18:02 / 26.02.2025 7.05k
Vazir jamg‘armasi imtihonidan noroziman. Chunki test darajasi bilan 100 daqiqa vaqt bir-biriga teskari proporsional. Spetsifikatsiyaga ham rioya qilinmagan.
Matematika faniga boshqa imtihonlarga murakkablik darajasi inobatga olinib, ko‘proq vaqt berilardi. Lekin vazirlik unday qilmadi.
Men davlat imtihonlarining birortasida ham 80 balldan past natija olmaganman. Testni qayta tashkillashtirib, darajasi va vaqtiga hamda spetsifikatsiyaga rioya qilgan holda o‘tkazishlari uchun nima qilish kerak?
Joriy yil 25-fevral kuni Respublikamiz bo‘ylab Vazir jamg‘armasi hisobidan har oylik ustama olish uchun test sinovlari bo‘lib o‘tdi.
Ba’zi o‘qituvchilar test sinovlari vaqtini belgilashda fanlarning murakkablik darajasi inobatga olinmagan desa, ba’zilari testlar o‘ta murakkab tuzilganligi haqida bizga murojaat yo‘llamoqda.
Ayrim pedagoglarimiz esa testlar ham, saralash bosqichlari ham risoladagidek o‘tganini ta’kidlamoqda. Shuningdek, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining rasmiy sahifalarida ham 100 ballik natijani qayd etgan pedagoglar haqida ma’lumotlar berib borilmoqda.
Shu sababli, test jarayoni qanchalik xolis va adolatli o‘tganligiga baho berish biroz mushkul masala. Shuning uchun bu masalani faqatgina qonuniy yo‘llar orqali hal etish eng to‘g‘ri yo‘l hisoblanadi.
Ma’lumki, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining tegishli buyrug‘i bilan Vazir jamg‘armasi hisobidan har oylik ustama to‘lanadigan malakali pedagog kadrlarning respublika bo‘yicha cheklangan soni va nomzodlarni saralash bo‘yicha reglament tasdiqlangan.
Mazkur reglamentning 9-bobiga ko‘ra vazir ustamasi uchun o‘tkazilgan test sinovlaridan norizo bo‘lgan pedagoglar 1-bosqich test natijalari e’lon qilingandan so‘ng besh ish kunida test topshiriqlari natijasi bo‘yicha pedagog.uzedu.uz platformasi orqali shaxsiy kabinetdan apellyatsiya shikoyati yuborishi kerak bo‘ladi.
Bunda test topshiriqlari bo‘yicha nomzod pedagog kadrlar apellyatsiyasi Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi huzuridagi Pedagogik mahorat  va xalqaro baholash ilmiy-amaliy markazi tomonidan ko‘rib chiqiladi va nomzodlarning shaxsiy kabinetiga javob yuboriladi.

I am dissatisfied with the Minister's Fund exam. Because the test level is inversely proportional to the time of 100 minutes.
The specification was also not followed. For other exams in mathematics, more time was allocated, taking into account the level of difficulty. But the ministry didn't do that.
I have never scored below 80 points on any state exams. What needs to be done to reorganize the test and conduct it in compliance with the level, time, and specifications?
This year, test trials were held throughout the Republic to receive a monthly bonus from the Minister's Fund.
Some teachers say that the level of complexity of subjects was not taken into account when determining the time of test trials, while others appeal to us that the tests are extremely complex.
Some of our teachers emphasize that both the tests and the selection stages went as planned. Also, the official pages of the Ministry of Preschool and School Education provide information about teachers who have achieved a 100-point result.
Therefore, it is a bit difficult to assess how impartial and fair the testing process was. Solving this issue only through legal means is considered the most correct way.
As is known, by the relevant order of the Minister of Preschool and School Education, a regulation on the maximum number of qualified pedagogical personnel and the selection of candidates with a monthly bonus paid from the Minister's fund has been approved.
According to Chapter 9 of this regulation, teachers who disagree with the test examinations conducted for the minister's bonus must submit an appeal from their personal account through the http://pedagog.uzedu.uz platform based on the test results within five working days after the announcement of the 1st stage test results.
In this case, the appeal of the candidate pedagogical personnel on the test tasks is considered by the Scientific and Practical Center for Pedagogical Excellence and International Assessment under the Agency of Specialized Educational Institutions, and the response is sent to the candidates' personal account.
If the appeal commission does not satisfy the complaint, then the pedagogical staff may file a lawsuit with the Administrative Court.