Nechta o‘qituvchiga 70 foizlik ustama berilishi aniq bo‘ldi
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 26-maydagi PF-79-son Farmonining 3-v-bandida malaka toifalarini berish tizimini vakolatli xorijiy tashkilotlarning akkreditatsiyasidan o‘tkazish orqali pedagog kadrlarga xalqaro standartlar asosida malaka sertifikatini berish amaliyoti yo‘lga qo‘yilishi belgilangandi.
Bunda, xalqaro standartlar asosida malaka sertifikatini olgan pedagog kadrlarga tarif stavkalarining amaldagi miqdorlariga nisbatan 70 foiz miqdorida qo‘shimcha haq to‘lanishi nazarda tutilgan. Keyinroq Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 28-fevraldagi “O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim qarorlariga pedagoglarni attestatsiyadan o‘tkazish, kasbiy sertifikatlash va rag‘batlantirish tizimini takomillashtirishga qaratilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi 130-son qarori imzolandi.
Ammo pedagog kadrlarga malaka toifasi beradigan tizim xalqaro akkreditatsiyadan aynan qachon o‘tishi noma’lumligicha qolgandi.
Bugun Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi Axborot xizmati rahbari Dilfuza Sobirova ishtirokida o‘tkazilgan brifingda malaka test sinovlarida 5 095 nafar pedagog 86 va undan yuqori natija qayd etgani aytilib, ushbu pedagoglar ichidan oliy hamda birinchi malaka toifasiga ega bo‘lgan (4 163 nafar pedagogga) Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 28-fevraldagi 130-son qarori asosida 70 foizlik ustamalar tayinlanishi malum qilindi.
Xalqtaliminfo.uz'dagi ma
’lumotlarga ko‘ra, O‘zbekistonning pedagog kadrlarga malaka toifasi berish tizimi xalqaro tashkilot tomonidan xalqaro akkreditatsiyadan o‘tkazilgan. (Hozircha tizim aynan qaysi xalqaro tashkilot tomonidan akkreditatsiyadan o‘tkazilgani malum emas.)
Ma’lum bo‘lishicha, vazirlik huzuridagi Pedagogik mahorat va xalqaro baholash ilmiy-amaliy markazi faoliyati hamda pedagog kadrlarga malaka toifasi beruvchi tizim tegishli xalqaro tashkilot tomonidan xalqaro standartlarga mos deb topilgan va vazirlikka 2025-yil 23-aprel kuni xalqaro akkretidtatsiya  to‘g‘risidagi sertifikat taqdim etilgan.
Endilikda, 86 ballik natija bilan malaka sertifikatini olgan 5 095 nafar pedagoglar orasidan oliy hamda birinchi malaka toifasiga ega bo‘lgan 4 163 nafar pedagoglar 70 foizlik ustama olishlari mumkin bo‘ldi.
Eslatma: Bu raqamlar apellyatsiya jarayonlari yakunlangach hamda uzrli sabablarga ko‘ra ishtirok eta olmaganlar uchun o‘tkaziladigan sinovlardan keyin yana o‘zgarishi mumkin.
Ma’lumot uchun:
Xalqtaliminfo.uz tahririyati Pedagogik mahorat va xalqaro baholash ilmiy-amaliy markazi faoliyati hamda pedagog kadrlarga malaka toifasi beruvchi tizimni aynan qaysi xalqaro tashkilot akkreditatsiyadan o‘tkazgani yuzasidan vazirlikka rasmiy so‘rov yubordi.

It has become clear that teachers will receive a 70% bonus.
As is known, paragraph 3v of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. UP-79 dated May 26, 2023, established the practice of issuing a qualification certificate to teaching staff based on international standards through the accreditation of the system for awarding qualification categories by authorized foreign organizations.
At the same time, it is envisaged that pedagogical staff who have received a qualification certificate based on international standards will be paid an additional fee of 70 percent of the current tariff rates.
However, it remained unknown exactly when the system for assigning qualification categories to teaching staff would pass international accreditation.
According to the Minister of Preschool and School Education, Hilola Umarova, Uzbekistan's system for assigning qualification categories to teaching staff has been internationally accredited by the International Society for Accreditation of Education (INTEAS).
INTEAS is an international non-governmental, independent educational accreditation agency that evaluates and accredits educational institutions, training centers, and certification systems in various countries.
The activities of the Scientific and Practical Center for Pedagogical Excellence and International Assessment under the Ministry, as well as the system for assigning qualification categories to teaching staff, have been recognized as compliant with international standards.
Also, on April 23, 2025, the Ministry of Preschool and School Education was issued a certificate by the International Society for Accreditation of Education (INTEAS).
Now, teachers who have received a qualification certificate with a score of 86 points can receive a 70% bonus.