“Dolzarb 90 kun”: Vazirlik “va’dasini” bajardimi?
Joriy yilda o‘quvchi-yoshlarning bo‘sh vaqtlarini mazmunli tashkil etish maqsadida yozgi ta’til mobaynida ta’lim muassasalarida “Dolzarb 90 kun” tadbirlari tashkil etildi.
Bu orada mehnat ta’tiliga chiqqan pedagoglarga “Dolzarb 90 kun” tadbirlarida ishtirok etish yuzasidan noqonuniy topshiriqlar berila boshladi. Shundan so‘ng,
xalqtaliminfo.uz saytida hududlarda kuzatilgan holatlar bo‘yicha tanqidiy maqola e’lon qilindi.
Keyinroq, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi “Dolzarb 90 kun” tadbirlarining 14-kunida hududlarda kuzatilayotgan holatlar bo‘yicha rasmiy munosabat bildirdi.
Unda vazirlik pedagoglarning yozgi ta’til davrida mehnat ta’tiliga chiqishi uchun tegishli reja-grafik tasdiqlanganligi va mazkur rejaga asosan pedagoglarning belgilangan kunlarda mehnat ta’tiliga to‘liq chiqishi ta’minlanishini aytib, ushbu tadbirlarga o‘z ixtiyori bilan qatnashgan pedagoglarni bir martalik pul mukofotlari bilan rag‘batlantirish rejalashtirilganligini ma’lum qilgandi.
Ammo bir qancha pedagoglarning xalqtaliminfo.uz'ga murojaat qilishicha, “Dolzarb 90 kun” tadbirlariga o‘z ixtiyori bilan qatnashgan pedagoglarga bir martalik mukofot pullari to‘lab berilmagan.
Shu sababli, umumiy holatni o‘rganish uchun tahririyatning Telegram kanalida so‘rovnoma o‘tkazildi. Unda 11 mingdan ortiq pedagoglar ishtirok etib, respondentlarning 4 foizi (407 nafari) mukofot pullari to‘lab berilganligini, 80 foizi (9073 nafari) mukofot pullari to‘lab berilmaganligini, 16 foizi (1832 nafari) mazkur tadbirlarga jalb qilinmaganligini bildirdi.
Pedagoglar o‘rtasida o‘tkazilgan so‘rovnoma natijalari shuni ko‘rsatadiki, “Dolzarb 90 kun” tadbirlariga jalb qilinganlarning katta qismi kutilgan mukofot pullarini olmagan bo‘lishi mumkin. Bu esa bir tomondan, vazifa ijrosida shaffoflik yetarli emasligini, ikkinchi tomondan esa, bunday tadbirlarda qatnashgan o‘qituvchilarning mehnati yetarlicha rag‘batlantirilmaganligini ko‘rsatadi.
Shu bilan birga, vazirlik o‘zining rasmiy bayonotida keltirib o‘tilgan mazkur vazifa ijrosi qay darajada bajarilganligi bo‘yicha rasmiy ma’lumot taqdim etmagani pedagoglar orasida ko‘plab savollarni yuzaga keltirmoqda. Ular, xususan, mukofot pullarini to‘lash tartibi va mexanizmi qanday belgilanganligi, mablag‘ aynan qaysi manbalar hisobidan ajratilishi kerakligi, hamda ayrim hududlarda to‘langan, boshqalarda esa to‘lanmagani kabi tafovutlar sababi haqida aniq javob olishni istashmoqda.
Shu bois, vazirlikdan “Dolzarb 90 kun” tadbirlarida ishtirok etgan pedagoglarga bir martalik mukofot pullarini to‘lab berish haqidagi aniq va rasmiy ma’lumotlarni jamoatchilikka taqdim etishini so‘raymiz.

"Актуальные 90 дней": Выполнило ли министерство свое "обещание"?
В этом году в целях организации содержательного досуга учащейся молодежи в течение летних каникул в образовательных учреждениях были организованы мероприятия "Актуальные 90 дней."
Тем временем педагогам, находящимся в отпуске, стали давать незаконные поручения по участию в мероприятиях "Актуальные 90 дней." После этого на сайте xalqtaliminfo.uz была опубликована критическая статья о ситуациях, наблюдаемых в регионах.
Позже дошкольное и школьное образование выступило с официальным заявлением относительно ситуаций, наблюдаемых в регионах на 14-й день мероприятий "Актуальные 90 дней."
В нем министерство сообщило, что утвержден соответствующий план-график для выхода педагогов в отпуск во время летних каникул, согласно которому педагоги будут полностью выходить в отпуск в установленные дни, и планируется поощрять педагогов, добровольно участвующих в этих мероприятиях, единовременными денежными премиями.
Несколько педагогов обратились в xalqtaliminfo.uz и сообщили, что педагогам, добровольно участвовавшим в мероприятиях "Актуальные 90 дней," единовременная премия не выплачивалась.
Для изучения общей ситуации в Telegram-канале редакции был проведен опрос. В нем приняли участие более 11 тысяч педагогов, 4 процента респондентов (407 человек) заявили, что им были выплачены премиальные, 80 процентов (9073 человека) заявили, что им не были выплачены премиальные, а 16 процентов (1832 человека) не были вовлечены в эти мероприятия.
Результаты опроса, проведенного среди педагогов, показывают, что большая часть тех, кто был вовлечен в мероприятия "Актуальные 90 дней," возможно, не получила ожидаемых денежных вознаграждений. Это показывает, с одной стороны, недостаточную прозрачность в выполнении задания, а с другой стороны, недостаточную оценку труда учителей, участвовавших в таких мероприятиях.
Вместе с тем, отсутствие официальной информации о степени выполнения министерством этой задачи, приведенной в его официальном заявлении, вызывает множество вопросов среди педагогов. В частности, они хотят получить четкий ответ о том, как определяется порядок и механизм выплаты премий, из каких именно источников должны быть выделены средства, а также о причинах различий, таких как выплаты в одних регионах и неуплаты в других.
Поэтому мы просим министерство предоставить общественности точную и официальную информацию о выплате единовременных премий педагогам, участвовавшим в мероприятиях "Актуальные 90 дней."