Vazirlik ko‘zi ojiz o‘qituvchilar muammosi bo‘yicha ma’lumot berdi
Bugun xalqtaliminfo.uz saytida e’lon qilingan “Ko‘zi ojiz o‘qituvchilarni ham kimdir eshitadimi?” nomli maqoladan so‘ng Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi Axborot xizmati rahbari Dilfuza Sobirova xalqtaliminfo.uz tahririyati bilan bog‘lanib, vazirlikka aloqador bo‘lgan muammolar bartaraf etilganini bildirdi.
Ko‘zi ojiz o‘qituvchiga biriktiriladigan tarjimon kotiba (referent) lavozimining malaka tavsiflari bo‘yicha yuzaga kelgan tushunmovchiliklar bo‘yicha quyidagilar ma’lum qilindi:
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2023-yil 16-avgustdagi 247-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim maktabi (maktab-internat) rahbar va xodimlarining malaka tavsiflari”ga kora ko‘zi ojiz o‘qituvchiga biriktiriladigan tarjimon kotiba (referent) oliy, bakalavr diplomiga ega bo‘lishi (magistratura, ilmiy darajaga egalik afzallik beradi) kerakligi qayd etilgan. Bundan tashqari, tarjimon kotiba lavozimi uchun chet tili mutaxassisligi talab etilgandi.
MMTV 16.08.2023 247-son 4-ilova
Vazirlik Axborot xizmati rahbari Dilfuza Sobirovaning aytishicha, ko‘zi ojiz o‘qituvchiga biriktiriladigan tarjimon kotiba (referent) lavozimining malaka tavsiflari belgilanishida texnik xatolik sabab shunday muammo yuzaga kelgan. Keyinchalik bu muammo tezkorlik bilan bartaraf etilib, hududlarga vazirlikning 2023-yil 16-avgustdagi 247-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim maktabi (maktab-internat) rahbar va xodimlarining malaka tavsiflari”ning qayta tahrirlangan varianti yetkazilgan.
MMTV 16.08.2023 247-son 4-ilova tuzatish kiritilgan varianti
Ko‘zi ojiz o‘qituvchilar ishlaydigan maktablarda qo‘shimcha tarjimon-kotiba lavozimi shtat birligi kiritilishi bilan bog‘liq yuzaga kelayotgan muammo esa manzilli tartibda o‘rganilib, aynan qaysi maktablarda shu kabi muammolar kuzatiladigan bo‘lsa, buni bartaraf etish choralari ko‘rilishi ma’lum qilindi. Shu o‘rinda bu kabi muammolarga duch kelayotgan ko‘zi ojiz o‘qituvchilar xalqtaliminfo.uz tahririyatiga murojaat qilishlarini so‘raymiz.
Ko‘zi ojiz o‘qituvchilarga Milliy sertifikat jarayonida ishtirok etish uchun yetarlicha shart-sharoitlar yaratib berish masalasi Bilim va malakalarni baholash agentligi tomonidan hal etilishi lozim. Demak, endi agentlik munosabatini kutib qolamiz.

В министерстве предоставили информацию о проблеме слепых учителей
«Кто-нибудь слушает слепых учителей?» опубликовано сегодня на сайте xalqtaliminfo.uz. После статьи в редакцию xalqtaliminfo.uz обратилась руководитель информационной службы Министерства дошкольного и школьного образования Дилфуза Собирова и заявила, что проблемы, связанные с министерством, будут решены.
По поводу недоразумений, возникших относительно квалификационных характеристик должности переводчика-секретаря (референта), прикрепленной к слепому учителю, сообщалось следующее:
«Квалификационные характеристики руководителей и работников общеобразовательной школы (интерната)», утвержденные приказом Министра дошкольного и школьного образования № 247 от 16 августа 2023 года слепому педагогу согласно квалификационной характеристике на должность прикрепленного переводчика-секретаря (референта), отмечается, что переводчик-секретарь (референт) должен иметь высшее, степень бакалавра (предпочтительна степень магистра, научная степень). Кроме того, на должность переводчика-секретаря требовалась специальность иностранного языка.
Руководитель информационной службы министерства Дилфуза Собирова сообщила, что такая проблема возникла из-за технической ошибки при определении квалификации на должность переводчика-секретаря (референта), прикрепленную к слепому учителю.
В дальнейшем эта проблема была оперативно решена, и в регионы была доставлена исправленная версия «Квалификационных характеристик руководителей и работников общеобразовательных школ (интернатов)», утвержденная приказом Министерства № 247 от 16 августа 2023 года. .
Возникающая проблема, связанная с введением дополнительной должности переводчика-секретаря в школах, где работают слепые учителя, будет изучена в индивидуальном порядке, и будут приняты меры по ее устранению в школах, где наблюдаются подобные проблемы. .
В этот момент мы просим слепых учителей, столкнувшихся с такими проблемами, обратиться в редакцию khoktaliminfo.uz.
Вопрос создания достаточных условий для участия слепых учителей в процессе Национальной аттестации должен решить Агентство по оценке знаний и навыков. Итак, теперь ждем реакции агентства.
Ташкентское городское управление народного образования заявило, что информация о 54 преступлениях в одной школе является необоснованной
В ведомстве заявили, что это сообщение не соответствует действительности
19:24 / 29.11.2024
"Деньги, удержанные у учителей, будут возвращены" - профсоюз
Бухгалтер самовольно удержал учителей из зарплаты
18:03 / 03.10.2024
Порядок явки школьников в форме установлен внутренними положениями.
16:44 / 03.08.2024
"В целях обеспечения участия учащихся в международных олимпиадах проводится соответствующая работа" - министерство