Xorijiy til o‘qituvchilariga qo‘yilgan B2 sertifikati talabi bu yil ham bekor qilinishi mumkin
Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 19-maydagi 312-sonli qarori 9-bandiga ko‘ra, 2022-2023 o‘quv yilidan boshlab, davlat ta’lim muassasalarining xorijiy tillar o‘qituvchilari lavozimlariga ishga yangi qabul qilinayotgan talabgor kamida B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi xalqaro sertifikatga ega bo‘lishi lozimligi belgilangandi.
2022/2023-o‘quv yilida maktablarda xorijiy tillar o‘qituvchilari yetishmaganligi sababli, B2 darajadagi milliy yoki xalqaro sertifikatga ega bo‘lmagan chet tili fani o‘qituvchilarini ishga qabul qilinmaslik xususidagi talab 2023/2024-o‘quv yilidan kuchga kirishi belgilangan.
2024-2025 o‘quv yiliga qadar esa maktablarda faoliyat yuritayotgan barcha xorijiy tillar o‘qituvchilari kamida B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi xalqaro sertifikatga ega bo‘lishi kerak edi.
Jurnalist, Aziza Qurbonovaning ma’lum qilishicha, 2024-yil, 6-iyul kuni Maktabgacha ta’lim va maktab ta’limi vazirligida Hilola Umarova va vazir o‘rinbosarlari ishtirokida bir qancha bloger va jurnalistlar bilan bo‘lib o‘tgan muloqotda mazkur masalaga to‘xtalib o‘tilgan.
Ma’lum bo‘lishicha, hozirda o‘qituvchilarga yana qo‘shimcha muddat berilishi bo‘yicha Vazirlar Mahkamasiga qaror loyihasi kiritilgan. Ya’ni, ingliz tili o‘qituvchilari 3 yil davomida ham zarur sertifikatga ega bo‘lmagan bo‘lsa, bu safar ham imkon berilishi mumkin.
Albatta, bu hali shunchaki taklif. Qachonki, Vazirlar Mahkamasining tegishli qarori qabul qilinsa, keyin amalga oshadi.
Shuni ham alohida eslatib o‘tish joizki, agar xorijiy tillar o‘qituvchilarga yana qo‘shimcha muddat berish to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasi qarori qabul qilinsa, bu tartib yangi ishga kirayotgan o‘qituvchilarga emas, balki amalda maktablarda ishlab kelayotgan o‘qituvchilarga nisbatan tatbiq qilinadi.
Shu sababli, ta’lim muassasalariga yangi ishga kirish istagida bo‘lgan talabgorlar B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi xalqaro sertifikatga ega bo‘lishi lozim.

B2 certification requirement for foreign language teachers may be canceled this year
According to paragraph 9 of the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 312 dated May 19, 2021, starting from the 2022-2023 academic year, a new applicant for the positions of teachers of foreign languages of state educational institutions must have a national or equivalent international certificate of at least B2 level.
Due to the shortage of foreign language teachers in schools in the 2022/2023 academic year, the requirement not to hire foreign language teachers who do not have a national or international B2 certificate is set to take effect from the 2023/2024 academic year.
By the 2024-2025 academic year, all foreign language teachers working in schools should have a national or equivalent international certificate of at least B2 level.
According to Aziza Kurbanova, the issue was raised during a meeting with several bloggers and journalists at the Ministry of Preschool and School Education on July 6, 2024, with the participation of Hilola Umarova and deputy ministers.
As it turned out, a draft resolution has been submitted to the Cabinet of Ministers to provide teachers with additional time. That is, if English teachers have not received the necessary certificate for 3 years, this time they will be given the opportunity.
Of course, this is still just a proposal. When the relevant decision of the Cabinet of Ministers is made on this, it will be implemented later.
It should also be noted that if the Cabinet of Ministers decides to grant additional terms to teachers of foreign languages, this procedure will be applied not to newly employed teachers, but to teachers who are already working in schools.
Therefore, applicants wishing to enter a new job in educational institutions must have a national B2 level or an equivalent international level certificate.