70 fozilik ustama o‘qituvchining oylik maoshidan kelib chiqib to‘lanadimi?
Bu yil 70 foizlik ustamani qo‘lga kiritgandim. Undan tashqari vazir ustamasini hamda milliy sertifikat uchun yana 50 foizlik ustama ham olaman, 30 soat dars ham olmoqchiman.
Ammo “zavuch” aytyaptiki, 70 foizlik ustama faqat 20 soat darsingiz uchun to‘lanadi, shuningdek bu ustamani olsangiz, milliy sertifikat uchun 50 foizlik ustama berilmaydi, chunki sizning ustamangiz 120 foiz bo‘lib ketyapti, shunga faqat bittasini to‘laymiz, deyapti.
O‘zi 70 foizlik ustama qanday hisoblanadi va bu ustamani oladiganlar boshqa ustamalardan mahrum bo‘ladimi?
Bu yerda pedagoglarga 70 foizlik ustama to‘lash tartibiga oid bir nechta savollar ketma-ket berilgan. Shu sababli, ularning har biriga alohida javob beramiz.
70 foizlik ustama qanday hisoblanadi?
Ma’lumki, 2025-yil 1-yanvardan boshlab xalqaro standartlar asosida malaka sertifikatiga ega bo‘lgan pedagoglarga 70 foizlik ustama berish tizimi yo‘lga qo‘yildi. Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 26-maydagi PF-79-son Farmonida nazarda tutilgan.
Shuningdek, ushbu qoida Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 28-fevraldagi 130-sonli qarorida ham o‘z aksini topgan.
Vazirlar Mahkamasining 2005-yil 21-dekabrdagi 275-son qarori bilan tasdiqlangan “Xalq ta’limi xodimlari mehnatiga haq to‘lash to‘g‘risida”gi nizomning 21-bandiga ko‘ra pedagog xodimlarga qonunchilik hujjatlarida belgilangan ustamalar, shu jumladan mavjud sertifikatlari uchun to‘lanadigan ustamalar, tarifikatsiya ro‘yxatida ajratilgan dars soatlariga (o‘qituvchining tarif stavkasiga) mutanosib ravishda to‘lab beriladi.
“Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi (ro‘yxat raqami 3271) nizomga ko‘ra:
• bazaviy tarif stavkasi ― bir stavka dars soati uchun o‘qituvchining ma’lumoti va malaka toifasiga ko‘ra belgilangan bazaviy haq miqdori;
• o‘qituvchining tarif stavkasi ― o‘qituvchiga biriktirilgan dars soatlari asosida bir stavka uchun belgilangan bazaviy tarif stavkadan kelib chiqib aniqlanadigan miqdor.
Bunda o‘qituvchi bir stavkadan ortiq yoki kam dars bergan taqdirda, uning tarif stavkasi miqdori ham shunga mutanosib ravishda o‘zgarib boradi.
Ya’ni, xalqaro standartlar asosida malaka toifasi sertifikatiga ega bo‘lgan pedagoglarga 70 foizlik ustama ularning tarif stavkalarining amaldagi miqdorlariga nisbatan qo‘shimcha ravishda to‘lab berilishi kerak bo‘ladi.
70 foizlik ustama olganlarga milliy sertifikat ustamasi to‘xtatiladimi?
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PF-134-sonli Farmoniga ko‘ra, 2022-yil 1-sentyabrdan boshlab, o‘zi dars beradigan fani bo‘yicha tegishli darajadagi sertifikatga ega bo‘lgan pedagog kadrlarga har oylik qo‘shimcha ustama quyidagi tartibda to‘lanadi:
• xalqaro tan olingan sertifikatga ega bo‘lgan pedagog kadrlarga — ularning tarif stavkasiga nisbatan 50 foiz miqdorida;
• xalqaro standartlar talablariga javob beradigan milliy baholash tizimida olingan sertifikatga ega bo‘lgan pedagog kadrlarga — ularning tarif stavkasiga nisbatan 50 foiz miqdorida;
• Bilim va malakalarni baholash agentligining milliy baholash tizimida olingan sertifikatga ega bo‘lgan pedagog kadrlarga — ularning tarif stavkasiga nisbatan 20 foiz miqdorida.
Bunda Bilim va malakalarni baholash agentligining milliy baholash tizimida chet tili bo‘yicha olingan sertifikatga ega bo‘lgan pedagog kadrlarga har oylik qo‘shimcha ustama 2025-yil 1-yanvardan boshlab, 20 foiz miqdorida to‘lanishi nazarda tutilgan.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston - 2030” strategiyasini “Yoshlar va biznesni qo‘llab-quvvatlash yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturi to‘g‘risida”gi 37–son Farmoni 12-bandiga muvofiq 2025-yil 1-yanvardan boshlab Bilim va malakani baholash agentligi tomonidan berilgan milliy sertifikatga ega “Ona tili va adabiyot” hamda “Tarix” fani o‘qituvchilariga 50 foiz miqdorida ustama to‘lanishi belgilangan.
Xalqaro standartlar asosida malaka toifa sertifikatiga ega bo‘lgan pedagoglarga 70 foizlik ustama berish tartibi esa O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 26-maydagi PF-79-son Farmoni hamda Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 28-fevraldagi 130-sonli qarorida belgilangan.
Ya’ni, milliy va xalqaro sertifikatga ega bo‘lganlik uchun to‘lanadigan ustamalarning attestatsiyada ishtirok etib, 86 va undan yuqori ball olgan birinchi va oliy toifali o‘qituvchilarga to‘lab beriladigan 70 foizlik ustamaga mutlaqo aloqasi yo‘q.
