10:22 / 27.10.2024 4.79k
Mening bir tanishim parlament deputati. Deputat bo‘lgunga qadar maktab direktori lavozimida ishlagan. Agar u bugun o‘tayotgan saylovlarda yetarli ovoz to‘plolmay, qayta saylanmasa nima bo‘ladi?
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatining va Senati a’zosining maqomi to‘g‘risidagi qonunning 16-moddasiga asosan, deputatlarga vakolati muddati tugaganidan keyin ishga joylashishga doir kafolatlar beriladi. Vakolat muddati tugagach, deputatga o‘zining roziligi bilan boshqa lavozimdagi ish, shu jumladan yuqoriroq lavozimdagi ish ham berilishi mumkin.
Deputat ilgarigi ish joyiga (lavozimiga) qaytgan taqdirda, deputatning avvalgi egallab turgan lavozimiga qabul qilingan shaxs bilan mehnat shartnomasi O‘zbekiston Respublikasi Mehnat kodeksi 168-moddasining 9-bandiga muvofiq bekor qilinadi.
Xulosa shuki, tanishingiz saylovdan o‘tolmasa unga oldingi ish joyi direktor lavozimi beriladi yoki o‘z xohishiga ko‘ra yuqoriroq lavozim beriladi.

Если бывший директор школы не был избран депутатом, будет ли он восстановлен на работе?
Один мой знакомый - депутат парламента. До депутатства работал директором школы. Что произойдет, если он не будет переизбран на сегодняшних выборах, не набрав достаточного количества голосов?
В соответствии со статьей 16 Закона о статусе депутата Законодательной палаты и члена Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан депутатам по истечении срока полномочий предоставляются гарантии трудоустройства. По истечении срока полномочий депутату с его согласия может быть предоставлена работа на другой должности, в том числе на более высокой.
В случае возвращения депутата на прежнее место работы (должность) трудовой договор с лицом, принятым на прежнюю занимаемую должность депутата, прекращается в соответствии с пунктом 9 статьи 168 Трудового кодекса Республики Узбекистан.
Вывод заключается в том, что если ваш знакомый не проходит выборы, ему присваивается должность директора по прежнему месту работы или по собственному желанию присваивается более высокая должность.