“Open Budget”ga pedagoglarni majburiy tarzda jalb qilganlarga 34 million so‘mlik jarima qo‘llaniladi
11:00 / 20.03.2024
2.77k
So‘nggi kunlarda ijtimoiy tarmoqlarda pedagog xodimlar va o‘quvchilarning “Open Budget” uchun ovoz yig‘ish ishlariga jalb qilinganlik holatlari yuzasidan xabarlar tarqalmoqda.
“Tashabbusli budjetlashtirish amaliyotini yanada takomillashtirish hamda faol mahallalarni qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorning 6-bandiga binoan, budjet tashkilotlarining rahbar xodimlari tomonidan majburiy ovoz yig‘ish bo‘yicha xodimlarga topshiriq berishlari taqiqlanadi.
Bunda majburiy ovoz yig‘ishga majburlash tegishli tashkilot xodimlarini majburiy mehnatga jalb qilish sifatida tasniflanadi. Mehnat kodeksining 5-moddasiga asosan majburiy mehnat taqiqlangan.
Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 51-moddasi 2-qismiga ko‘ra mehnatga biron-bir shaklda ma’muriy tarzda majburlash ta’lim tashkilotining pedagog xodimiga nisbatan sodir etilsa, ish beruvchiga nisbatan bazaviy hisoblash miqdorining yuz baravaridan bir yuz ellik baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
Ya’ni bu — agar maktab direktori yoki boshqa mansabdor shaxs har qanday shaklda pedagog xodimlarni “Open Budget” uchun ovoz yig‘ishga majburlasa va bu holat tasdig‘ini topadigan bo‘lsa, uni 34 million so‘mdan 51 million so‘mgacha bo‘lgan jarima kutib turibdi degani.
Agar xuddi shu holat voyaga yetmagan shaxsga nisbatan sodir etilsa, Jinoyat kodeksining 148²-moddasiga ko‘ra bazaviy hisoblash miqdorining bir yuz ellik baravaridan ikki yuz baravarigacha miqdorda jarima yoki uch yilgacha muayyan huquqdan mahrum qilish yoki uch yilgacha axloq tuzatish ishlari bilan jazolanadi.

A fine of 34 million soums will be imposed on those who forcefully involve pedagogues in "Open Budget".
11:00 / 20.03.2024 2.77k
In recent days, social networks have been spreading news about the involvement of teaching staff and students in fundraising for "Open Budget".
According to Clause 6 of the decision "On measures to further improve proactive budgeting and support active neighborhoods", it is prohibited for management staff of budget organizations to give tasks to employees on mandatory vote collection.
In this case, the compulsion to vote is classified as the involvement of employees of the relevant organization in forced labor.
Article 5 of the Labor Code prohibits forced labor.
According to part 2 of Article 51 of the Code of Administrative Responsibility, if any form of administrative coercion is committed against a pedagogical employee of an educational organization, one hundred and fifty times the amount of the base calculation against the employer shall cause a fine of up to.
That is, if the school director or other official forces the teaching staff to collect votes for "Open Budget" in any form and finds confirmation of this situation, it will be increased from 34 million soums to 51 million soums. It means that a fine is waiting.
If the same situation is committed against a minor, according to Article 148² of the Criminal Code, it is punishable by a fine in the amount of one hundred and fifty times to two hundred times of the base calculation amount or deprivation of certain rights for up to three years or correctional work for up to three years.