“Open Budget”ga pedagoglarni majburiy tarzda jalb qilganlarga 34 million so‘mlik jarima qo‘llaniladi
11:00 / 20.03.2024
2.77k
So‘nggi kunlarda ijtimoiy tarmoqlarda pedagog xodimlar va o‘quvchilarning “Open Budget” uchun ovoz yig‘ish ishlariga jalb qilinganlik holatlari yuzasidan xabarlar tarqalmoqda.
“Tashabbusli budjetlashtirish amaliyotini yanada takomillashtirish hamda faol mahallalarni qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorning 6-bandiga binoan, budjet tashkilotlarining rahbar xodimlari tomonidan majburiy ovoz yig‘ish bo‘yicha xodimlarga topshiriq berishlari taqiqlanadi.
Bunda majburiy ovoz yig‘ishga majburlash tegishli tashkilot xodimlarini majburiy mehnatga jalb qilish sifatida tasniflanadi. Mehnat kodeksining 5-moddasiga asosan majburiy mehnat taqiqlangan.
Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 51-moddasi 2-qismiga ko‘ra mehnatga biron-bir shaklda ma’muriy tarzda majburlash ta’lim tashkilotining pedagog xodimiga nisbatan sodir etilsa, ish beruvchiga nisbatan bazaviy hisoblash miqdorining yuz baravaridan bir yuz ellik baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
Ya’ni bu — agar maktab direktori yoki boshqa mansabdor shaxs har qanday shaklda pedagog xodimlarni “Open Budget” uchun ovoz yig‘ishga majburlasa va bu holat tasdig‘ini topadigan bo‘lsa, uni 34 million so‘mdan 51 million so‘mgacha bo‘lgan jarima kutib turibdi degani.
Agar xuddi shu holat voyaga yetmagan shaxsga nisbatan sodir etilsa, Jinoyat kodeksining 148²-moddasiga ko‘ra bazaviy hisoblash miqdorining bir yuz ellik baravaridan ikki yuz baravarigacha miqdorda jarima yoki uch yilgacha muayyan huquqdan mahrum qilish yoki uch yilgacha axloq tuzatish ishlari bilan jazolanadi.

На тех, кто принудительно вовлекает педагогов в «Открытый бюджет», будет наложен штраф в размере 34 миллионов сумов.
11:00 / 20.03.2024 2.77k
В последние дни в социальных сетях распространяется новость об участии ППС и студентов в сборе средств для «Открытого бюджета».
Согласно пункту 6 решения «О мерах по дальнейшему совершенствованию инициативного бюджетирования и поддержке активных микрорайонов», руководящему составу бюджетных организаций запрещается давать задания работникам по обязательному сбору голосов.
В данном случае принуждение к голосованию квалифицируется как привлечение работников соответствующей организации к принудительному труду.
Статья 5 Трудового кодекса запрещает принудительный труд.
Согласно части 2 статьи 51 Кодекса об административной ответственности, если в отношении педагогического работника образовательной организации совершена какая-либо форма административного воздействия, на работодателя налагается штраф в размере ста пятидесятикратной суммы базового расчета.
То есть, если директор школы или иное должностное лицо заставит педагогический коллектив в любой форме собирать голоса за «Открытый бюджет» и найдет подтверждение данной ситуации, то он будет увеличен с 34 млн сумов до 51 млн сумов. в ожидании.
Если та же ситуация совершена в отношении несовершеннолетнего, то согласно статье 148² УК - наказывается штрафом в размере от ста пятидесятикратной до двухсоткратной размера базового расчета либо лишением отдельных прав на срок до до трех лет либо исправительные работы на срок до трех лет.