O‘qituvchining eski tartib bo‘yicha ommalashtirilgan ishlari bekor qilinganmi?
Ma’lumki, Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirining “O‘qituvchilarning ilg‘or tajribasi va faoliyati davomida qo‘llab kelayotgan zamonaviy metodikalarini ommalashtirish tartibini takomillashtirish to‘g‘risida”gi 2024-yil 7-fevralda 32-sonli buyrug‘i qabul qilingan.
Mazkur buyruq qabul qilinishi munosabati bilan ijtimoiy tarmoqlar va Respublika taʼlim markazining ishonch telefon raqamiga koʻplab pedagoglar tomonidan “Oʻtgan oʻquv yillar davomida ishlari ommalashtirilib, tegishli sertifikatga ega boʻlgan pedagog xodimlarning sertifikat muddati bekor qilindimi?” mazmunidagi murojaatlar kelib tushgan.
Shundan soʻng Respublika ta’lim markazi 2024-yil 9-aprel kungi 01/11-9-109-son  xatida quyidagilarni ma’lum qildi:
Oʻtgan oʻquv yillari davomida RTM direktorining 2021-yil 26-yanvardagi “Ilg‘or ish tajribalarni o‘rganish va ommalashtirish tartibi toʻgʻrisida”gi (bugungi kunda o‘z kuchini yo‘qotgan) buyrugʻi asosida pedagog xodimlarning ishlari ommalashtirilib, tegishli Kengashlarning qarori qabul qilingan kundan boshlab besh yilga amal qiladi.
Xalq taʼlimi vazirining “Oʻqituvchilarning ilgʻor tajribasi va faoliyati davomida qoʻllab kelayotgan zamonaviy metodikalarini ommalashtirish tartibini tasdiqlash toʻgʻrisida”gi 2022-yil 25-avgustdagi 279-sonli (bugungi kunda o‘z kuchini yo‘qotgan) buyrugʻi asosida ishlari ommalashtirilib, tegishli sertifikatga ega boʻlgan pedagog xodimlarning sertifikati amal qilish muddati berilgan kundan boshlab, uch yilga amal qiladi.

Популяризируемую работу учителя отменили по старому порядку?
Известно, что 7 февраля 2024 года был принят приказ министра дошкольного и школьного образования №32 «О совершенствовании порядка популяризации передового опыта и современных методов, используемых педагогами в своей работе».
В связи с принятием данного приказа многие педагоги направили сообщение в социальные сети и на горячую линию Республиканского центра образования с вопросом: "Отменен ли срок действия аттестата педагогических кадров, работа которых освещалась в предыдущие учебные годы?" обращения поступили.
После этого Республиканский образовательный центр в своем письме № 01/11-9-109 от 9 апреля 2024 года сообщил следующее:
За прошедшие учебные годы на основании приказа директора РТМ от 26 января 2021 года «О порядке изучения и популяризации передовых методов работы» (утратившего сегодня свое действие) были популяризированы труды педагогических кадров. и решение соответствующих Советов было принято сроком на пять лет со дня Согласно приказу Министра народного образования № 279 от 25 августа 2022 года (истёк срок действия сегодня) «Об утверждении Порядка пропаганды передового опыта и современных методов, используемых педагогами в своей работе», педагог, имеющий соответствующий сертификат Удостоверение работника действительно в течение трех лет со дня выдачи.
Каковы требования к методической работе, подготовленной к популяризации?
Рекомендуемые для популяризации лучшие практики должны иметь форму методического руководства или методической рекомендации.