Vazirlik ko‘zi ojiz o‘qituvchilar muammosi bo‘yicha ma’lumot berdi
Bugun xalqtaliminfo.uz saytida e’lon qilingan “Ko‘zi ojiz o‘qituvchilarni ham kimdir eshitadimi?” nomli maqoladan so‘ng Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi Axborot xizmati rahbari Dilfuza Sobirova xalqtaliminfo.uz tahririyati bilan bog‘lanib, vazirlikka aloqador bo‘lgan muammolar bartaraf etilganini bildirdi.
Ko‘zi ojiz o‘qituvchiga biriktiriladigan tarjimon kotiba (referent) lavozimining malaka tavsiflari bo‘yicha yuzaga kelgan tushunmovchiliklar bo‘yicha quyidagilar ma’lum qilindi:
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2023-yil 16-avgustdagi 247-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim maktabi (maktab-internat) rahbar va xodimlarining malaka tavsiflari”ga kora ko‘zi ojiz o‘qituvchiga biriktiriladigan tarjimon kotiba (referent) oliy, bakalavr diplomiga ega bo‘lishi (magistratura, ilmiy darajaga egalik afzallik beradi) kerakligi qayd etilgan. Bundan tashqari, tarjimon kotiba lavozimi uchun chet tili mutaxassisligi talab etilgandi.
MMTV 16.08.2023 247-son 4-ilova
Vazirlik Axborot xizmati rahbari Dilfuza Sobirovaning aytishicha, ko‘zi ojiz o‘qituvchiga biriktiriladigan tarjimon kotiba (referent) lavozimining malaka tavsiflari belgilanishida texnik xatolik sabab shunday muammo yuzaga kelgan. Keyinchalik bu muammo tezkorlik bilan bartaraf etilib, hududlarga vazirlikning 2023-yil 16-avgustdagi 247-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim maktabi (maktab-internat) rahbar va xodimlarining malaka tavsiflari”ning qayta tahrirlangan varianti yetkazilgan.
MMTV 16.08.2023 247-son 4-ilova tuzatish kiritilgan varianti
Ko‘zi ojiz o‘qituvchilar ishlaydigan maktablarda qo‘shimcha tarjimon-kotiba lavozimi shtat birligi kiritilishi bilan bog‘liq yuzaga kelayotgan muammo esa manzilli tartibda o‘rganilib, aynan qaysi maktablarda shu kabi muammolar kuzatiladigan bo‘lsa, buni bartaraf etish choralari ko‘rilishi ma’lum qilindi. Shu o‘rinda bu kabi muammolarga duch kelayotgan ko‘zi ojiz o‘qituvchilar xalqtaliminfo.uz tahririyatiga murojaat qilishlarini so‘raymiz.
Ko‘zi ojiz o‘qituvchilarga Milliy sertifikat jarayonida ishtirok etish uchun yetarlicha shart-sharoitlar yaratib berish masalasi Bilim va malakalarni baholash agentligi tomonidan hal etilishi lozim. Demak, endi agentlik munosabatini kutib qolamiz.

The Ministry provided information on the problem of blind teachers
"Does anyone listen to blind teachers?" published today on the website of xalqtaliminfo.uz. After the article, Dilfuza Sobirova, Head of the Information Service of the Ministry of Preschool and School Education, contacted the editorial office of xalqtaliminfo.uz and stated that the problems related to the ministry would be resolved.
Regarding the misunderstandings that have arisen regarding the qualification descriptions of the position of translator-secretary (referent) attached to a blind teacher, the following was reported:
"Qualification descriptions of leaders and employees of general secondary education school (boarding school)" approved by the order of the Minister of Pre-school and School Education No. 247 of August 16, 2023 to the blind teacher according to the qualification description of the position of attached translator-secretary (referent), it is noted that the translator-secretary (referent) should have a higher, bachelor's degree (master's degree, scientific degree is preferred). In addition, a foreign language specialty was required for the position of translator-secretary.
Dilfuza Sobirova, head of the Information Service of the Ministry, said that such a problem occurred due to a technical error in determining the qualifications for the position of translator-secretary (referent) attached to a blind teacher.
Later, this problem was quickly resolved, and the corrected version of "Qualification descriptions of general secondary education school (boarding school) leaders and employees" approved by the order of the Ministry No. 247 dated August 16, 2023, was delivered to the regions.
The emerging problem related to the introduction of an additional translator-secretary position in schools where blind teachers work will be studied on a case-by-case basis, and measures will be taken to eliminate it in schools where such problems are observed. was announced.
At this point, we ask blind teachers who are facing such problems to contact the editorial office of khoktaliminfo.uz.
The issue of creating sufficient conditions for blind teachers to participate in the National Certification process should be resolved by the Knowledge and Skills Assessment Agency. So, now we are waiting for the reaction of the agency.
19:24 / 29.11.2024
18:03 / 03.10.2024
The ministry asked not to misinterpret reports about school uniforms
The order of arrival of schoolchildren in uniform is determined by their internal regulations.
16:44 / 03.08.2024
"In order to ensure the participation of students in international Olympiads, appropriate work is being carried out" - the ministry