Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hamda O‘zbekiston ta’lim va fan xodimlari kasaba uyushmasi Respublika kengashining 2024-yil 26-apreldagi tegishli qo‘shma qaroriga muvofiq ular o‘rtasida mehnat arbitraji tuzildi.
Bu xodimlar (ularning vakillari) va ish beruvchilar (ularning vakillari) o‘rtasida yuzaga keladigan jamoaviy mehnat nizosini hal etish (tartibga solish) uchun doimiy asosda faoliyat ko‘rsatuvchi respublika mehnat arbitraji hisoblanadi.
Mehnat arbitraji nima?
Mehnat arbitraji – yarashtirish komissiyasida kelishuvga erishilmaganda taraflar o‘rtasidagi jamoaviy mehnat nizolarini hal etish (tartibga solish) uchun tuziladigan doimiy asosda faoliyat ko‘rsatuvchi organ hisoblanadi.
Jamoaviy mehnat nizosi nima?
Jamoaviy mehnat nizosi – xodimlar (ularning vakillari) va ish beruvchilar (ularning vakillari) o‘rtasidagi yangi mehnat shartlarini belgilash yoki mavjud mehnat shartlarini (shu jumladan, mehnatga haq to‘lashni) o‘zgartirish, jamoa kelishuvlarini, jamoa shartnomasini, shuningdek qonunchilikka muvofiq xodimlarning vakillari bilan kelishilgan holda qabul qilinadigan mehnat haqidagi boshqa huquqiy hujjatlarni tuzish va o‘zgartirish hamda mehnat to‘g‘risidagi qonunchilikni, mehnat haqidagi boshqa huquqiy hujjatlarni va mehnatni muhofaza qilish qoidalarini qo‘llash masalalari bo‘yicha tartibga solinmagan kelishmovchiliklar hisoblanadi.
Doimiy asosda faoliyat ko‘rsatuvchi Respublika tarmoq mehnat arbitraji tarkibi etib quyidagilar tayinlandi
- Xamdamova Sadoqat Xolmurodovna – Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi Yuridik boshqarmasi yuriskonsulti, mehnat arbitraji raisi;
- Musurmonov Jo‘rabek Latipovich – Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi Murojaatlar boshqarmasi boshlig‘i, arbitr;
- Muhamedaliyeva Dilbar Abduraxmanovna – O‘zbekiston ta’lim va fan xodimlari kasaba uyushmasi Respublika kengashi bosh yuriskonsulti, arbitr;
- Turikova Lazokat Mashrabovna – O‘zbekiston ta’lim va fan xodimlari kasaba uyushmasi Respublika kengashining ijtimoiy himoya masalalari bo‘yicha bosh mutaxassisi, arbitr;
- Yaratov Jamil Vasilyevich – O‘zbekiston ta’lim va fan xodimlari kasaba uyushmasi Respublika kengashi raisining yoshlar masalalari bo‘yicha maslahatchisi, arbitr.Ma’lumot uchun, xalqtaliminfo.uz tahririyati Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hamda O‘zbekiston ta’lim va fan xodimlari kasaba uyushmasi o‘rtasida tuzilgan respublika mehnat arbitrajining axborot hamkori sifatida doimiy aloqalarni yo‘lga qo‘yadi.

Теперь коллективные трудовые споры педагогов и сотрудников решаются проще
Согласно соответствующему совместному решению Министерства дошкольного и школьного образования и Республиканского совета профсоюза работников образования и науки Узбекистана от 26 апреля 2024 года между ними создан трудовой арбитраж.
Это республиканский трудовой арбитраж, действующий на постоянной основе для разрешения (регулирования) коллективных трудовых споров между работниками (их представителями) и работодателями (их представителями).
Что такое трудовой арбитраж?
Трудовой арбитраж — постоянно действующий орган, создаваемый для разрешения коллективных трудовых споров между сторонами при недостижении соглашения в согласительной комиссии.
Что такое коллективный трудовой спор?
Коллективный трудовой спор – определение новых условий труда или изменение существующих условий труда (в том числе выплаты заработной платы) между работниками (их представителями) и работодателями (их представителями), коллективными договорами, коллективным договором, а также в соответствии с законодательством Разработка и Внесение изменений в иные правовые документы о труде, принятые по согласованию с представителями работников, а также по вопросам применения трудового законодательства, иные правовые документы о правилах труда и охраны труда считаются нерегулируемыми.
Членами Республиканской трудовой арбитражной комиссии, действующей на постоянной основе, были назначены следующие члены:
- Хамдамова Садокат Холмуродовна – юрист, юрисконсульт Юридического управления Министерства дошкольного и школьного образования, председатель трудового арбитража;
- Мусурманов Журабек Латипович – педагог, начальник апелляционного отдела Министерства дошкольного и школьного образования, арбитр;
- Мухамедалиева Дильбар Абдурахмановна – юрист, главный юрисконсульт Республиканского совета профсоюза работников образования и науки Узбекистана, арбитр;
- Турикова Лазокат Машрабовна – главный эксперт по вопросам социальной защиты, арбитр Республиканского совета профсоюза работников образования и науки Узбекистана;
- Джамиль Васильевич Яратов – педагог, советник по вопросам молодежи председателя Республиканского совета профсоюза работников образования и науки Узбекистана, арбитр.
20:40 / 29.04.2025
Каждые два года некоторым учителям выплачивается более 40 тысяч долларов.
18:30 / 23.04.2025
12:11 / 22.04.2025
Состоялось очередное заседание профсоюза работников образования и науки Узбекистана
14:00 / 03.01.2025
Какое наказание можно применить к такому сотруднику?
23:10 / 17.12.2024
Правильно ли учитель сокращает уроки и нанимает в школу нового сотрудника?
Это является нарушением законодательства об охране труда
01:50 / 08.12.2024
Предоставляется ли отпуск с сохранением заработной платы сотрудникам, обучающимся в форме дистанционного обучения по месту работы?
В Трудовом кодексе не предусмотрены гарантии для работников, обучающихся в дистанционной форме обучения