Uzrli sabablarga ko‘ra attestatsiyada qatnashmaganlar uchun test sinovlari qachon bo‘lishi ma’lum bo‘ldi
Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 17-sentyabrdagi 572-son qarori bilan tasdiqlangan nizomning 45-bandiga ko‘ra pedagog kadrlar attestatsiyaga uzrli sababga ko‘ra kelmagan bo‘lsa, ularning attestatsiyasi boshqa muddatga ko‘chirilishi belgilangan.
Nizom talablariga ko‘ra, quyidagi holatlar uzrli sabablar hisoblanadi:
- xodimning vaqtincha mehnatga qobiliyatsizligi;
- davlat yoki jamoat vazifalarini bajarganligi;
- respublika va xalqaro musobaqalarda ishtirok etganligi;
- vaqtincha xorijiy mamlakatda safarda bo‘lganligi;
- yaqin qarindoshining vafoti;
- vakolatli davlat organi yoki ta’lim tashkilotlari rahbarlarining ma’lumotnomasida ko‘rsatilgan boshqa asoslar.
Bunda pedagog kadrlar uzrli sabablarga ko‘ra navbatdan tashqari attestatsiyaga kelmaganligi tufayli ularning attestatsiyasi boshqa muddatga ko‘chirilgan taqdirda, yig‘im takroran undirilmaydi.
Ma’lumki, joriy yilning 15-aprel sanasidan boshlab, 14-mayga qadar pedagog xodimlar uchun attestatsiya test sinovlari bo‘lib o‘tdi. Ammo uzrli sabablarga ko‘ra attestatsiyada qatnashmagan pedagog kadrlar uchun qachon test sinovlari bo‘lib o‘tishi noma’lumligicha qolayotgandi.
Chunki, nizomda uzrli sabablarga ko‘ra attestatsiyada qatnashmagan pedagoglar uchun tashkil etiladigan test sinovlari asosiy test sinovlari bo‘lib o‘tganidan keyin aynan qancha muddatda o‘tkazilishi bo‘yicha aniq norma yo‘q. Ya’ni, nizomda test sinovlari boshqa muddatga ko‘chirilishi nazarda tutilgan xolos.
Shu sababli, xalqtaliminfo.uz Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi bilan bog‘lanib, masalaga aniqlik kiritishga harakat qildi. Tahririyatga taqdim etilgan ma’lumotlarga ko‘ra, attestatsiyada qatnashmagan pedagoglar uchun navbatdan tashqari test sinovlarini kuz oylarida o‘tkazish reja qilinmoqda.
Bunga Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 17-sentyabrdagi 572-son qarori bilan tasdiqlangan nizom talablaridan kelib chiqib yondashadigan bo‘lsak, masala yanada oydinlashadi.
Ma’lumki, nizomning 36-bandiga ko‘ra pedagog kadrlar uchun malaka sinovlari har yili mart-may hamda oktyabr-noyabr oylarida o‘tkazilishi belgilangan.
Agar uzrli sabablarga ko‘ra bahorgi attestatsiyada qatnashmagan pedagoglar uchun navbatdan tashqari test sinovlari o‘tkazilishi aniq bo‘lganida, vazirlik 31-mayga qadar test sinovlarini tashkil etgan bo‘lardi.
Ushbu muddat esa deyarli tugab bo‘ldi, 31-maydan keyin esa test o‘tkazishning imkoni yo‘q. Chunki vazirlik nizom talablaridan chetga chiqolmaydi.
Shu sababli, uzrli sabablarga ko‘ra attestatsiyada qatnashmagan pedagoglar uchun oktyabr-noyabr oylarida test sinovlari o‘tkazilishi aniq.

It has become known when the test examinations will be held for those who did not participate in the attestation for valid reasons
10:28 / 28.05.2025 17.53k
According to paragraph 45 of the Regulation, approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 572 dated September 17, 2021, if pedagogical personnel do not appear for certification for a valid reason, their certification is postponed to another period.
According to the requirements of the Regulation, the following circumstances are considered valid reasons:
• temporary disability of the employee;
• performance of state or public duties;
• participation in republican and international competitions;
• temporary travel in a foreign country;
• death of a close relative.
Other grounds specified in the certificate of the heads of the authorized state body or educational organizations. In this case, in the event of postponement of the attestation of pedagogical personnel due to their failure to appear for an unscheduled attestation for valid reasons, the fee is not recovered.
As is known, from April 15 to May 14 of this year, certification tests were held for pedagogical workers. However, for pedagogical staff who did not participate in the certification for valid reasons, the timing of the test trials remained unknown. Because the regulation does not contain a specific norm on how long it will be after the main test trials, organized for teachers who did not participate in the certification for valid reasons. That is, the regulation only provides for the postponement of test examinations to another period.
Therefore, xalqtaliminfo.uz contacted the Ministry of Preschool and School Education and tried to clarify the issue. According to the information provided to the editorial office, it is planned to conduct an unscheduled test for teachers who did not participate in the certification in the autumn months.
If we approach this based on the requirements of the regulation approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 572 dated September 17, 2021, the issue becomes even clearer.
As is known, according to paragraph 36 of the regulation, qualification exams for teaching staff are held annually in March-May and October-November.
If it were clear that test trials would be held for teachers who did not participate in the certification for valid reasons, the ministry would have organized the test trials by May 31.
This period is almost over, and testing after May 31 is impossible. Because the ministry cannot deviate from the requirements of the charter.
Therefore, it is clear that test trials will be held in October-November for teachers who did not participate in the certification for valid reasons.