16:40 / 15.07.2024 14.34k
Bir maktabda er va xotin xo‘jalik ishlari bo‘yicha direktor o‘rinbosari va o‘quv ishlari bo‘yicha direktor o‘rinbosarlari lavozimlarida ishlashlari mumkinmi?
O‘zaro yaqin qarindoshlar bir tashkilotda ishlashi taqiqlanadi. Bu haqda Mehnat kodeksining 121-moddasida nazarda tutilgan.
O‘zaro yaqin qarindosh yoki quda tomondan qarindosh bo‘lgan shaxslarning (ota-ona, aka-ukalar, opa-singillar, o‘g‘illar, qizlar, er-xotin, shuningdek er-xotinning ota-onasi, aka-ukalari, opa-singillari va farzandlari) aynan bitta davlat tashkilotida birga xizmat qilishi, agar ularning birga xizmat qilishi ulardan birining ikkinchisiga bevosita bo‘ysunishiga yoki uning nazorati ostida bo‘lishiga bog‘liq bo‘lsa taqiqlanadi.
Ammo ushbu qoidada istisnolar ham bor
Ya’ni, Vazirlar Mahkamasining 1997-yil 11-martdagi 133-sonli qarori bilan barcha o‘quv va tarbiya muassasalaridagi pedagog xodimlar, o‘qituvchilar, bibliograflar va kutubxonachilar uchun istisnolar belgilangan.
Bu degani, yaqin qarindoshlari, masalan xodimning turmush o‘rtog‘i, o‘g‘li, qizi, maktabda pedagog xodim, o‘qituvchi, bibliograf yoki kutubxonachi bo‘lib, birga ishlashi mumkin.
Yuqoridagi holatda er – direktorning xo‘jalik ishlari bo‘yicha o‘rinbosari, xotin – direktorning o‘quv ishlari bo‘yicha direktor o‘rinbosari. Ya’ni, ular pedagog xodim emas, rahbar xodim hisoblanadi.
Bu vaziyatda ularning birga xizmat qilishi ulardan birining ikkinchisiga bevosita bo‘ysunishiga yoki uning nazorati ostida bo‘lishiga bog‘liq emas. Ya’ni, ikkisi ham maktab direktoriga bo‘ysunadi.
Agar er – maktab direktori, ayol – uning o‘rinbosari bo‘lib ishlasa, bu Mehnat kodeksiga zid bo‘lib qolardi. Ammo yuqoridagi holatda ikkisi ham o‘rinbosar.
Xulosa qilib aytadigan bo‘lsak, davlat tashkilotlarida, jumladan davlatga tegishli bo‘lgan maktabda er va xotin direktor o‘rinbosarlari lavozimida ishlashi mumkin. Bu Mehnat kodeksining 121-moddasiga zid emas.

Запрещается работа близких родственников в одной организации. Об этом говорится в статье 121 Трудового кодекса.
Согласно этому:
Лицам, которые являются близкими родственниками или родственниками по уходу (родители, братья, сестры, сыновья, дочери, супруги, а также родители, братья, сестры и дети супругов), запрещается совместная служба в одной и той же государственной организации, если их совместная служба связана с непосредственным подчинением одного из них другому или нахождением под его контролем.
Но в этом правиле есть и исключения
То есть постановлением Кабинета Министров от 11 марта 1997 года No 133 установлены исключения для педагогических работников, преподавателей, библиографов и библиотекарей во всех учебных и воспитательных учреждениях.
Это означает, что близкие родственники могут работать вместе, например, супруг работника, сын, дочь, педагог в школе, учитель, библиограф или библиотекарь.
В вышеуказанном случае муж - заместитель директора по хозяйственной работе, жена - заместитель директора по учебной работе. То есть они не педагогические работники, а руководящие работники.
В этой ситуации их совместная служба не зависит от того, непосредственно подчиняется ли один из них другому или находится под его контролем. То есть оба подчиняются директору школы.
Если бы муж был директором школы, а женщина - его заместителем, это противоречило бы Трудовому кодексу. Но в вышеуказанном случае оба являются заместителями.
Подводя итог, можно сказать, что муж и жена могут работать заместителями директоров в государственных организациях, в том числе в школе, принадлежащей государству. Это не противоречит статье 121 Трудового кодекса.
11:29 / 26.06.2025
18:24 / 24.06.2025
09:50 / 29.05.2025
Изменение ведомственной подчиненности организации не является основанием для прекращения трудовых отношений с работниками.