Boshlang‘ich sinf o‘qituvchisi ikkita fandan milliy sertifikatga ega bo‘lsa qay biriga ustama to‘lanadi?
20:07 / 21.02.2024 21.81k
Boshlang‘ich sinf o‘qituvchisi ona tilidan ham, matematikadan ham milliy sertifikatga ega bo‘lsa, ustama qanday tartibda to‘lanadi? Har ikki fan uchun 20% dan to‘lanadimi yoki faqat bitta sertifikatga ustama to‘lanadimi?
Prezidentning 2022-yil 11-maydagi “2022-2026 yillarda xalq taʼlimini rivojlantirish bo‘yicha milliy dasturni tasdiqlash to‘g‘risida”gi PF–134-sonli farmoni 9-bandiga ko‘ra Bilim va malakalarni baholash agentligining milliy baholash tizimida olingan sertifikatga ega bo‘lgan pedagog kadrlarga — ularning tarif stavkasiga nisbatan 20 foiz miqdorida ustamalar to‘lab berish nazarda tutilgan.
Shuningdek, 2023-yil 28-iyul kuni Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi hamda Iqtisodiyot va moliya vazirligining 2023-2024-o‘quv yilida ustama to‘lanadigan sertifikatlar ro‘yxatini tasdiqlash to‘g‘risidagi qarori imzolangan.
Mazkur qaror izohining 7-bandida “Matematika va ona tili va adabiyot” (o‘zbek tili va adabiyoti, rus tili va adabiyoti, qoraqalpoq tili va adabiyoti) fanlaridan olingan sertifikatlar boshlang‘ich sinflardagi mutaxassislarning aynan shu fandagi dars soatlari uchun amal qilishi belgilangan.
Yuqoridagi qoidalardan kelib chiqib aytadigan bo‘lsak, agar boshlang‘ich taʼlim o‘qituvchisi ona tili va adabiyot fanidan ham, matematika fanidan ham milliy sertifikatni qo‘lga kiritsa, ushbu ikki sertifikat uchun ham 20 foizlik ustama to‘lab berilishi lozim.
Yaʼni, bu vaziyatda boshlang‘ich sinf o‘qituvchisiga ona tili va adabiyot hamda matematika fani dars soatlari uchun 20 foizlik qoshimcha ustamalar to‘lab beriladi.
ʼlumot uchun: Ona tili, matematika o‘qituvchilari mazkur ustamani qolga kiritish uchun 80 ball yigishlari lozim bo‘lsa, boshlang‘ich sinf o‘qituvchisiga 60 ball yetarli hisoblanadi.

Если учитель начальных классов имеет сертификат национального образца по двум предметам, по какому из них будет выплачена премия?
20:07 / 21.02.2024
21.81k
Если учитель начальных классов имеет национальный сертификат как по родному языку, так и по математике, как выплачивается премия? Оплачивается ли 20% за оба предмета или только за один сертификат?
Согласно пункту 9 Указа Президента №ПФ-134 от 11 мая 2022 года «Об утверждении Национальной программы развития народного образования на 2022-2026 годы», получен сертификат в национальной системе оценки Агентства по Оценка знаний и навыков. Предполагается выплатить 20-процентную надбавку имеющимся у них педагогическим кадрам.
Также 28 июля 2023 года подписано решение Министерства дошкольного и школьного образования и Министерства экономики и финансов об утверждении перечня аттестатов, за которые будут выплачиваться премии в 2023-2024 учебном году.
В пункте 7 разъяснения данного решения предусмотрено, что сертификаты, полученные по предметам «Математика и родной язык и литература» (Узбекский язык и литература, Русский язык и литература, Каракалпакский язык и литература), действительны на часы занятий специалистов по начальные оценки.
Согласно вышеуказанным правилам, если учитель начальных классов получает национальный сертификат как по родному языку, так и по литературе и математике, за оба этих сертификата должна быть выплачена 20-процентная надбавка.
То есть в данной ситуации учителю начальных классов выплачивается дополнительная надбавка в размере 20% за часы преподавания родного языка, литературы и математики.