Endi attestatsiyadan o‘tolmagan o‘qituvchilarga ancha qiyin bo‘ladi
Xabaringiz bor, Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 28-fevraldagi “O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim qarorlariga pedagoglarni attestatsiyadan o‘tkazish, kasbiy sertifikatlash va rag‘batlantirish tizimini takomillashtirishga qaratilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida” 130-son qarori bilan pedagoglarni attestatsiyadan o‘tkazish tartibi takomillashtirildi.
Endilikda, (oliy maʼlumotli boʻlmagan yoki mutaxassis lavozimidagi) pedagog kadrlar navbatdagi majburiy attestatsiyadan o‘ta olmagan taqdirda, ish beruvchi xodimning malakasi yetarli bo‘lmaganligi sababli u bilan tuzilgan mehnat shartnomasini bekor qilmasa, pedagog kadr navbatdan tashqari attestatsiyaga ko‘pi bilan ikki marta jalb etiladi.
Bunda ikki martadan birortasida ham navbatdan tashqari attestatsiyadan o‘ta olmagan yoki uzrli sababsiz (kasallikka chalinishi oqibatida uzoq muddatli mehnatga qobiliyatsizlik hamda davlat yoki jamoat vazifalarini bajarganligidan tashqari hollarda) attestatsiyada ishtirok etmagan pedagog kadr bilan tuzilgan mehnat shartnomasi xodimning malakasi yetarli bo‘lmaganligi sababli bekor qilinadi.
Shuningdek, attestatsiyadan o‘ta olmagan, oliy ma’lumotga ega bo‘lmagan hamda mutaxassis (oliy ma’lumotli o‘qituvchi) lavozimidagi pedagog kadrlarni ketma-ket ikki marta navbatdan tashqari attestatsiyaga jalb etishga pedagog kadr faoliyat ko‘rsatayotgan ta’lim tashkilotining rahbari shaxsan javobgar etib belgilandi.
Attestatsiyadan o‘ta olmaganligi sababli mehnat shartnomasi bekor qilingan pedagog kadr faqat o‘z xohishi bilan navbatdan tashqari kasbiy sertifikatlash sinovida ishtirok etib, sertifikatni qo‘lga kiritgan xoldagina, yana pedagog sifatida ishga qabul qilinishi mumkin.

Постановлением Кабинета Министров No 130 от 28 февраля 2025 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Узбекистан, направленных на совершенствование системы аттестации, профессиональной сертификации и поощрения педагогов" усовершенствован порядок аттестации педагогов.
Теперь, если педагогические кадры не смогут пройти очередную обязательную аттестацию, если работодатель не расторгнет трудовой договор с работником из-за недостаточной квалификации, педагогические кадры могут быть привлечены к внеочередной аттестации не более двух раз.
При этом трудовой договор с педагогическим кадром, который ни разу из двух не прошел внеочередную аттестацию или не принял участие в аттестации без уважительной причины (за исключением длительной нетрудоспособности вследствие заболевания и выполнения государственных или общественных обязанностей), прекращается в связи с недостаточной квалификацией работника.
Также на руководителя образовательной организации, в которой осуществляют деятельность педагогические кадры, возложена персональная ответственность за привлечение педагогических кадров, не прошедших аттестацию, не имеющих высшего образования и находящихся в должности специалиста (преподавателя с высшим образованием), к проведению внеочередной аттестации два раза подряд.
Педагог, трудовой договор с которым был прекращен в связи с непрохождением аттестации, может быть вновь принят на работу в качестве педагога только после участия в внеочередном профессиональном аттестационном испытании по собственному желанию и получения сертификата.