Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hamda O‘zbekiston ta’lim va fan xodimlari kasaba uyushmasi Respublika kengashining 2024-yil 26-apreldagi tegishli qo‘shma qaroriga muvofiq ular o‘rtasida mehnat arbitraji tuzildi.
Bu xodimlar (ularning vakillari) va ish beruvchilar (ularning vakillari) o‘rtasida yuzaga keladigan jamoaviy mehnat nizosini hal etish (tartibga solish) uchun doimiy asosda faoliyat ko‘rsatuvchi respublika mehnat arbitraji hisoblanadi.
Mehnat arbitraji nima?
Mehnat arbitraji – yarashtirish komissiyasida kelishuvga erishilmaganda taraflar o‘rtasidagi jamoaviy mehnat nizolarini hal etish (tartibga solish) uchun tuziladigan doimiy asosda faoliyat ko‘rsatuvchi organ hisoblanadi.
Jamoaviy mehnat nizosi nima?
Jamoaviy mehnat nizosi – xodimlar (ularning vakillari) va ish beruvchilar (ularning vakillari) o‘rtasidagi yangi mehnat shartlarini belgilash yoki mavjud mehnat shartlarini (shu jumladan, mehnatga haq to‘lashni) o‘zgartirish, jamoa kelishuvlarini, jamoa shartnomasini, shuningdek qonunchilikka muvofiq xodimlarning vakillari bilan kelishilgan holda qabul qilinadigan mehnat haqidagi boshqa huquqiy hujjatlarni tuzish va o‘zgartirish hamda mehnat to‘g‘risidagi qonunchilikni, mehnat haqidagi boshqa huquqiy hujjatlarni va mehnatni muhofaza qilish qoidalarini qo‘llash masalalari bo‘yicha tartibga solinmagan kelishmovchiliklar hisoblanadi.
Doimiy asosda faoliyat ko‘rsatuvchi Respublika tarmoq mehnat arbitraji tarkibi etib quyidagilar tayinlandi
- Xamdamova Sadoqat Xolmurodovna – Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi Yuridik boshqarmasi yuriskonsulti, mehnat arbitraji raisi;
- Musurmonov Jo‘rabek Latipovich – Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi Murojaatlar boshqarmasi boshlig‘i, arbitr;
- Muhamedaliyeva Dilbar Abduraxmanovna – O‘zbekiston ta’lim va fan xodimlari kasaba uyushmasi Respublika kengashi bosh yuriskonsulti, arbitr;
- Turikova Lazokat Mashrabovna – O‘zbekiston ta’lim va fan xodimlari kasaba uyushmasi Respublika kengashining ijtimoiy himoya masalalari bo‘yicha bosh mutaxassisi, arbitr;
- Yaratov Jamil Vasilyevich – O‘zbekiston ta’lim va fan xodimlari kasaba uyushmasi Respublika kengashi raisining yoshlar masalalari bo‘yicha maslahatchisi, arbitr.Ma’lumot uchun, xalqtaliminfo.uz tahririyati Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hamda O‘zbekiston ta’lim va fan xodimlari kasaba uyushmasi o‘rtasida tuzilgan respublika mehnat arbitrajining axborot hamkori sifatida doimiy aloqalarni yo‘lga qo‘yadi.

Now collective labor disputes of pedagogues and employees are solved more easily
In accordance with the relevant joint decision of the Ministry of Preschool and School Education and the Republican Council of the Trade Union of Education and Science Employees of Uzbekistan dated April 26, 2024, labor arbitration was established between them.
This is a republican labor arbitration that operates on a permanent basis to resolve (regulate) collective labor disputes between employees (their representatives) and employers (their representatives).
What is labor arbitration?
Labor arbitration is a permanent body established to resolve collective labor disputes between the parties when no agreement is reached in the conciliation commission.
What is a collective labor dispute?
Collective labor dispute - determination of new labor conditions or change of existing labor conditions (including payment of wages) between employees (their representatives) and employers (their representatives), collective agreements, collective agreement, as well as in accordance with the law Drafting and amendment of other legal documents on labor, adopted in agreement with representatives of employees, and on issues of application of labor legislation, other legal documents on labor and labor protection rules are considered unregulated.
The following members were appointed as members of the Republic Labor Arbitration Committee, which operates on a permanent basis
• Khamdamova Sadokat Kholmurodovna - lawyer, jurisconsult of the Legal Department of the Ministry of Preschool and School Education, chairman of labor arbitration;
• Jorabek Latipovich Musurmanov - pedagogue, head of the Appeals Department of the Ministry of Preschool and School Education, arbitrator;
• Muhamedaliyeva Dilbar Abdurakhmanovna - lawyer, chief legal consultant of the Republican Council of the Trade Union of Education and Science Employees of Uzbekistan, arbitrator;
• Turikova Lazokat Mashrabovna - chief expert on social protection issues, arbitrator of the Republican Council of the Trade Union of Education and Science Employees of Uzbekistan;
• Jamil Vasilyevich Yaratov is a pedagogue, adviser on youth issues to the chairman of the Republican Council of the Trade Union of Education and Science Employees of Uzbekistan, arbitrator.