Yanada aniqroq aytadigan bo‘lsak, milliy yoki xalqaro sertifikatga ega bo‘lgan o‘qituvchi 70 foizlik ustamani qo‘lga kiritsa, milliy yoki xalqaro sertifikat uchun to‘lab beriladigan ustamani to‘lash to‘xtatib qo‘yilmaydi.
Nafaqat milliy va xalqaro sertifikat uchun to‘lanadigan ustamalar, balki boshqa ustamalar ham (vazir ustamasi, direktor jamg‘armasi hisobidan beriladigan ustama va h.k) to‘xtatilmaydi.

Выплачивается ли 70-процентная надбавка исходя из месячной зарплаты учителя?
В этом году я получил 70-процентную надбавку. Кроме того, я получаю премию министра и дополнительную 50-процентную надбавку за национальный сертификат, и я хочу учиться 30 часов.
Но "завуч" говорит, что 70% надбавка будет выплачиваться только за 20 часов занятий, и если вы получите эту надбавку, 50% надбавка за национальный сертификат не будет предоставлена, потому что ваша надбавка становится 120%, поэтому мы будем платить только одну.
Как рассчитывается 70% надбавка, и будут ли те, кто получает эту надбавку, лишены других надбавок?
Здесь последовательно задаются несколько вопросов о порядке выплаты педагогам надбавки в размере 70 процентов. Поэтому мы ответим на каждый из них отдельно.
Как рассчитывается 70% надбавка?
Как известно, с 1 января 2025 года внедрена система выплаты надбавки в размере 70 процентов педагогам, имеющим квалификационный сертификат на основе международных стандартов. Об этом говорится в Указе Президента Республики Узбекистан от 26 мая 2023 года No УП-79.
Пункт 3в данного Указа предусматривает внедрение практики выдачи квалификационного сертификата педагогическим кадрам на основе международных стандартов, при этом педагогическим кадрам, получившим квалификационный сертификат на основе международных стандартов, выплачивается доплата в размере 70 процентов от действующих размеров тарифных ставок.
Это положение также отражено в постановлении Кабинета Министров No 130 от 28 февраля 2025 года.
Согласно пункту 21 Положения "Об оплате труда работников народного образования," утвержденного постановлением Кабинета Министров от 21 декабря 2005 года No 275, педагогическим работникам выплачиваются установленные законодательством надбавки, в том числе надбавки за имеющиеся сертификаты, пропорционально выделенным в тарификационном списке учебным часам (тарифной ставке преподавателя).
Согласно Положению "О порядке комплектования классов и формирования тарификационных списков в общеобразовательных учреждениях" (рег. No 3271):
базовая тарифная ставка ― размер базовой оплаты за один час занятий, установленный в зависимости от образования и квалификационной категории преподавателя;
тарифная ставка учителя ― величина, определяемая исходя из базовой тарифной ставки, установленной за одну ставку на основе закрепленных за учителем учебных часов.
В этом случае, если учитель преподает больше или меньше одной ставки, размер его тарифной ставки изменяется пропорционально.
Это означает, что педагогам, имеющим сертификат квалификационной категории на основе международных стандартов, будет выплачиваться надбавка в размере 70 процентов к действующим тарифным ставкам.
Будет ли приостановлена надбавка к национальному сертификату для тех, кто получил 70% надбавку?
Как известно, согласно Указу Президента Республики Узбекистан No УП-134, с 1 сентября 2022 года педагогическим кадрам, имеющим сертификат соответствующего уровня по преподаваемому ими предмету, выплачивается ежемесячная дополнительная надбавка в следующем порядке:
• педагогическим кадрам, имеющим международно признанный сертификат, - в размере 50 процентов от их тарифной ставки;
• педагогическим кадрам, имеющим сертификат, полученный в национальной системе оценки, отвечающий требованиям международных стандартов, - в размере 50 процентов от их тарифной ставки.
При этом предусмотрена выплата с 1 января 2025 года педагогическим кадрам, имеющим сертификат по иностранному языку, полученный в национальной системе оценки Агентства по оценке знаний и квалификаций, ежемесячной дополнительной надбавки в размере 20 процентов.
Также, в соответствии с пунктом 12 Указа Президента Республики Узбекистан No 37 "О Государственной программе по реализации Стратегии "Узбекистан - 2030" в "Год поддержки молодежи и бизнеса," с 1 января 2025 года учителям предметов "Родной язык и литература" и "История," имеющим национальный сертификат, выданный Агентством по оценке знаний и квалификаций, будет выплачиваться надбавка в размере 50 процентов.
Порядок предоставления надбавки в размере 70 процентов педагогам, имеющим сертификат квалификационной категории на основе международных стандартов, определен Указом Президента Республики Узбекистан от 26 мая 2023 года No УП-79 и постановлением Кабинета Министров от 28 февраля 2025 года No 130.
То есть, надбавки, выплачиваемые за наличие национального и международного сертификата, не имеют абсолютно никакого отношения к 70% надбавке, выплачиваемой учителям первой и высшей категории, участвовавшим в аттестации и набравшим 86 и более баллов.
Если говорить более конкретно, если учитель, имеющий национальный или международный сертификат, получает надбавку в размере 70 процентов, выплата надбавки за национальный или международный сертификат не приостанавливается.
Не только надбавки, выплачиваемые за национальный и международный сертификат, но и другие надбавки (министерская надбавка, надбавка за счет директорского фонда и т.д.) не приостанавливаются.