Maktab rahbariyati hamda o‘qituvchilariga 40 foizgacha ustama beriladi
Endilikda sifatli ta’limni ta’minlashda ijobiy natijalarga erishayotgan umumiy o‘rta ta’lim maktablari rahbariyati hamda o‘qituvchilariga 40 foizgacha ustama beriladi.
2024-yil 6-may kuni Vazirlar Mahkamasining Sifatli ta’limni ta’minlashda ijobiy natijalarga erishayotgan umumiy o‘rta ta’lim maktablari rahbariyati hamda o‘qituvchilariga ustama berish tartibini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi 263-sonli qarori qabul qilindi.
Unga ko‘ra 2024/2025-o‘quv yilidan boshlab o‘qitish va bilimni baholashning yangi tartibini samarali joriy etgan, o‘quvchilari ijobiy ko‘rsatkichlarni qayd etayotgan umumiy o‘rta ta’lim maktablari rahbariyati hamda o‘qituvchilariga ustama berish tartibi joriy etiladi.
Bunda 2023/2024-o‘quv yilidan boshlab o‘qitish va bilimni baholashning yangi tartibi joriy etilgan respublikadagi 500 ta umumiy o‘rta ta’lim maktablarining har biriga 2024/2025-o‘quv yilidan boshlab 2 tadan maktab biriktirilib, yangi tizimning qamrovi kengaytiriladi.
Maktab rahbariyati va o‘qituvchilari rag‘batlantirishga tavsiya etilgan umumiy o‘rta ta’lim maktablari ro‘yxati har o‘quv yili yakunida e’lon qilinadi hamda keyingi bir o‘quv yili davomida ushbu maktabning rahbariyati hamda o‘qituvchilarning tarif stavkasiga nisbatan 40 foizgacha ustama beriladi.
Rahbar va pedagog kadrlarga ustama to‘lanadigan umumta’lim maktablari ro‘yxatini shakllantirish maxsus metodika asosida amalga oshiriladi. Rahbar va pedagog kadrlariga ustama to‘lanadigan umumta’lim maktablari ro‘yxatini shakllantirish uchun Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining hududiy boshqarmalarida doimiy ravishda ishlaydigan Monitoring guruhlari tuziladi.
Monitoring guruhi tarkibi Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining buyrug‘i bilan tasdiqlanadi. Monitoring guruhi tarkibiga Direktorlar kengashi a’zolari va faol jamoatchilik vakillari, Ta’limni rivojlantirish respublika ilmiy-metodik markazi mutaxassislari hamda xorijiy ekspertlar jalb qilinishi mumkin.
Rahbar va pedagog kadrlariga ustama to‘lanadigan umumta’lim maktablari ro‘yxatini shakllantirish quyidagi ikki bosqichda amalga oshiriladi:
1-bosqichda Monitoring guruhi tomonidan baholashning yangi tartibi joriy etilgan maktablarning elektron jurnal ma’lumotlari asosida umumta’lim maktablari o‘quvchilarining yillik o‘rtacha baholari tahlil qilinadi hamda tegishli hududning jami umumta’lim maktablari soniga nisbatan eng yaxshi natija ko‘rsatgan birinchi 20 foiz umumta’lim maktablari saralab olinadi.
2-bosqichda esa 1-bosqich doirasida saralab olingan umumta’lim maktablari Monitoring guruhi tomonidan quyidagi mezonlar asosida tahlil qilinadi:
• baholashning yangi tartibi bo‘yicha targ‘ibot ishlari olib borilganligi hamda o‘quvchilar bilimi belgilangan mezonlar asosida baholanganligi;
• baholash ishlarining to‘g‘ri yo‘lga qo‘yilganligi;
• fan yo‘nalishlari bo‘yicha uslubiy birlashmalar BSB tahlillari olib borilganligi va o‘quvchilar tomonidan bajarilgan loyiha ishlari tahlili;
• so‘rovnomalar o‘tkazilganligi va ularning tahlili.
Monitoring guruhi baholashning yangi tartibi joriy etilgan umumta’lim maktablari tomonidan ikkita bosqich doirasida jami to‘plangan ballardan kelib chiqib, ularning hududlar kesimidagi ro‘yxatini shakllantiradi.
