Boshlang‘ich sinf o‘qituvchisi ikkita fandan milliy sertifikatga ega bo‘lsa qay biriga ustama to‘lanadi?
20:07 / 21.02.2024 21.81k
Boshlang‘ich sinf o‘qituvchisi ona tilidan ham, matematikadan ham milliy sertifikatga ega bo‘lsa, ustama qanday tartibda to‘lanadi? Har ikki fan uchun 20% dan to‘lanadimi yoki faqat bitta sertifikatga ustama to‘lanadimi?
Prezidentning 2022-yil 11-maydagi “2022-2026 yillarda xalq taʼlimini rivojlantirish bo‘yicha milliy dasturni tasdiqlash to‘g‘risida”gi PF–134-sonli farmoni 9-bandiga ko‘ra Bilim va malakalarni baholash agentligining milliy baholash tizimida olingan sertifikatga ega bo‘lgan pedagog kadrlarga — ularning tarif stavkasiga nisbatan 20 foiz miqdorida ustamalar to‘lab berish nazarda tutilgan.
Shuningdek, 2023-yil 28-iyul kuni Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi hamda Iqtisodiyot va moliya vazirligining 2023-2024-o‘quv yilida ustama to‘lanadigan sertifikatlar ro‘yxatini tasdiqlash to‘g‘risidagi qarori imzolangan.
Mazkur qaror izohining 7-bandida “Matematika va ona tili va adabiyot” (o‘zbek tili va adabiyoti, rus tili va adabiyoti, qoraqalpoq tili va adabiyoti) fanlaridan olingan sertifikatlar boshlang‘ich sinflardagi mutaxassislarning aynan shu fandagi dars soatlari uchun amal qilishi belgilangan.
Yuqoridagi qoidalardan kelib chiqib aytadigan bo‘lsak, agar boshlang‘ich taʼlim o‘qituvchisi ona tili va adabiyot fanidan ham, matematika fanidan ham milliy sertifikatni qo‘lga kiritsa, ushbu ikki sertifikat uchun ham 20 foizlik ustama to‘lab berilishi lozim.
Yaʼni, bu vaziyatda boshlang‘ich sinf o‘qituvchisiga ona tili va adabiyot hamda matematika fani dars soatlari uchun 20 foizlik qoshimcha ustamalar to‘lab beriladi.
ʼlumot uchun: Ona tili, matematika o‘qituvchilari mazkur ustamani qolga kiritish uchun 80 ball yigishlari lozim bo‘lsa, boshlang‘ich sinf o‘qituvchisiga 60 ball yetarli hisoblanadi.

If a primary school teacher has a national certificate in two subjects, which one will be paid a bonus?
20:07 / 21.02.2024
21.81k
If a primary school teacher has a national certificate in both mother tongue and mathematics, how is the bonus paid? Is 20% paid for both subjects or only one certificate?
According to paragraph 9 of the President's Decree No. PF-134 dated May 11, 2022 "On approval of the national program for the development of public education in 2022-2026", the certificate received in the national evaluation system of the Agency for the Evaluation of Knowledge and Skills it is envisaged to pay 20 percent increments to the pedagogic staffs they have.
Also, on July 28, 2023, the decision of the Ministry of Preschool and School Education and the Ministry of Economy and Finance to approve the list of certificates for which premiums will be paid in the 2023-2024 academic year was signed.
Paragraph 7 of the explanation of this decision stipulates that the certificates obtained from the subjects "Mathematics and mother tongue and literature" (Uzbek language and literature, Russian language and literature, Karakalpak language and literature) are valid for the hours of classes of specialists in primary grades.
Based on the above rules, if a primary education teacher obtains a national certificate in both mother tongue and literature, and mathematics, a 20 percent bonus must be paid for both of these certificates.
That is, in this situation, the primary school teacher is paid an additional 20% allowance for the teaching hours of mother tongue and literature and mathematics.