15 yillik ish stajiga ega bo‘lgan pedagoglarni umrbod attestatsiyaga jalb qilmaslik taklifi kimdan chiqqan bo'lsa, ana o'shalar tushuntirish bersin
23:32 / 26.01.2024
1.58k
Pedagog xodimlar attestatsiyasi bo‘yicha yana tushunmovchiliklar bo‘lyapti. Ya’ni, 15 yillik ish stajiga ega bo‘lgan juda ko‘plab o‘qituvchilar biz ham attestatsiyaga jalb qilinamizmi yoki yo‘q demoqda. Yodingizda bo‘lsa, 2021-yil 17-sentyabrda Vazirlar Mahkamasining 572-son qarori bilan pedagog kadrlarini attestatsiyadan o‘tkazish tartibi to‘g‘risida nizom tasdiqlandi.
Ana o‘shanda nizomning 6-band, 2-xatboshida ta’lim tashkilotlarida 15 yillik uzluksiz ish stajiga ega bo‘lgan oliy malaka toifali o‘qituvchilar umrbod attestatsiyaga jalb qilinmasligi aytilgandi. Bundan o‘qituvchilar juda xursand bo‘lishdi. Ammo ularning xursandchiligi uzoqqa cho‘zilmadi.
Chunki, 2022-yil 2-avgustda Vazirlar Mahkamasining 425-son qarori bilan 15 yillik uzluksiz ish stajiga ega bo‘lganlar emas, balki oliy malaka toifani 15 yil davomida saqlab kelgan va uzluksiz ish stajiga ega bo‘lgan pedagog kadrlargina navbatdagi majburiy attestatsiyaga jalb etilmasligi belgilandi.
Keyin shu yerda bir muammo kelib chiqdi va ko‘pchilik 2022-yil 2-avgustga qadar 15 yillik ish stajiga ega bo‘lgan oliy toifali o‘qituvchilar endi nima qiladi degan savollar bera boshladi.
Shundan so‘ng Xalq ta’limi vazirligi alohida xat chiqarib, normativ-huquqiy hujjatlar orqaga qaytish kuchiga ega emasligi, shu sababli 2022-yilning 2-avgustiga qadar 15 yil uzluksiz ish stajiga ega bo‘lgan hamda oliy toifaga ega (bunda oliy toifa ega bo‘lganlik davri muhim emas) bo‘lgan pedagoglarga nisbatan tatbiq etilmasligini aytdi.
Ana endi hozirga kelib, 2022-yilning 2-avgustiga qadar 15 yil uzluksiz ish stajiga ega bo‘lib olgan pedagoglar ham bu yil attestatsiyaga jalb qilinishi aytilmoqda ekan. Aslida 15 yillik ish stajiga ega bo‘lgan pedagoglarni umrbod attestatsiyaga jalb qilmaslik taklifi bilan chiqishib, yo‘q joydan muammo chiqarishdi. Masalaga o‘ta sayoz qarab, qaror qabul qilishgan.
O‘sha taklifni kim bergan bo'lsa, mana shu mavzuda yaxshilab dars o‘tib berishini xohlardim. Muammoni yaratib qo‘yib, ko‘pchilikni chalg‘itishdi. Bu mavzuda nimadir yozgani ham qo‘rqib qoldi odam. Nimadir yozsangiz, yozilmagan "qonunlar" paydo bo‘lib qoladi darrov. O‘zi bizni tizimda bitta normativ hujjat chiqsa, uni ketidan bir nechta tushuntirish xati chiqarish odatga aylanib qoldi. Bizga hozir yana bitta shunaqa xat kerak bo‘lyapti...
15:29 / 03.09.2025
17:30 / 31.08.2025
10:00 / 30.08.2025
Attestatsiyaga 243 ming 541 nafar pedagoglar onlayn ariza topshirib, ularning 202 ming nafardan ortig‘i ishtirok etishi kutilmoqda.
13:00 / 02.04.2024
Attestatsiyadan norozi bo‘lgan o‘qituvchilar ishi sudda ko‘rib chiqildi
Da’vogarning aytishicha, ular imtihon jarayonida test savollarni ishlab bo‘lganidan so‘ng qaysi savolga to‘g‘ri yoki noto‘g‘ri javob berganini bila olmagan, shuningdek ularga yetarli sharoitlar yaratib berilmagan.
11:26 / 27.08.2025
Yana 4 nafar o'qituvchi vazirlikni sudga bergani uchun bosimga uchragani aytilmoqda
Mazkur sud ishi bo‘yicha da’vo arizasi kiritgan pedagoglardan ularga nisbatan jiddiy bosim bo‘lgani haqida xalqtaliminfo.uz’ga murojaat kelib tushdi.
13:40 / 17.08.2025
Vazirlikni sudga bergan o‘qituvchilarga bosim bo‘lgani aytilmoqda, ular da’vo arizasini qaytarib olmoqchi

Кто выступил с предложением не привлекать к пожизненной аттестации педагогов с 15-летним стажем работы, пусть поясняет.
23:32 / 26.01.2024
1.58k
До сих пор существуют недоразумения по поводу аттестации педагогических кадров. То есть многие преподаватели с 15-летним стажем работы говорят, будем ли мы заниматься аттестацией или нет. Напомним, 17 сентября 2021 года постановлением Кабинета Министров №572 было утверждено положение о порядке аттестации педагогов.
Тогда в пункте 6 пункта 2 положения говорилось, что к пожизненной аттестации не будут привлекаться педагоги высшей квалификации, имеющие 15-летний непрерывный стаж работы в образовательных организациях. Учителя были очень счастливы. Но их счастье длилось недолго.
Потому что со 2 августа 2022 года, согласно постановлению Кабинета Министров № 425, не те, которые имеют 15-летний непрерывный стаж работы, а только педагогические кадры, сохранившие высшую квалификационную категорию в течение 15 лет и имеющие непрерывный трудовой стаж опыт не будет учитываться при следующей обязательной аттестации.
Тогда здесь возникла проблема, и многие стали задавать вопросы о том, что будут делать дальше учителя высшего класса, имеющие к 2 августа 2022 года 15-летний стаж.
После этого Министерство народного образования отдельным письмом уточнило, что нормативные правовые документы не имеют обратной силы, поэтому до 2 августа 2022 года он имел 15 лет непрерывного стажа работы и имел высшую категорию (где высшая категория срок пребывания не важен) сказали, что к педагогам это не относится.
Теперь сообщается, что в этом году к аттестации будут привлечены и педагоги, имеющие 15-летний непрерывный стаж работы до 2 августа 2022 года. По сути, они создали проблему из ниоткуда, предложив не привлекать к пожизненной аттестации педагогов с 15-летним стажем работы. Они очень поверхностно взглянули на проблему и приняли решение.
Мне бы хотелось, чтобы тот, кто сделал это предложение, дал подробный урок по этой теме. Они создали проблему и ввели в заблуждение многих людей. Он боялся написать что-то на эту тему. Если что-то написать, сразу появятся неписаные «законы». В нашей системе стало привычкой после одного нормативного документа выдавать несколько разъяснительных писем. Нам нужно еще одно такое письмо сейчас...