1-bosqich yakuni bo‘yicha saralab olingan va 2-bosqich doirasida tahlil qilingan 20 foiz umumta’lim maktablarining rahbar va pedagog kadrlariga ushbu maktablar tomonidan ikkita bosqich doirasida jami to‘plangan ballarga qarab quyidagi miqdorlarda ustama belgilanadi:
Bunda ustama baholash o‘tkazilgan o‘quv yilidan keyin keladigan o‘quv yilidan (1-sentyabrdan) boshlab bir kalendar yil davomida to‘lanadi.
Umumta’lim maktablarining rahbar va pedagog kadrlari ustama olish uchun baholash o‘tkazilgan o‘quv yilida (I-IV choraklar davomida) to‘liq ishlagan bo‘lishlari lozim.

Руководство школы и учителя получат бонус до 40%
Теперь до 40% премии получат руководство и учителя общеобразовательных школ, добившиеся положительных результатов в обеспечении качественного образования.
Согласно постановлению Кабинета Министров №263 от 6 мая 2024 года с 2024/2025 учебного года в общеобразовательных школах, учащиеся которых фиксируют положительные показатели, эффективно введен новый порядок преподавания и оценки знаний. Будет введен порядок премирования руководства и учителей областных школ.
Начиная с 2023/2024 учебного года к каждой из 500 общеобразовательных школ республики, где введена новая система обучения и оценки знаний, начиная с 2024/2025 учебного года, будут прикреплены по 2 школы, а также сфера применения новой системы расширена.
Перечень общеобразовательных школ, руководству и учителям которых рекомендовано повышение, публикуется в конце каждого учебного года, и в течение следующего учебного года к руководству и учителям данной школы применяется тарифная ставка со скидкой. отдается до 40 процентов.
Формирование перечня общеобразовательных школ, в которых выплачиваются премии руководителю и педагогическому составу, осуществляется на основе специальной методики. Для формирования перечня общеобразовательных школ, в которых руководителю и педагогическому составу выплачивается надбавка, будут сформированы группы мониторинга, которые будут работать на постоянной основе в региональных управлениях Министерства дошкольного и школьного образования.
Состав группы мониторинга утверждается приказом министра дошкольного и школьного образования. В состав мониторинговой группы могут быть привлечены члены Совета директоров и активные представители общественности, специалисты республиканского научно-методического центра развития образования, зарубежные эксперты.
Формирование перечня общеобразовательных школ, в которых выплачиваются премии руководителю и педагогическому персоналу, осуществляется в два этапа:
На 1-м этапе мониторинговая группа проанализирует среднегодовые оценки учащихся общеобразовательных школ на основе данных электронных журналов школ, где введена новая процедура оценивания, и первых 20 школ с лучшими результатами по сравнению с будет проанализировано общее количество общеобразовательных школ соответствующего региона.
На 2-м этапе отобранные на 1-м этапе средние школы анализируются Группой мониторинга на основе следующих критериев:
- проведено продвижение новой процедуры оценивания и оценка знаний студентов осуществляется на основе установленных критериев;
- правильное выполнение оценочных работ;
- анализ БСБ анализ методических объединений по предметным областям и проектным работам, выполняемым студентами;
- проведение опросов и их анализ.
Группа мониторинга формирует региональный список общеобразовательных школ, в которых введен новый порядок оценивания, на основе суммы баллов, набранных в два этапа.
- 20 процентов общеобразовательных школ, отобранных по итогам 1-го этапа и проанализированных на 2-м этапе, получат бонусы в следующих размерах в зависимости от суммы баллов, набранных этими школами на двух этапах:
- от 40 процентов до первых 5 процентов общеобразовательных школ, показавших лучшие результаты в последовательности баллов по сравнению с общим числом проанализированных школ;
- от 30 процентов до следующих 10 процентов общеобразовательных школ, показавших лучшие результаты в последовательности баллов по сравнению с общим количеством проанализированных школ;
- от 20 процентов до следующих 15 процентов общеобразовательных школ, показавших лучшие результаты по порядку баллов по сравнению с общим количеством проанализированных школ;
- 10 процентов к остальным анализируемым общеобразовательным школам.
В этом случае премия выплачивается за один календарный год, начиная с учебного года (1 сентября), следующего за учебным годом, в котором проводилась оценка.
Для получения премии руководители и педагоги общеобразовательных школ должны отработать полный рабочий день в течение учебного года (I-IV четверти), в течение которого проводилась оценка.