O‘qituvchilarning ma’lumotlari “ERP” bazaga noto‘g‘ri kiritilganligi sababli ommalashtirish sertifikatlarida xatolik ketgan
09:00 / 12.06.2024
7.97k
Xabaringiz bor, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2024-yil 7-fevraldagi 32-sonli buyrug‘i bilan o‘qituvchilar ish tajribasini ommalashtirishning yangi tartibi ishlab chiqilib, joriy yil 1-martdan boshlab takomillashtirilgan tartib asosida ommalashtirish.uz platformasi orqali metodik ishlarni qabul qilish jarayonlari boshlangandi.
Yaqinda esa ommalashtirish.uz platformasida ommalashtirishga tavsiya etilgan metodik ishlar natijalari e’lon qilinib, sertifikatlarni onlayn ravishda tarqatish boshlangandi.
Pedagog xodimlarga yordam ko‘rsatish maqsadida Respublika ta’lim markazi tomonidan Telegram messenjerida ochilgan kanalda ma’lum qilinishicha, o‘qituvchilarning ma’lumotlari “ERP” bazaga noto‘g‘ri kiritilganligi sababli sertifikatlarda xatolik ketgan.
“Oxirgi paytlarda ayrim o‘qituvchilar tomonidan sertifikatlarimni to‘g‘rilab beringlar, o‘zinglar xato qilgansizlar shaklidagi gaplar dilni xira qiladi. Birinchidan, erp.maktab.uz platformasiga barcha maktablar kiril alifbosida qo‘shilgan shuning uchun barcha sertifikatlar kirill, lotin aralashib chiqib kelmoqda.
Ikkinchidan, ayrim o‘qituvchilar avval boshqa tuman yoki viloyatda va yoki maktabda ishlab, keyin ish joyini o‘zgartirgan, bu vaziyatda eski joyidan “ERP” bazadan o‘zini chiqarib yangi maktabga ro‘yxatdan o‘tkazmagan. Shu sababli tumanlar, maktablar raqamlari farq qilmoqda.
Uchinchidan, ayrim o‘qituvchilar profillarida ism, familiya xato yozilgan yoki ikki marta berilgan, ya’ni “ERP” tizimi bilan integratsiyada yo‘l qo‘yilgan xatoliklar tufayli shunday bo‘lgan.
Shulardan kelib chiqib barcha muammolar hal qilinayotganini butun ommalashtirishga topshirganlarga birdek yordam berayotganimizni, muammo bo‘lsa javob berib hal qilib berishga tayyorligimizni bildirib qolamiz”, deyiladi pedagoglarga qilingan murojaatda.
Ma’lum bo‘lishicha, ommalashtirish bo‘yicha sertifikatlarning soxta ko‘rinish (fake)lari ham paydo bo‘lgan.
Respublika ta’lim markazi o‘z sertifikatlarida QR-kodlardan foydalanishni joriy qilganligini, o‘qituvchilarning ilg‘or ish tajribasi va faoliyati davomida qo‘llab kelayotgan zamonaviy metodikalarni ommalashtirish platformasi tomonidan beriladigan rasmiy sertifikatlar faqat Respublika ta’lim markazi tomonidan berilishini ma’lum qildi.

There was an error in the publicization certificates due to the incorrect entry of teachers' data into the "ERP" database.
09:00 / 12.06.2024
7.90k
As you know, by order of the Ministry of Preschool and School Education No. 32 dated February 7, 2024, a new procedure for popularizing the work experience of teachers has been developed, and starting from March 1 of this year, methodical works will be carried out on the basis of the improved procedure through the platform ommalashtirish.uz admission processes had begun.
Recently, the results of methodical works recommended for popularization were announced on the platform ommalashtirish.uz, and certificates were distributed online.
It was reported in the channel opened by the Republican Education Center in the Telegram messenger for the purpose of providing support to the pedagogic staff, that there was an error in the certificates due to the incorrect entry of the teachers' data into the "ERP" database.
"Recently, some teachers corrected my certificates, saying that you made a mistake is heart-wrenching. First of all, all schools have been added to the erp.maktab.uz platform in the Cyrillic alphabet, so all certificates come out in a mixture of Cyrillic and Latin. Secondly, some teachers first worked in another district or region and/or school, and then changed their place of work.
Therefore, the numbers of districts and schools are different. Thirdly, the name and surname were written incorrectly or given twice in the profiles of some teachers, that is, it happened due to errors made in the integration with the "ERP" system.
Based on this, we would like to express our support to those who have entrusted to the public that all problems are being solved, and if there is a problem, we are ready to answer and solve it," said the appeals to the pedagogues.
As it turned out, there were also fakes of certificates for popularization. It is known that the Republican Education Center has introduced the use of QR-codes in its certificates, and the official certificates issued by the platform for the popularization of modern methods supported by teachers during their advanced work experience and activities are issued only by the Republican Education Center did.
"When checking the authenticity of these certificates, you can scan the QR-code with your smartphone and find out that the opened information is related to the link www.ommalashtirish.uz. Certificates opened through other links are not considered valid," the official statement said.