2023-yildan boshlab ta’lim muassasalariga jami 500 nafardan ziyod xorijlik pedagoglar “til egalari” sifatida ingliz, nemis, fransuz tillaridan dars berish uchun jalb qilina boshlagandi. 2026-2027-o‘quv yilida bu ko‘rsatkich 2000 nafarga yetkaziladi.
Bu haqda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2026-yil 26-maydagi 184-sonli burug‘ida so‘z borgan. Mazkur buruq bilan xorijlik chet tili fani o‘qituvchilariga qo‘yiladigan malaka talablar, xorijiy mutaxassislarni tanlab olish tartibi hamda xorijiy mutaxassislarning faoliyatini muvofiqlashtirish yuzasidan maktab ma’muriyatining vazifa va majburiyatlari ham tasdiqlandi.
E’tiborli tomoni buyruqda umumta’lim muassasalariga til egasi bo‘lmagan xorijlik chet tili fani o‘qituvchilari ham jalb qilish haqida ham so‘z borgan. Bunda vazirlik xalqaro mehnat yarmarkalarida ishtirok etib, ular bilan hamkorlikda xorijiy mutaxassislarni jalb etish choralarini ko‘radi.
Xorijiy mutaxassislar mehnatiga haq to‘lash bo‘yicha ish haqi miqdorlarini ularning mehnat staji, malaka tajribasi va boshqa jihatlarini inobatga olgan holda belgilash choralari ko‘riladi.
Xorijlik chet tili fani o‘qituvchilarini turarjoy bilan bog‘liq xarajatlari mahalliy budjet mablag‘lari hisobidan qoplab beriladi, buning imkoni bo‘lmaganda yoki qo‘shimcha mablag‘ talab etilganda, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi, viloyatlar hamda Toshkent shahar maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmalari orqali vazirlikka talabnoma kiritiladi.
Eslatib o‘tamiz, 2026-yilda maktablarga “til egalari”ni jalb qilish xarajatlari 2,8 karra oshirilib, davlat budjetidan 700 mlrd so‘m mablag‘ ajratilgandi.
2026-yilda xorijlik pedagoglar soni 2000 nafarga yetkazilib, turar joy bilan ta’minlanadi
Xorijdan kelgan mutaxassislar turarjoylarga joylashtiriladi va zarur sharoitlar bilan ta’minlanadi. Turarjoy uchun ijara to‘lovlari esa mahalliy budjetdan ajratilgan mablag‘lar doirasida har oy kechiktirmasdan amalga oshirib boriladi.
2026-yilda “til egalari”ni jalb qilish xarajatlari 2,8 karra oshirilishi reja qilingan, 2025-yilda buning uchun Davlat budjetidan 210 mlrd so‘m mablag‘ yo‘naltirilgandi.

2,000 native-speaker teachers to be recruited for schools by september 2026
Since 2023, more than 500 foreign educators have been recruited to educational institutions as “native-speaker teachers” to teach English, German, and French. In the 2026–2027 academic year, this number is expected to increase to 2,000.
This was stated in Order No. 184 of the Ministry of Preschool and School Education, dated May 26, 2026. The order also approved qualification requirements for foreign language teachers, procedures for selecting foreign specialists, and the responsibilities of school administrations in coordinating the activities of these specialists.
Notably, the order provides for the recruitment of foreign language teachers who are not native speakers as well as native-speaker teachers for general education schools.
To this end, the ministry will participate in international job fairs and take measures to attract foreign specialists in cooperation with relevant organizations.
The salaries of foreign specialists will be determined taking into account their work experience, professional qualifications, expertise, and other relevant factors.
Housing-related expenses for foreign language teachers will be covered from local budget funds. If local funding is unavailable or additional resources are required, requests will be submitted to the ministry through the Ministry of Preschool and School Education of the Republic of Karakalpakstan, regional departments, and the Tashkent City Department of Preschool and School Education.
It should be recalled that in 2026, funding allocated for recruiting native-speaker teachers to schools was increased by 2.8 times, with 700 billion Uzbek soums allocated from the state budget for this purpose.