10:22 / 27.10.2024 4.79k
Mening bir tanishim parlament deputati. Deputat bo‘lgunga qadar maktab direktori lavozimida ishlagan. Agar u bugun o‘tayotgan saylovlarda yetarli ovoz to‘plolmay, qayta saylanmasa nima bo‘ladi?
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatining va Senati a’zosining maqomi to‘g‘risidagi qonunning 16-moddasiga asosan, deputatlarga vakolati muddati tugaganidan keyin ishga joylashishga doir kafolatlar beriladi. Vakolat muddati tugagach, deputatga o‘zining roziligi bilan boshqa lavozimdagi ish, shu jumladan yuqoriroq lavozimdagi ish ham berilishi mumkin.
Deputat ilgarigi ish joyiga (lavozimiga) qaytgan taqdirda, deputatning avvalgi egallab turgan lavozimiga qabul qilingan shaxs bilan mehnat shartnomasi O‘zbekiston Respublikasi Mehnat kodeksi 168-moddasining 9-bandiga muvofiq bekor qilinadi.
Xulosa shuki, tanishingiz saylovdan o‘tolmasa unga oldingi ish joyi direktor lavozimi beriladi yoki o‘z xohishiga ko‘ra yuqoriroq lavozim beriladi.

If the former school director is not elected as a deputy, will he be reinstated?
I have a friend who is a member of parliament. Before becoming a deputy, he worked as a school principal. What would happen if he did not win re-election without getting enough votes in the elections today?
According to Article 16 of the law on the status of a deputy of the Legislative Chamber and a member of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, deputies are guaranteed to be employed after the expiration of their term of office. After the expiration of the term of office, a deputy may be given a job in another position, including a higher position, with his consent.
In case of return of a deputy to the previous place of work (position), the employment contract with a person who was accepted for the position of a deputy is terminated in accordance with paragraph 9 of Article 168 of the Labor Code of the Republic of Uzbekistan.
The conclusion is that if your friend does not pass the election, he will be given the position of director at his previous job or a higher position at his own discretion.