15 yillik ish stajiga ega bo‘lgan pedagoglarni umrbod attestatsiyaga jalb qilmaslik taklifi kimdan chiqqan bo'lsa, ana o'shalar tushuntirish bersin
23:32 / 26.01.2024
1.58k
Pedagog xodimlar attestatsiyasi bo‘yicha yana tushunmovchiliklar bo‘lyapti. Ya’ni, 15 yillik ish stajiga ega bo‘lgan juda ko‘plab o‘qituvchilar biz ham attestatsiyaga jalb qilinamizmi yoki yo‘q demoqda. Yodingizda bo‘lsa, 2021-yil 17-sentyabrda Vazirlar Mahkamasining 572-son qarori bilan pedagog kadrlarini attestatsiyadan o‘tkazish tartibi to‘g‘risida nizom tasdiqlandi.
Ana o‘shanda nizomning 6-band, 2-xatboshida ta’lim tashkilotlarida 15 yillik uzluksiz ish stajiga ega bo‘lgan oliy malaka toifali o‘qituvchilar umrbod attestatsiyaga jalb qilinmasligi aytilgandi. Bundan o‘qituvchilar juda xursand bo‘lishdi. Ammo ularning xursandchiligi uzoqqa cho‘zilmadi.
Chunki, 2022-yil 2-avgustda Vazirlar Mahkamasining 425-son qarori bilan 15 yillik uzluksiz ish stajiga ega bo‘lganlar emas, balki oliy malaka toifani 15 yil davomida saqlab kelgan va uzluksiz ish stajiga ega bo‘lgan pedagog kadrlargina navbatdagi majburiy attestatsiyaga jalb etilmasligi belgilandi.
Keyin shu yerda bir muammo kelib chiqdi va ko‘pchilik 2022-yil 2-avgustga qadar 15 yillik ish stajiga ega bo‘lgan oliy toifali o‘qituvchilar endi nima qiladi degan savollar bera boshladi.
Shundan so‘ng Xalq ta’limi vazirligi alohida xat chiqarib, normativ-huquqiy hujjatlar orqaga qaytish kuchiga ega emasligi, shu sababli 2022-yilning 2-avgustiga qadar 15 yil uzluksiz ish stajiga ega bo‘lgan hamda oliy toifaga ega (bunda oliy toifa ega bo‘lganlik davri muhim emas) bo‘lgan pedagoglarga nisbatan tatbiq etilmasligini aytdi.
Ana endi hozirga kelib, 2022-yilning 2-avgustiga qadar 15 yil uzluksiz ish stajiga ega bo‘lib olgan pedagoglar ham bu yil attestatsiyaga jalb qilinishi aytilmoqda ekan. Aslida 15 yillik ish stajiga ega bo‘lgan pedagoglarni umrbod attestatsiyaga jalb qilmaslik taklifi bilan chiqishib, yo‘q joydan muammo chiqarishdi. Masalaga o‘ta sayoz qarab, qaror qabul qilishgan.
O‘sha taklifni kim bergan bo'lsa, mana shu mavzuda yaxshilab dars o‘tib berishini xohlardim. Muammoni yaratib qo‘yib, ko‘pchilikni chalg‘itishdi. Bu mavzuda nimadir yozgani ham qo‘rqib qoldi odam. Nimadir yozsangiz, yozilmagan "qonunlar" paydo bo‘lib qoladi darrov. O‘zi bizni tizimda bitta normativ hujjat chiqsa, uni ketidan bir nechta tushuntirish xati chiqarish odatga aylanib qoldi. Bizga hozir yana bitta shunaqa xat kerak bo‘lyapti...
15:29 / 03.09.2025
17:30 / 31.08.2025
10:00 / 30.08.2025
Attestatsiyaga 243 ming 541 nafar pedagoglar onlayn ariza topshirib, ularning 202 ming nafardan ortig‘i ishtirok etishi kutilmoqda.
13:00 / 02.04.2024
Attestatsiyadan norozi bo‘lgan o‘qituvchilar ishi sudda ko‘rib chiqildi
Da’vogarning aytishicha, ular imtihon jarayonida test savollarni ishlab bo‘lganidan so‘ng qaysi savolga to‘g‘ri yoki noto‘g‘ri javob berganini bila olmagan, shuningdek ularga yetarli sharoitlar yaratib berilmagan.
11:26 / 27.08.2025
Yana 4 nafar o'qituvchi vazirlikni sudga bergani uchun bosimga uchragani aytilmoqda
Mazkur sud ishi bo‘yicha da’vo arizasi kiritgan pedagoglardan ularga nisbatan jiddiy bosim bo‘lgani haqida xalqtaliminfo.uz’ga murojaat kelib tushdi.
13:40 / 17.08.2025
Vazirlikni sudga bergan o‘qituvchilarga bosim bo‘lgani aytilmoqda, ular da’vo arizasini qaytarib olmoqchi

Whoever came up with the proposal not to involve pedagogues with 15 years of work experience in lifelong certification, let them explain.
23:32 / 26.01.2024 1.58k
There are still misunderstandings regarding the certification of teaching staff. That is, many teachers with 15 years of work experience say whether we will be involved in the certification or not. If you remember, on September 17, 2021, by the decision of the Cabinet of Ministers No. 572, the regulation on the procedure for certification of pedagogues was approved.
At that time, in paragraph 6, paragraph 2 of the regulation, it was said that highly qualified teachers who have 15 years of continuous work experience in educational organizations will not be involved in lifelong certification. The teachers were very happy. But their happiness did not last long.
Because, on August 2, 2022, according to the decision of the Cabinet of Ministers No. 425, not those who have 15 years of continuous work experience, but only pedagogic personnel who have maintained the higher qualification category for 15 years and have continuous work experience will not be involved in the next mandatory attestation marked.
Then a problem arose here, and many began to ask questions about what the top-class teachers, who have 15 years of service by August 2, 2022, will do next.
After that, the Ministry of Public Education issued a separate letter stating that the normative legal documents do not have retroactive effect, therefore, until August 2, 2022, he had 15 years of continuous work experience and had a higher category (where the higher category has period of stay is not important) said that it is not applied to pedagogues.
Now, it is said that pedagogues who have 15 years of continuous work experience by August 2, 2022 will also be involved in certification this year. In fact, they made a problem out of nowhere by proposing not to involve pedagogues with 15 years of work experience for lifetime certification. They took a very shallow view of the issue and made a decision.
I would like whoever made that offer to give a thorough lesson on this topic. They created a problem and misled many people. He was afraid to write something on this topic. If you write something, unwritten "laws" will immediately appear. It has become a habit to issue several explanatory letters after one normative document in our system. We need one more letter like this now...