Xalqaro va milliy sertifikatlarga oid hujjat loyihasi muhokamalar portaliga joylandi
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentning 2022-yil 11-maydagi “2022-2026-yillarda xalq ta’limini rivojlantirish bo‘yicha milliy dasturni tasdiqlash to‘g‘risida”gi PF–134-sonli farmoniga ko‘ra, xalqaro tan olingan sertifikatga ega bo‘lgan pedagog kadrlarga – ularning tarif stavkasiga nisbatan 50 foiz, Milliy sertifikatga ega bo‘lgan pedagoglarga esa 20 foiz miqdorida har oylik qo‘shimcha ustama to‘lanishi belgilangan.
Shundan so‘ng Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hamda Iqtisodiyot va moliya vazirligining 2023-yil 28-iyuldagi qo‘shma qarori bilan esa 2023-2024 o‘quv yili davomida umumta’lim maktablarining pedagoglariga 50 va 20 foiz ustama to‘lab beriladigan sertifikatlar ro‘yxati tasdiqlangandi.
Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 10-yanvardagi 17-son qarori bilan umumta’lim fanlarini bilish darajasini aniqlash bo‘yicha A+, A, B+, B, C+, C, darajali sertifikatlar berilishi yo‘lga qo‘yilgach, pedagoglarga ustama to‘lashda muammolar yuzaga kela boshladi.
Ma’lum bo‘lishicha, joriy yilning 7-may kuni Rash modeli bo‘yicha fan o‘qituvchilariga A+, A va B+ darajadagi, Boshlang‘ich ta’lim (matematika va ona tili va adabiyot) yo‘nalishi uchun esa minimum C yoki undan yuqori darajadagi sertifikat uchun ustama berish bo‘yicha hujjat loyihasi ishlab chiqilib, muhokamalar portaliga joylashtirilgan.
Hozirgi kunda xorijiy tillar va umumta’lim fanlarini bilish darajasini belgilovchi milliy va xalqaro tan olingan sertifikatlar ro‘yxatini tasdiqlash to‘g‘risida yangi hujjat loyihasi muhokamasi davom etmoqda. Albatta, hujjatda ba’zi yangiliklar ham bor.
Loyiha muhokamasi joriy yilning 22-mayiga qadar davom etadi. Mazkur masalaga befarq bo‘lmagan pedagoglar loyihaga o‘z takliflarini kiritishi mumkin.

Проект документа о международных и национальных сертификатах размещен на дискуссионном портале
Известно, что согласно постановлению Президента Республики Узбекистан от 11 мая 2022 года «Об утверждении Национальной программы развития народного образования на 2022-2026 годы» №ПФ-134, педагоги международного уровня с признанным сертификат - 50 процентов тарифной ставки, а педагоги, имеющие национальный сертификат - 20 процентов ежемесячной дополнительной премии.
После этого совместным решением Министерства дошкольного и школьного образования и Министерства экономики и финансов от 28 июля 2023 года в течение 2023-2024 учебного года педагогам общеобразовательных школ будут выплачиваться 50- и 20-процентные надбавки. перечень сертификатов утвержден.
Решением Кабинета Министров № 17 от 10 января 2024 года после выдачи сертификатов уровня А+, А, В+, В, С+, С для определения уровня знаний общеобразовательных предметов при выплате надбавок с педагогами стали возникать проблемы.
Известно, что 7 мая текущего года по модели Раша учителям естественных наук будут присвоены уровни А+, А и В+, а по начальному образованию (математика и родной язык и литература) минимум С – проект документа о присвоении Разработан и размещен на дискуссионном портале бонус за сертификат более высокого уровня.
В настоящее время продолжается обсуждение нового проекта документа об утверждении перечня национально и международно признанных сертификатов, определяющих уровень владения иностранными языками и общеобразовательными предметами. Конечно, в документе есть некоторые изменения.
Обсуждение проекта продолжится до 22 мая текущего года. Педагоги, неравнодушные к данному вопросу, могут внести в проект свои предложения.