Xalqaro va milliy sertifikatlarga oid hujjat loyihasi muhokamalar portaliga joylandi
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentning 2022-yil 11-maydagi “2022-2026-yillarda xalq ta’limini rivojlantirish bo‘yicha milliy dasturni tasdiqlash to‘g‘risida”gi PF–134-sonli farmoniga ko‘ra, xalqaro tan olingan sertifikatga ega bo‘lgan pedagog kadrlarga – ularning tarif stavkasiga nisbatan 50 foiz, Milliy sertifikatga ega bo‘lgan pedagoglarga esa 20 foiz miqdorida har oylik qo‘shimcha ustama to‘lanishi belgilangan.
Shundan so‘ng Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hamda Iqtisodiyot va moliya vazirligining 2023-yil 28-iyuldagi qo‘shma qarori bilan esa 2023-2024 o‘quv yili davomida umumta’lim maktablarining pedagoglariga 50 va 20 foiz ustama to‘lab beriladigan sertifikatlar ro‘yxati tasdiqlangandi.
Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 10-yanvardagi 17-son qarori bilan umumta’lim fanlarini bilish darajasini aniqlash bo‘yicha A+, A, B+, B, C+, C, darajali sertifikatlar berilishi yo‘lga qo‘yilgach, pedagoglarga ustama to‘lashda muammolar yuzaga kela boshladi.
Ma’lum bo‘lishicha, joriy yilning 7-may kuni Rash modeli bo‘yicha fan o‘qituvchilariga A+, A va B+ darajadagi, Boshlang‘ich ta’lim (matematika va ona tili va adabiyot) yo‘nalishi uchun esa minimum C yoki undan yuqori darajadagi sertifikat uchun ustama berish bo‘yicha hujjat loyihasi ishlab chiqilib, muhokamalar portaliga joylashtirilgan.
Hozirgi kunda xorijiy tillar va umumta’lim fanlarini bilish darajasini belgilovchi milliy va xalqaro tan olingan sertifikatlar ro‘yxatini tasdiqlash to‘g‘risida yangi hujjat loyihasi muhokamasi davom etmoqda. Albatta, hujjatda ba’zi yangiliklar ham bor.
Loyiha muhokamasi joriy yilning 22-mayiga qadar davom etadi. Mazkur masalaga befarq bo‘lmagan pedagoglar loyihaga o‘z takliflarini kiritishi mumkin.

The draft document on international and national certificates has been posted on the discussion portal
12:00 / 10.05.2024 15.86k
It is known that according to the decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated May 11, 2022 "On approval of the national program for the development of public education in 2022-2026" No. PF-134, international pedagogues with a recognized certificate - 50 percent of their tariff rate, and pedagogues with a national certificate - 20 percent of the monthly additional bonus.
After that, with the joint decision of the Ministry of Preschool and School Education and the Ministry of Economy and Finance dated July 28, 2023, during the 2023-2024 academic year, pedagogues of general education schools will be paid 50 and 20 percent bonuses. the list of certificates is confirmed.
With the decision of the Cabinet of Ministers No. 17 dated January 10, 2024, after the issuance of A+, A, B+, B, C+, C level certificates for determining the level of knowledge of general education subjects, in the payment of bonuses to pedagogues problems began to arise.
It is known that on May 7 of this year, according to the Rash model, science teachers will be awarded A+, A and B+ levels, and for Primary Education (mathematics and mother tongue and literature) a minimum of C a draft document on granting a bonus for a certificate of a higher level has been developed and posted on the discussion portal.
Currently, the discussion of a new draft document on approval of the list of nationally and internationally recognized certificates that determine the level of knowledge of foreign languages and general education subjects is ongoing. Of course, there are some changes in the document.
Discussion of the project will continue until May 22 of this year. Educators who are not indifferent to this issue can add their suggestions to the project.