2023-yildan boshlab ta’lim muassasalariga jami 500 nafardan ziyod xorijlik pedagoglar “til egalari” sifatida ingliz, nemis, fransuz tillaridan dars berish uchun jalb qilina boshlagandi. 2026-2027-o‘quv yilida bu ko‘rsatkich 2000 nafarga yetkaziladi.
Bu haqda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2026-yil 26-maydagi 184-sonli burug‘ida so‘z borgan. Mazkur buruq bilan xorijlik chet tili fani o‘qituvchilariga qo‘yiladigan malaka talablar, xorijiy mutaxassislarni tanlab olish tartibi hamda xorijiy mutaxassislarning faoliyatini muvofiqlashtirish yuzasidan maktab ma’muriyatining vazifa va majburiyatlari ham tasdiqlandi.
E’tiborli tomoni buyruqda umumta’lim muassasalariga til egasi bo‘lmagan xorijlik chet tili fani o‘qituvchilari ham jalb qilish haqida ham so‘z borgan. Bunda vazirlik xalqaro mehnat yarmarkalarida ishtirok etib, ular bilan hamkorlikda xorijiy mutaxassislarni jalb etish choralarini ko‘radi.
Xorijiy mutaxassislar mehnatiga haq to‘lash bo‘yicha ish haqi miqdorlarini ularning mehnat staji, malaka tajribasi va boshqa jihatlarini inobatga olgan holda belgilash choralari ko‘riladi.
Xorijlik chet tili fani o‘qituvchilarini turarjoy bilan bog‘liq xarajatlari mahalliy budjet mablag‘lari hisobidan qoplab beriladi, buning imkoni bo‘lmaganda yoki qo‘shimcha mablag‘ talab etilganda, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi, viloyatlar hamda Toshkent shahar maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmalari orqali vazirlikka talabnoma kiritiladi.
Eslatib o‘tamiz, 2026-yilda maktablarga “til egalari”ni jalb qilish xarajatlari 2,8 karra oshirilib, davlat budjetidan 700 mlrd so‘m mablag‘ ajratilgandi.
2026-yilda xorijlik pedagoglar soni 2000 nafarga yetkazilib, turar joy bilan ta’minlanadi
Xorijdan kelgan mutaxassislar turarjoylarga joylashtiriladi va zarur sharoitlar bilan ta’minlanadi. Turarjoy uchun ijara to‘lovlari esa mahalliy budjetdan ajratilgan mablag‘lar doirasida har oy kechiktirmasdan amalga oshirib boriladi.
2026-yilda “til egalari”ni jalb qilish xarajatlari 2,8 karra oshirilishi reja qilingan, 2025-yilda buning uchun Davlat budjetidan 210 mlrd so‘m mablag‘ yo‘naltirilgandi.

К сентябрю 2026 года в школы будут привлечены 2 000 носителей языка
Начиная с 2023 года в образовательные учреждения было привлечено более 500 иностранных педагогов в качестве «носителей языка» для преподавания английского, немецкого и французского языков. В 2026/2027 учебном году этот показатель планируется довести до 2 000 человек.
Об этом говорится в приказе Министерства дошкольного и школьного образования от 26 мая 2026 года №184. Данным приказом также утверждены квалификационные требования к иностранным преподавателям иностранных языков, порядок отбора зарубежных специалистов, а также обязанности и ответственность администрации школ по координации деятельности иностранных специалистов.
Примечательно, что приказ предусматривает привлечение в общеобразовательные учреждения не только носителей языка, но и иностранных преподавателей иностранных языков, не являющихся носителями языка.
Для этого министерство будет участвовать в международных ярмарках труда и принимать меры по привлечению иностранных специалистов в сотрудничестве с их организаторами.
Размер оплаты труда иностранных специалистов будет определяться с учетом их трудового стажа, профессионального опыта, квалификации и других факторов.
Расходы на обеспечение иностранных преподавателей иностранных языков жильем будут покрываться за счет средств местных бюджетов. В случае отсутствия такой возможности или необходимости выделения дополнительных средств соответствующие заявки будут направляться в министерство через Министерство дошкольного и школьного образования Республики Каракалпакстан, а также областные управления и Главное управление дошкольного и школьного образования города Ташкента.
Напомним, что в 2026 году расходы на привлечение в школы «носителей языка» были увеличены в 2,8 раза, а из государственного бюджета на эти цели было выделено 700 млрд сумов.