qo‘llab-quvvatlovchi ovoz yig‘ishi kerak bo‘ladi.
Qo‘llab-quvvatlovchi zarur miqdordagi ovozlar sonini to‘plagan murojaat moderator tomonidan keyingi ish kunidan kechiktirmay vakolatli davlat organiga yuboriladi. Ya’ni, nizomda faqat qo‘llab-quvvatlovchi ovozlar haqida so‘z borgan bo‘lib, petitsiya bir vaqtning o‘zida qarshi ovozlar olgan taqdirda murojaat rad etilishi haqida norma belgilanmagan.
Yangi baholash tizimi bekor qilinadimi?
Nizom talablariga muvofiq, 10 mingdan ortiq ovoz to‘plagan ushbu murojaat tegishli vakolatli davlat organi — O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Qonunchilik palatasi va Senati yoki O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga yuboriladi.
Nizomning 35-bandiga muvofiq, tegishli vakolatli davlat organi murojaatni ko‘rib chiqib, asoslantirilgan qaror qabul qilishi belgilangan.
Endilikda, 10 mingdan ortiq ovoz to‘plagan murojaat yuzasidan tegishli davlat idoralari tomonidan rasmiy ko‘rib chiqilishi va asoslantirilgan tarzda qaror qabul qilinishi kerak bo‘ladi.
Shundan so‘ng ayrim maktablarda joriy qilingan yangi baholash tizimini bekor qilish yoki bekor qilmaslik to‘g‘risida qaror qabul qilinishi mumkin.
Ma’lumot uchun: 2023/2024-o‘quv yilidan boshlab 500 ta umumiy o‘rta ta’lim maktabida o‘qitish va bilimni baholashning yangi tartibi joriy etildi, 2024-2025-o‘quv yilidan boshlab esa mazkur maktablarning har biriga 2 tadan maktab biriktirilib, yangi tizimning qamrovi 1 500 taga oshirildi.
2025-yilda yangi baholash tizimi joriy etilgan umumta’lim maktablar sonini 1 500 tadan 3 000 taga yetkazish reja qilinayotgandi.
Eslatib o‘tamiz, “Tanaffus” podkastining 5-sonida yangi baholash tizimi muhokama qilingan. Ko‘rsatuvni YouTube sahifamizda tomosha qilishingiz mumkin.

15:00 / 24.04.2025 24.17k
"Родители против 100-балльной системы обучения!" на портале коллективных обращений "Mening fikrim." Петиция была опубликована под заголовком "Родители против 100-балльной системы обучения."
Несмотря на то, что до голосования по коллективному обращению оставалось всего 63 дня, он успел набрать более 10 тысяч голосов. Но есть и те, кто проголосовал против этой петиции. То есть, такое же количество респондентов проголосовало против этого обращения.
Согласно сообщениям, распространяемым в социальных сетях, сбор голосов против был осуществлен путем принуждения учителей.
Есть ли ответственность за принуждение к голосованию?
Совместным постановлением Кенгаша Законодательной палаты и Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан утверждено Положение о порядке подачи и рассмотрения электронных коллективных обращений через веб-портал "Mening fikrim."
Согласно пункту 14 главы 2 Положения, в первую очередь, право на обращение должно осуществляться на добровольной основе. Никто не может быть принужден участвовать в действиях по защите или противодействию какому-либо обращению.
То есть ни голоса в поддержку петиции, ни голоса против нее не могут быть осуществлены в принудительном порядке. Также, согласно пункту 20 положения, запрещается преследование инициатора обращения и членов его семьи в связи с подачей обращения.
Имеют ли значение противоположные голоса?
Согласно пункту 28, абзацу 2 Положения, общее голосование по обращению считается завершенным после набора необходимого количества голосов в поддержку.
При этом обращение, адресованное палатам Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Кабинету Министров Республики Узбекистан, должно набрать не менее 10 тысяч голосов в поддержку.
Обращение, набравшее необходимое количество голосов в поддержку, направляется модератором в уполномоченный государственный орган не позднее следующего рабочего дня.
То есть, в положении говорится только о поддерживающих голосах, а не о том, что петиция может быть отклонена, если она одновременно получит голоса против.
Будет ли отменена новая система оценки?
В соответствии с требованиями Положения, данное обращение, набравшее более 10 тысяч голосов, направляется в соответствующий уполномоченный государственный орган - Законодательную палату и Сенат Олий Мажлиса Республики Узбекистан или Кабинет Министров Республики Узбекистан.
Согласно пункту 35 Положения, соответствующий уполномоченный государственный орган рассматривает обращение и принимает обоснованное решение.
Теперь обращение, набравшее более 10 тысяч голосов, должно быть официально рассмотрено соответствующими государственными органами и принято обоснованное решение.
После этого может быть принято решение об отмене или непринятии новой системы оценивания, внедренной в некоторых школах.
Для справки: с 2023/2024 учебного года в 500 общеобразовательных школах введен новый порядок обучения и оценки знаний, а с 2024/2025 учебного года за каждой из этих школ закреплено по 2 школы, охват новой системой увеличен до 1 500.
В 2025 году планировалось увеличить количество общеобразовательных школ с новой системой оценивания с 1500 до 3000.