Endi attestatsiyadan o‘tolmagan o‘qituvchilarga ancha qiyin bo‘ladi
Xabaringiz bor, Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 28-fevraldagi “O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim qarorlariga pedagoglarni attestatsiyadan o‘tkazish, kasbiy sertifikatlash va rag‘batlantirish tizimini takomillashtirishga qaratilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida” 130-son qarori bilan pedagoglarni attestatsiyadan o‘tkazish tartibi takomillashtirildi.
Endilikda, (oliy maʼlumotli boʻlmagan yoki mutaxassis lavozimidagi) pedagog kadrlar navbatdagi majburiy attestatsiyadan o‘ta olmagan taqdirda, ish beruvchi xodimning malakasi yetarli bo‘lmaganligi sababli u bilan tuzilgan mehnat shartnomasini bekor qilmasa, pedagog kadr navbatdan tashqari attestatsiyaga ko‘pi bilan ikki marta jalb etiladi.
Bunda ikki martadan birortasida ham navbatdan tashqari attestatsiyadan o‘ta olmagan yoki uzrli sababsiz (kasallikka chalinishi oqibatida uzoq muddatli mehnatga qobiliyatsizlik hamda davlat yoki jamoat vazifalarini bajarganligidan tashqari hollarda) attestatsiyada ishtirok etmagan pedagog kadr bilan tuzilgan mehnat shartnomasi xodimning malakasi yetarli bo‘lmaganligi sababli bekor qilinadi.
Shuningdek, attestatsiyadan o‘ta olmagan, oliy ma’lumotga ega bo‘lmagan hamda mutaxassis (oliy ma’lumotli o‘qituvchi) lavozimidagi pedagog kadrlarni ketma-ket ikki marta navbatdan tashqari attestatsiyaga jalb etishga pedagog kadr faoliyat ko‘rsatayotgan ta’lim tashkilotining rahbari shaxsan javobgar etib belgilandi.
Attestatsiyadan o‘ta olmaganligi sababli mehnat shartnomasi bekor qilingan pedagog kadr faqat o‘z xohishi bilan navbatdan tashqari kasbiy sertifikatlash sinovida ishtirok etib, sertifikatni qo‘lga kiritgan xoldagina, yana pedagog sifatida ishga qabul qilinishi mumkin.

Now it will be much harder for teachers who couldn't pass the attestation
By the Resolution of the Cabinet of Ministers dated February 28, 2025, No. 130 "On Amendments and Additions to Certain Decisions of the Government of the Republic of Uzbekistan Aimed at Improving the System of Attestation, Professional Certification and Incentives for Teachers," the procedure for the certification of teachers has been improved.
Now, if pedagogical staff cannot pass the next mandatory certification, if the employer does not terminate the employment contract with the employee due to insufficient qualifications, the pedagogical staff will be involved in the extraordinary certification no more than twice.
In this case, the employment contract with a pedagogical staff who did not pass the extraordinary certification at least twice or did not participate in the certification without a valid reason (except for long-term incapacity for work due to illness and performance of state or public duties) is terminated due to insufficient qualifications of the employee.
Also, the head of the educational organization in which the pedagogical staff works is personally responsible for involving pedagogical staff who did not pass the certification, did not have higher education, and held the position of specialist (teacher with higher education) in the extraordinary certification twice in a row.
A pedagogical worker whose employment contract has been terminated due to failure to pass certification may be hired as a teacher again only upon voluntary participation in an unscheduled professional certification test and obtaining a certificate.