Ikkinchi toifaga ega bo‘lgan stajyor-o‘qituvchi kasbiy sertifikat olmasdan ishlashi mumkinmi?
Malaka toifasiga ega bo‘lgan pedagoglarni kasbiy sertifikatlash sinovlariga jalb qilish masalasi bugungi kunning dolzarb masalasidan biriga aylandi. Bundan avvalgi javoblarimizda tegishli qonun hujjatlaridan kelib chiqqan holda, ikkinchi malaka toifasini olgan stajyor-o‘qituvchilar ham kasbiy sertifikat imtihoniga jalb qilinishi haqida ma’lumot bergandik.
Amaldagi me’yoriy hujjatlarda malaka toifaga ega bo‘lgan stajyor-o‘qituvchilarni kasbiy sertifikat imtihoniga jalb qilinmasligi borasida hech qanday band keltirilmagan. Ammo, keyinchalik toifaga ega bo‘lgan stajyor-o‘qituvchining kasbiy sertifikat olmasdan ishlashining qonuniy boshqa yo‘li ham mavjudligi ma’lum bo‘ldi.
Bu borada xalqtaliminfo.uz tahririyati Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining Pedagog kadrlarga malaka toifalarini berish jarayonini tashkil etish boshqarmasi boshlig‘i Sardor Raximboyev bilan suhbatlashdi. Ma’lum bo‘lishicha, aslida ikkinchi toifaga ega bo‘lgan stajyor-o‘qituvchilarni kasbiy sertifikat imtihoniga jalb qilishga ehtiyoj yo‘q.
Chunki, stajyor-o‘qituvchi bilan kasbiy sertifikati mavjud emasligi sababli, mehnat shartnomasi bekor qilingan taqdirda u bilan malaka toifasiga ega bo‘lgan pedagog xodim sifatida qayta mehnat shartnomasi tuzilishi mumkin.
Shuningdek, hozirgi kunga qadar kasbiy sertifikat sinovlarida qatnashib, sertifikat ololmagan, ammo ikkinchi malaka toifasiga ega bo‘lgan o‘qituvchilar o‘z ish faoliyatlarini malaka toifasiga ega bo‘lgan o‘qituvchi sifatida davom ettirishi mumkin.
Ular keyingi ish faoliyati mobaynida ham kasbiy sertifikat sinovlariga jalb qilinmaydi. Chunki, Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 2-fevraldagi 87-son qarorida aynan pedagog kasbiga birinchi marta ishga qabul qilingan stajyor-o‘qituvchilar hamda tegishli toifaga ega bo‘lmagan pedagog kadrlar kasbiy sertifikatlash sinovlariga jalb etilishi nazarda tutilgan.
Bunda malaka toifasiga ega bo‘lgan pedagog kadrlarni kasbiy sertifikatlash sinovlariga jalb qilish ko‘zda tutilmagan.

Может ли стажер-преподаватель второй категории работать без получения профессионального сертификата?
Вопрос привлечения педагогов, имеющих квалификационную категорию, к испытаниям по профессиональной сертификации стал одним из актуальных вопросов сегодняшнего дня. В предыдущих ответах, исходя из соответствующего законодательства, мы сообщали, что стажеры-преподаватели, получившие вторую квалификационную категорию, также будут привлечены к экзамену на профессиональный сертификат.
В действующих нормативных актах не содержится положения о том, что стажеры-преподаватели, имеющие квалификационную категорию, не будут привлекаться к экзамену на получение профессионального сертификата. Однако позже выяснилось, что у стажера-преподавателя, имеющего категорию, есть и другой законный способ работать без получения профессионального сертификата.
В связи с этим редакция xalqtaliminfo.uz побеседовала с начальником управления по организации процесса присвоения квалификационных категорий педагогическим кадрам Министерства дошкольного и школьного образования Сардором Рахимбоевым. Выяснилось, что на самом деле нет необходимости привлекать к экзамену на профессиональный сертификат преподавателей-стажеров, имеющих вторую категорию.
Поскольку у преподавателя-стажера нет профессионального сертификата, в случае прекращения трудового договора с ним может быть заключен перетрудовой договор в качестве педагогического работника, имеющего квалификационную категорию.
Кроме того, учителя, участвовавшие до настоящего времени в экзаменах по профессиональному сертификату и не получившие сертификат, но имеющие вторую квалификационную категорию, могут продолжать свою работу в качестве учителей с квалификационной категорией.
Они не будут привлекаться к испытаниям на профессиональный сертификат и в ходе последующей работы. Поскольку постановлением Кабинета Министров No87 от 2 февраля 2024 года предусмотрено привлечение к испытаниям профессиональной сертификации именно стажеров-преподавателей, впервые принятых на работу в педагогическую профессию, а также педагогических кадров, не имеющих соответствующей категории.
При этом привлечение педагогических кадров, имеющих квалификационную категорию, к испытаниям по профессиональной сертификации не предусмотрено.