“O‘qituvchilarni attestatsiyadan o‘tkazib qo‘yish uchun 10 ming AQSH dollaridan ortiq mablag‘ yig‘ilgan” — DXX
Pedagog xodimlarni attestatsiya hamda kasbiy sertifikatlashdan o‘tkazib qo‘yish maqsadida amalga oshirilgan bir qancha noqonuniy harakatlar fosh bo‘ldi. Bu haqda Davlat xavfsizlik xizmati xabar berdi.
Nukus shahridagi umumta’lim maktabi o‘qituvchisi mazkur maktab direktori o‘rinbosarining topshirig‘iga asosan, kasbiy sertifikat olish bo‘yicha sinovlaridan o‘tkazib berish evaziga Chimboy tumanida ishlovchi hamkasbidan 1000 AQSH dollari olgan vaqtida DXX va IJQKD xodimlari tomonidan ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Tergovga qadar tekshiruv davomida, direktor o‘rinbosari 100 nafardan ortiq o‘qituvchilarni davlat attestatsiyasidan o‘tkazib berish evaziga har biridan 1000-1500 AQSH dollari miqdorida pul olib, bu haqida o‘zining shaxsiy bloknotlari va qog‘ozlarda aks ettirib kelganligi ma’lum bo‘ldi.
Shuningdek, ushbu noqonuniy ishga Qoraqalpog‘iston Respublikasi maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining Pedagoglarni bilim va malakasini baholashni tashkil etish sho‘basi bosh metodisti ham aloqadorligi aniqlanib, u o‘qituvchilardan davlat attestatsiyasidan o‘tkazishga yordam berish evaziga yig‘ilgan 10450 AQSH dollarini ixtiyoriy ravishda topshirdi.
Shu bilan birga, o‘qituvchilarni shaxsiy ko‘rikdan o‘tkazmasdan, test jarayoniga uyali aloqa vositalari bilan kirishlariga sharoit yaratib bergan Milliy gvardiya xodimining ham o‘z vazifasiga sovuqqonlik bilan yondashganligi ma’lum bo‘ldi.
Aniqlanishicha, ular pora tariqasida olingan pullarni o‘zaro taqsimlashgan.
Holat yuzasidan mazkur shaxslarga nisbatan Jinoyat Kodeksining 210-moddasi 2-qismi “g” bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.

A number of illegal actions carried out for the purpose of passing the attestation and professional certification of pedagogical workers were revealed. This was reported by the State Security Service.
A teacher of a general education school in the city of Nukus, on the instructions of the deputy director of this school, was caught red-handed by officers of the State Security Service and the Department for Combating Economic Crimes of the Republic of Uzbekistan while receiving 1000 US dollars from a colleague working in the Chimbay district in exchange for passing tests for obtaining a professional certificate.
During the pre-investigation check, it was revealed that the deputy director took 1000-1500 US dollars from each teacher in exchange for the state certification of more than 100 teachers and reflected this in his personal notebooks and papers.
Also, the chief methodologist of the Department for Organizing the Assessment of Knowledge and Qualifications of Teachers of the Ministry of Preschool and School Education of the Republic of Karakalpakstan was found to be involved in this illegal activity, who voluntarily transferred 10,450 US dollars collected from teachers in exchange for assistance in conducting the state attestation.
At the same time, it became known that the National Guard officer, who created conditions for teachers to access the testing process using mobile devices without conducting a personal examination, also approached his duties with indifference.
It turned out that they divided the money received as a bribe among themselves.
A criminal case has been initiated against these individuals under Article 210, Part 2, Clause "g" of the Criminal Code, and an investigation is underway.
Individuals who attempted to transfer interactive whiteboards worth 15.2 million soums for 25 million soums to the Jizzakh City Department of Preschool and School Education were apprehended.