16:40 / 15.07.2024 14.34k
Bir maktabda er va xotin xo‘jalik ishlari bo‘yicha direktor o‘rinbosari va o‘quv ishlari bo‘yicha direktor o‘rinbosarlari lavozimlarida ishlashlari mumkinmi?
O‘zaro yaqin qarindoshlar bir tashkilotda ishlashi taqiqlanadi. Bu haqda Mehnat kodeksining 121-moddasida nazarda tutilgan.
O‘zaro yaqin qarindosh yoki quda tomondan qarindosh bo‘lgan shaxslarning (ota-ona, aka-ukalar, opa-singillar, o‘g‘illar, qizlar, er-xotin, shuningdek er-xotinning ota-onasi, aka-ukalari, opa-singillari va farzandlari) aynan bitta davlat tashkilotida birga xizmat qilishi, agar ularning birga xizmat qilishi ulardan birining ikkinchisiga bevosita bo‘ysunishiga yoki uning nazorati ostida bo‘lishiga bog‘liq bo‘lsa taqiqlanadi.
Ammo ushbu qoidada istisnolar ham bor
Ya’ni, Vazirlar Mahkamasining 1997-yil 11-martdagi 133-sonli qarori bilan barcha o‘quv va tarbiya muassasalaridagi pedagog xodimlar, o‘qituvchilar, bibliograflar va kutubxonachilar uchun istisnolar belgilangan.
Bu degani, yaqin qarindoshlari, masalan xodimning turmush o‘rtog‘i, o‘g‘li, qizi, maktabda pedagog xodim, o‘qituvchi, bibliograf yoki kutubxonachi bo‘lib, birga ishlashi mumkin.
Yuqoridagi holatda er – direktorning xo‘jalik ishlari bo‘yicha o‘rinbosari, xotin – direktorning o‘quv ishlari bo‘yicha direktor o‘rinbosari. Ya’ni, ular pedagog xodim emas, rahbar xodim hisoblanadi.
Bu vaziyatda ularning birga xizmat qilishi ulardan birining ikkinchisiga bevosita bo‘ysunishiga yoki uning nazorati ostida bo‘lishiga bog‘liq emas. Ya’ni, ikkisi ham maktab direktoriga bo‘ysunadi.
Agar er – maktab direktori, ayol – uning o‘rinbosari bo‘lib ishlasa, bu Mehnat kodeksiga zid bo‘lib qolardi. Ammo yuqoridagi holatda ikkisi ham o‘rinbosar.
Xulosa qilib aytadigan bo‘lsak, davlat tashkilotlarida, jumladan davlatga tegishli bo‘lgan maktabda er va xotin direktor o‘rinbosarlari lavozimida ishlashi mumkin. Bu Mehnat kodeksining 121-moddasiga zid emas.

Can a husband and wife work as deputy principals at a school?
It is forbidden for close relatives to work in the same organization. This is provided for in Article 121 of the Labor Code.
According to this:
It is prohibited for persons who are closely related to each other or related on the father's side (parents, brothers, sisters, sons, daughters, spouses, as well as parents, brothers, sisters and children of the spouses) to serve together in the same state organization, if their joint service is related to the direct subordination of one of them to the other or is under their supervision.
However, there are exceptions to this rule. That is, by the Resolution of the Cabinet of Ministers dated March 11, 1997 No. 133, exceptions were established for pedagogical staff, teachers, bibliographers and librarians in all educational institutions.
This means that close relatives, such as the employee's spouse, son, daughter, can work together as a teacher, teacher, bibliographer or librarian at school.
In the above case, the husband is the deputy director for economic affairs, the wife is the deputy director for educational affairs of the director. That is, they are not pedagogical employees, but managerial employees.
In this case, their joint service does not depend on whether one of them is directly subordinate to the other or under his control. That is, they are both subordinate to the school director.
If the husband worked as a school director and the woman as his deputy, it would be against the Labor Code. But in the above case, both are substitutes.
In conclusion, a husband and wife can work as deputy directors in state organizations, including a school owned by the state. This does not contradict Article 121 of the Labor Code.