“O‘qituvchilarni attestatsiyadan o‘tkazib qo‘yish uchun 10 ming AQSH dollaridan ortiq mablag‘ yig‘ilgan” — DXX
Pedagog xodimlarni attestatsiya hamda kasbiy sertifikatlashdan o‘tkazib qo‘yish maqsadida amalga oshirilgan bir qancha noqonuniy harakatlar fosh bo‘ldi. Bu haqda Davlat xavfsizlik xizmati xabar berdi.
Nukus shahridagi umumta’lim maktabi o‘qituvchisi mazkur maktab direktori o‘rinbosarining topshirig‘iga asosan, kasbiy sertifikat olish bo‘yicha sinovlaridan o‘tkazib berish evaziga Chimboy tumanida ishlovchi hamkasbidan 1000 AQSH dollari olgan vaqtida DXX va IJQKD xodimlari tomonidan ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Tergovga qadar tekshiruv davomida, direktor o‘rinbosari 100 nafardan ortiq o‘qituvchilarni davlat attestatsiyasidan o‘tkazib berish evaziga har biridan 1000-1500 AQSH dollari miqdorida pul olib, bu haqida o‘zining shaxsiy bloknotlari va qog‘ozlarda aks ettirib kelganligi ma’lum bo‘ldi.
Shuningdek, ushbu noqonuniy ishga Qoraqalpog‘iston Respublikasi maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining Pedagoglarni bilim va malakasini baholashni tashkil etish sho‘basi bosh metodisti ham aloqadorligi aniqlanib, u o‘qituvchilardan davlat attestatsiyasidan o‘tkazishga yordam berish evaziga yig‘ilgan 10450 AQSH dollarini ixtiyoriy ravishda topshirdi.
Shu bilan birga, o‘qituvchilarni shaxsiy ko‘rikdan o‘tkazmasdan, test jarayoniga uyali aloqa vositalari bilan kirishlariga sharoit yaratib bergan Milliy gvardiya xodimining ham o‘z vazifasiga sovuqqonlik bilan yondashganligi ma’lum bo‘ldi.
Aniqlanishicha, ular pora tariqasida olingan pullarni o‘zaro taqsimlashgan.
Holat yuzasidan mazkur shaxslarga nisbatan Jinoyat Kodeksining 210-moddasi 2-qismi “g” bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.

Выявлен ряд незаконных действий, направленных на проведение аттестации и профессиональной сертификации педагогических работников. Об этом сообщила Служба государственной безопасности.
Учитель общеобразовательной школы в Нукусе был задержан сотрудниками Службы государственной безопасности и Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при получении 1000 долларов США от коллеги, работающего в Чимбайском районе, в обмен на проведение испытаний для получения профессионального сертификата по поручению заместителя директора школы.
В ходе доследственной проверки выяснилось, что заместитель директора в обмен на проведение государственной аттестации более 100 учителей получал с каждого из них 1000-1500 долларов США и отражал это в своих личных блокнотах и бумагах.
Также было установлено, что к этому незаконному делу причастен и главный методист отдела организации оценки знаний и квалификации педагогов Министерства дошкольного и школьного образования Республики Каракалпакстан, который добровольно сдал 10450 долларов США, собранных с учителей в обмен на помощь в проведении государственной аттестации.
В то же время стало известно, что сотрудник Национальной гвардии, создавший условия для доступа к тестированию с помощью мобильных устройств, без личного осмотра учителей, халатно относился к своим обязанностям.
Выяснилось, что они разделили между собой полученные в качестве взятки деньги.
По данному факту в отношении указанных лиц возбуждено уголовное дело по пункту "г" части 2 статьи 210 Уголовного кодекса, ведется следствие.