18:02 / 26.02.2025 7.05k
Vazir jamg‘armasi imtihonidan noroziman. Chunki test darajasi bilan 100 daqiqa vaqt bir-biriga teskari proporsional. Spetsifikatsiyaga ham rioya qilinmagan.
Matematika faniga boshqa imtihonlarga murakkablik darajasi inobatga olinib, ko‘proq vaqt berilardi. Lekin vazirlik unday qilmadi.
Men davlat imtihonlarining birortasida ham 80 balldan past natija olmaganman. Testni qayta tashkillashtirib, darajasi va vaqtiga hamda spetsifikatsiyaga rioya qilgan holda o‘tkazishlari uchun nima qilish kerak?
Joriy yil 25-fevral kuni Respublikamiz bo‘ylab Vazir jamg‘armasi hisobidan har oylik ustama olish uchun test sinovlari bo‘lib o‘tdi.
Ba’zi o‘qituvchilar test sinovlari vaqtini belgilashda fanlarning murakkablik darajasi inobatga olinmagan desa, ba’zilari testlar o‘ta murakkab tuzilganligi haqida bizga murojaat yo‘llamoqda.
Ayrim pedagoglarimiz esa testlar ham, saralash bosqichlari ham risoladagidek o‘tganini ta’kidlamoqda. Shuningdek, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining rasmiy sahifalarida ham 100 ballik natijani qayd etgan pedagoglar haqida ma’lumotlar berib borilmoqda.
Shu sababli, test jarayoni qanchalik xolis va adolatli o‘tganligiga baho berish biroz mushkul masala. Shuning uchun bu masalani faqatgina qonuniy yo‘llar orqali hal etish eng to‘g‘ri yo‘l hisoblanadi.
Ma’lumki, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining tegishli buyrug‘i bilan Vazir jamg‘armasi hisobidan har oylik ustama to‘lanadigan malakali pedagog kadrlarning respublika bo‘yicha cheklangan soni va nomzodlarni saralash bo‘yicha reglament tasdiqlangan.
Mazkur reglamentning 9-bobiga ko‘ra vazir ustamasi uchun o‘tkazilgan test sinovlaridan norizo bo‘lgan pedagoglar 1-bosqich test natijalari e’lon qilingandan so‘ng besh ish kunida test topshiriqlari natijasi bo‘yicha pedagog.uzedu.uz platformasi orqali shaxsiy kabinetdan apellyatsiya shikoyati yuborishi kerak bo‘ladi.
Bunda test topshiriqlari bo‘yicha nomzod pedagog kadrlar apellyatsiyasi Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi huzuridagi Pedagogik mahorat  va xalqaro baholash ilmiy-amaliy markazi tomonidan ko‘rib chiqiladi va nomzodlarning shaxsiy kabinetiga javob yuboriladi.

Я недоволен экзаменом министерского фонда. Потому что уровень теста обратно пропорционален времени в 100 минут.
Спецификация также не соблюдалась. На другие экзамены по математике отводилось больше времени с учетом уровня сложности. Но министерство этого не сделало.
Я ни на одном из государственных экзаменов не набрал ниже 80 баллов. Что нужно сделать, чтобы тест был реорганизован и проведен с соблюдением уровня, времени и спецификации?
В этом году по всей республике были проведены тестовые испытания для получения ежемесячной надбавки за счет средств Фонда Министра.
Некоторые учителя говорят, что при определении времени тестовых испытаний не учитывался уровень сложности предметов, в то время как другие обращаются к нам с жалобами на то, что тесты слишком сложны.
Некоторые наши педагоги отмечают, что и тесты, и этапы отбора прошли должным образом. Также на официальных страницах Министерства дошкольного и школьного образования публикуется информация о педагогах, набравших 100 баллов.
Поэтому оценить, насколько беспристрастным и справедливым был процесс тестирования, несколько сложно. Решение этого вопроса только законными средствами считается наиболее правильным путем.
Как известно, соответствующим приказом министра дошкольного и школьного образования утверждены предельная численность квалифицированных педагогических кадров по республике, которым выплачивается ежемесячная надбавка за счет средств фонда министра, и регламент по отбору кандидатов.
Согласно главе 9 данного регламента, педагоги, несогласные с тестовыми испытаниями, проведенными для получения надбавки министра, должны подать апелляцию по результатам тестовых заданий через личный кабинет через платформу http://pedagog.uzedu.uz в течение пяти рабочих дней после объявления результатов тестирования 1-го этапа.
При этом апелляция кандидата педагогических кадров по тестовым заданиям рассматривается Научно-практическим центром педагогического мастерства и международной оценки при Агентстве специализированных образовательных учреждений и направляется в персональный кабинет кандидатов.
Если апелляционная комиссия не удовлетворит жалобу, то педагогические работники могут подать иск в Административный суд.