Xorijiy til o‘qituvchilariga qo‘yilgan B2 sertifikati talabi bu yil ham bekor qilinishi mumkin
Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 19-maydagi 312-sonli qarori 9-bandiga ko‘ra, 2022-2023 o‘quv yilidan boshlab, davlat ta’lim muassasalarining xorijiy tillar o‘qituvchilari lavozimlariga ishga yangi qabul qilinayotgan talabgor kamida B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi xalqaro sertifikatga ega bo‘lishi lozimligi belgilangandi.
2022/2023-o‘quv yilida maktablarda xorijiy tillar o‘qituvchilari yetishmaganligi sababli, B2 darajadagi milliy yoki xalqaro sertifikatga ega bo‘lmagan chet tili fani o‘qituvchilarini ishga qabul qilinmaslik xususidagi talab 2023/2024-o‘quv yilidan kuchga kirishi belgilangan.
2024-2025 o‘quv yiliga qadar esa maktablarda faoliyat yuritayotgan barcha xorijiy tillar o‘qituvchilari kamida B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi xalqaro sertifikatga ega bo‘lishi kerak edi.
Jurnalist, Aziza Qurbonovaning ma’lum qilishicha, 2024-yil, 6-iyul kuni Maktabgacha ta’lim va maktab ta’limi vazirligida Hilola Umarova va vazir o‘rinbosarlari ishtirokida bir qancha bloger va jurnalistlar bilan bo‘lib o‘tgan muloqotda mazkur masalaga to‘xtalib o‘tilgan.
Ma’lum bo‘lishicha, hozirda o‘qituvchilarga yana qo‘shimcha muddat berilishi bo‘yicha Vazirlar Mahkamasiga qaror loyihasi kiritilgan. Ya’ni, ingliz tili o‘qituvchilari 3 yil davomida ham zarur sertifikatga ega bo‘lmagan bo‘lsa, bu safar ham imkon berilishi mumkin.
Albatta, bu hali shunchaki taklif. Qachonki, Vazirlar Mahkamasining tegishli qarori qabul qilinsa, keyin amalga oshadi.
Shuni ham alohida eslatib o‘tish joizki, agar xorijiy tillar o‘qituvchilarga yana qo‘shimcha muddat berish to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasi qarori qabul qilinsa, bu tartib yangi ishga kirayotgan o‘qituvchilarga emas, balki amalda maktablarda ishlab kelayotgan o‘qituvchilarga nisbatan tatbiq qilinadi.
Shu sababli, ta’lim muassasalariga yangi ishga kirish istagida bo‘lgan talabgorlar B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi xalqaro sertifikatga ega bo‘lishi lozim.

Требование сертификата B2 к учителям иностранных языков может быть отменено и в этом году
Согласно пункту 9 постановления Кабинета Министров No312 от 19 мая 2021 года, начиная с 2022-2023 учебного года, новый претендент на должность учителя иностранных языков государственных образовательных учреждений должен иметь национальный или приравненный к нему международный сертификат не ниже уровня В2.
В связи с нехваткой учителей иностранных языков в школах в 2022/2023 учебном году, с 2023/2024 учебного года вступает в силу требование о непринятии на работу учителей иностранных языков, не имеющих национальный или международный сертификат уровня B2.
А до 2024-2025 учебного года все учителя иностранных языков, работающие в школах, должны были иметь национальный или приравненный к нему международный сертификат не ниже уровня B2.
Журналистка Азиза Курбанова сообщила, что 6 июля 2024 года в Министерстве дошкольного и школьного образования состоялся диалог с блогерами и журналистами с участием Хилолы Умаровой и заместителей министра.
Как выяснилось, в настоящее время в Кабинет Министров внесен проект постановления о предоставлении преподавателям дополнительного срока. То есть, если учителя английского языка не имели необходимого сертификата в течение 3 лет, на этот раз также будет предоставлена возможность.
Конечно, это еще только предложение. Когда будет принято соответствующее постановление Кабинета Министров по этому поводу, это будет реализовано.
Следует особо отметить, что если Кабинет Министров примет решение о предоставлении преподавателям иностранных языков дополнительного срока, то этот порядок будет применяться не к учителям, поступающим на новую работу, а к учителям, которые уже работают в школах.
Поэтому претенденты, желающие поступить на работу в образовательные учреждения, должны иметь национальный или эквивалентный ему международный сертификат уровня В2.