Maktablarda metod birlashma rahbarlari direktor jamg‘armasidan 10 % ustama olishi mumkin ekan. Shunda sinf rahbarlari metod birlashma rahbarlari ham ustama olishga haqlimi?
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2023-yil 27-iyundagi 190-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim muassasasi sinf rahbarining lavozim yo‘riqnomasi”ga muvofiq maktablarda sinf rahbarlari metodbirlashmalari tashkil etiladi.
Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentyabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining o‘rnak ko‘rsatgan xodimlarini rag‘batlantirishning direktor jamg‘armasini tashkil etish va uning mablag‘laridan foydalanish tartibi to‘g‘risida”gi nizomning 7-bob, 26-bandiga ko‘ra umumta’lim muassasasining fan yo‘nalishlari bo‘yicha uslubiy birlashmalari rahbarlariga 10 foiz har oylik ustama haq belgilanishi mumkinligi qayd etilgan.
Ko‘rib turganingizdek, mazkur nizomda faqatgina fan yo‘nalishlari bo‘yicha uslubiy birlashmalari rahbarlari nazarda tutilganligi bois sinf metodbirlashma rahbariga 10 foizlik ustama tayinlash imkonsiz.
Aslida, sinf metodbirlashma rahbariga ham 10 foizlik ustamalarni joriy qilish to‘g‘ri bo‘lardi. Sababi, ular ham fan yo‘nalishlari bo‘yicha uslubiy birlashmalari rahbarlari kabi faoliyat olib boradilar.
Afsuski, “Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining o‘rnak ko‘rsatgan xodimlarini rag‘batlantirishning direktor jamg‘armasini tashkil etish va uning mablag‘laridan foydalanish tartibi to‘g‘risida”gi nizomni ishlab chiqqan mualliflar masalaning bu jihatini e’tiborga olmagan bo‘lishi mumkin.
Shu sababli, hozirgi kunda sinf metodbirlashma rahbariga ustama tayinlashning imkoni yo‘q.
Shu o‘rinda, xalqtaliminfo.uz tahririyati Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga sinf metodbirlashma rahbarlariga ham ustama belgilash amaliyotini yo‘lga qo‘yishi bo‘yicha o‘z takliflarini bildirishini ma’lum qilamiz.

Вправе ли руководитель классного методологического объединения получать 10-процентную надбавку?
В школах руководители методических объединений могут получать надбавку в размере 10% от директорского фонда. Имеют ли тогда право классные руководители и руководители методических объединений получать надбавки?
В соответствии с "Инструкцией по должности классного руководителя учреждения общего среднего образования," утвержденной приказом Министерства дошкольного и школьного образования No 190 от 27 июня 2023 года, в школах создаются методические объединения классных руководителей.
Согласно главе 7, пункту 26 Положения "О порядке создания Директорского фонда поощрения отличившихся работников общеобразовательных учреждений и использования его средств," утвержденного постановлением Кабинета Министров от 30 сентября 2019 года No 823, руководителям методических объединений общеобразовательных учреждений по направлениям науки может устанавливаться ежемесячная надбавка в размере 10 процентов.
Как видите, поскольку в данном положении предусмотрены только руководители методических объединений по направлениям науки, невозможно назначить руководителю классного методического объединения 10-процентную надбавку.
На самом деле было бы правильно ввести 10-процентную надбавку и руководителю классного методологического объединения. Причина в том, что они также работают как руководители методических объединений по направлениям науки.
К сожалению, авторы, разработавшие Положение "О порядке создания Директорского фонда поощрения отличившихся работников учреждений общего среднего образования и использования его средств," могут не принять во внимание этот аспект вопроса.
Поэтому в настоящее время нет возможности назначать надбавку руководителю классного методологического объединения.
В связи с этим сообщаем, что редакция xalqtaliminfo.uz выскажет свои предложения Министерству дошкольного и школьного образования о внедрении практики установления надбавок и руководителям классных методических объединений.