O‘qituvchining eski tartib bo‘yicha ommalashtirilgan ishlari bekor qilinganmi?
Ma’lumki, Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirining “O‘qituvchilarning ilg‘or tajribasi va faoliyati davomida qo‘llab kelayotgan zamonaviy metodikalarini ommalashtirish tartibini takomillashtirish to‘g‘risida”gi 2024-yil 7-fevralda 32-sonli buyrug‘i qabul qilingan.
Mazkur buyruq qabul qilinishi munosabati bilan ijtimoiy tarmoqlar va Respublika taʼlim markazining ishonch telefon raqamiga koʻplab pedagoglar tomonidan “Oʻtgan oʻquv yillar davomida ishlari ommalashtirilib, tegishli sertifikatga ega boʻlgan pedagog xodimlarning sertifikat muddati bekor qilindimi?” mazmunidagi murojaatlar kelib tushgan.
Shundan soʻng Respublika ta’lim markazi 2024-yil 9-aprel kungi 01/11-9-109-son  xatida quyidagilarni ma’lum qildi:
Oʻtgan oʻquv yillari davomida RTM direktorining 2021-yil 26-yanvardagi “Ilg‘or ish tajribalarni o‘rganish va ommalashtirish tartibi toʻgʻrisida”gi (bugungi kunda o‘z kuchini yo‘qotgan) buyrugʻi asosida pedagog xodimlarning ishlari ommalashtirilib, tegishli Kengashlarning qarori qabul qilingan kundan boshlab besh yilga amal qiladi.
Xalq taʼlimi vazirining “Oʻqituvchilarning ilgʻor tajribasi va faoliyati davomida qoʻllab kelayotgan zamonaviy metodikalarini ommalashtirish tartibini tasdiqlash toʻgʻrisida”gi 2022-yil 25-avgustdagi 279-sonli (bugungi kunda o‘z kuchini yo‘qotgan) buyrugʻi asosida ishlari ommalashtirilib, tegishli sertifikatga ega boʻlgan pedagog xodimlarning sertifikati amal qilish muddati berilgan kundan boshlab, uch yilga amal qiladi.

Has the popularized work of the teacher been canceled according to the old order?
It is known that on February 7, 2024, the order of the Minister of Preschool and School Education No. 32 "On improving the procedure for popularizing the advanced experience and modern methods used by teachers during their work" was adopted .
In connection with the adoption of this order, many pedagogues sent a message to social networks and the hotline of the Republican Education Center asking, "Was the term of the certificate of the pedagogic staff whose work was publicized during the previous academic years canceled?" appeals have been received.
After that, the Republican Education Center announced the following in its letter No. 01/11-9-109 dated April 9, 2024:
During the past academic years, on the basis of the order of the director of RTM dated January 26, 2021 "On the procedure for studying and popularizing advanced work practices" (which has lost its validity today), the works of pedagogical staff were popularized, and the decision of the relevant Councils was adopted valid for five years from
According to the order of the Minister of Public Education No.
279 dated August 25, 2022 (expired today) "On approving the procedure for publicizing the advanced experience and modern methods used by teachers during their work", a pedagogue who has the appropriate certificate The employee's certificate is valid for three years from the date of issue.
11:26 / 25.07.2025
18:03 / 24.07.2025
15:33 / 21.07.2025
12:18 / 21.07.2025
What are the requirements for the methodical work prepared for popularization?
Best practices recommended for popularization should be in the form of a methodical guide or methodical recommendation.