Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 28-fevraldagi 130-son qarori bilan “Xalq ta’limi vazirining jamg‘armasi to‘g‘risidagi” nizom yangi tahrirda tasdiqlandi.
Yangi tahrirga ko‘ra, har oylik ustama to‘lanadigan malakali pedagog kadrlarni saralash quyidagi tartibda amalga oshirilishi belgilandi:
Vazirlik har oylik ustama to‘lanadigan malakali pedagoglarning Respublika bo‘yicha cheklangan yillik kvotasini har yili 20-yanvarga qadar belgilaydi.
Ishchi guruh har yili 1-fevralga qadar kvotani ta’lim tashkilotlari soni, fan yo‘nalishlari bo‘yicha faoliyat yuritib kelayotgan pedagoglar hamda tarbiyachilar sonidan kelib chiqib, “Maktabgacha ta’lim”, “Boshlang‘ich ta’lim”, “Filologiya fanlari”, “Ijtimoiy fanlar”, “Aniq fanlar”, “Tabiiy va iqtisodiy fanlar”, “Amaliy fanlar” yo‘nalishlari bo‘yicha hududlar kesimida taqsimlaydi.
Ishchi guruh tomonidan kvotaga mos ravishda tegishli yil uchun Jamg‘arma hisobidan har oylik ustama to‘lanadigan malakali pedagog kadrlarni saralab olish quyidagi bosqichlarda amalga oshiriladi:
Birinchi bosqichda – kvota belgilangan yildan avvalgi yilning yanvar-iyun va sentyabr-dekabr oylarida bo‘lib o‘tgan ta’lim tashkilotlari pedagoglarini attestatsiyadan o‘tkazishning birinchi bosqichi – pedagogning mutaxassislik fani va kasb standarti bo‘yicha bilim darajasini aniqlash natijalari har yili 1-martga qadar tahlil qilinadi va nomzodlar ro‘yxati shakllantiriladi hamda ikkinchi bosqichga o‘tkaziladigan nomzodlar quyidagi tartibda tanlab olinadi:
Hududlar kesimida fan yo‘nalishlari bo‘yicha taqsimlangan har bitta kvota uchun nomzodlar orasidan malaka sinovlaridan eng yuqori natijani ko‘rsatgan uchta nomzod tanlab olinadi. Bunda:
- nomzodlar malaka sinovlarida bir necha marotaba ishtirok etsa yoki bir necha fandan ishtirok etgan taqdirda eng yuqori natijani qayd etgan fani bo‘yicha yoki attestatsiya navbati tanlanadi;
- agar nomzod ikkita fan bo‘yicha ham nomzod sifatida tanlab olingan taqdirda qaysi fanni tanlash o‘qituvchi tomonidan amalga oshiriladi.
Nomzodlarning ballari teng bo‘lgan taqdirda, ularni tanlab olish quyidagi ketma-ketlikda amalga oshiriladi:
- nomzodning amaldagi malaka toifasi darajasi yuqoriligi;
- Vazirlik tizimidagi tashkilotlardagi ko‘p yillik ish stajiga egaligi.
Yuqoridagi barcha holatlarda ham ballar teng kelib qolgan taqdirda, istisno tariqasida, pedagoglarning barchasi ikkinchi bosqichga o‘tkaziladi.
Pedagog xodimlarga navbatdagi majburiy attestatsiyada mutaxassislik fani va kasb standarti bo‘yicha bilim darajasini aniqlash hamda o‘quv fani bo‘yicha malaka sinovidan imtiyoz sifatida berilgan maksimal ball inobatga olinmaydi.
Ushbu pedagog xodimlar hamda navbatdagi majburiy attestatsiyaga jalb etilmaydigan umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlarida faoliyat yuritayotgan fan o‘qituvchilari va maktabgacha ta’lim tashkilotlarida faoliyat yuritayotgan tarbiyachilar o‘z xohishiga ko‘ra, tegishli yilda tashkil etiladigan attestatsiyada navbatdan tashqari ishtirok etish orqali Jamg‘arma hisobidan har oylik ustama to‘lanadigan malakali pedagog kadrlarni saralashning 1-bosqichida ishtirok etishlari mumkin.
Ikkinchi bosqichda – birinchi bosqich yakunlanganidan so‘ng 60 ish kuni ichida tanlab olingan nomzodlarning kasbiy mahoratini baholash uchun suhbat o‘tkaziladi.
Bunda suhbat o‘tkazish tartibi va mezonlari Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining buyrug‘i bilan tasdiqlanadi. Suhbat o‘tkazish jarayoni esa videoyozuvga olinadi.
Ikkinchi bosqich jarayonlari yakunida birinchi va ikkinchi bosqich ballarini qo‘shgan holda umumiy ballar chiqariladi hamda eng yaxshi natija egalariga belgilangan kvota doirasida ustama belgilanadi.
Saralash natijalariga ko‘ra Jamg‘arma hisobidan har oylik ustama olishga tavsiya etilgan umumta’lim tashkilotlarining malakali pedagog kadrlariga mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 5,5 baravari, maktabgacha ta’lim tashkilotlari tarbiyachilariga 2 baravari miqdorida har oylik ustama to‘lanadi.
Har oylik ustama u belgilangan kundan boshlab 9 oy davomida beriladi. Bunda xodimning ish joyi, lavozimi o‘zgargan holda ham uning har oylik ustamasi saqlab qolinadi va belgilangan muddatga qadar to‘lanadi.
Test sinovlaridan norizo bo‘lgan pedagoglar 1-bosqich test natijalari e’lon qilingandan so‘ng besh ish kunida apellyatsiya yuborishi kerak bo‘ladi.

14:22 / 03.03.2025 19.49k
Постановлением Кабинета Министров от 28 февраля 2025 года No 130 утверждено положение "О фонде министра народного образования" в новой редакции.
Согласно новой редакции, отбор квалифицированных педагогических кадров, которым выплачивается ежемесячная надбавка, осуществляется в следующем порядке:
Министерство ежегодно до 20 января устанавливает предельную годовую квоту квалифицированных педагогов по республике, которым выплачивается ежемесячная надбавка.
Рабочая группа ежегодно до 1 февраля распределяет квоту в разрезе регионов по направлениям "Дошкольное образование," "Начальное образование," "Филологические науки," "Социальные науки," "Точные науки," "Естественные и экономические науки," "Прикладные науки" исходя из количества образовательных организаций, педагогов и воспитателей, осуществляющих деятельность по направлениям науки.
Отбор рабочей группой квалифицированных педагогических кадров, которым выплачивается ежемесячная надбавка за счет Фонда на соответствующий год в соответствии с квотой, осуществляется в следующие этапы:
На первом этапе - первый этап аттестации педагогов образовательных организаций, прошедший в январе-июне и сентябре-декабре года, предшествующего году установления квоты - ежегодно до 1 марта анализируются результаты определения уровня знаний педагога по предмету специальности и профессиональному стандарту и формируется список кандидатов, а кандидаты, переводимые на второй этап, отбираются в следующем порядке:
Для каждой квоты, распределенной по направлениям науки в разрезе регионов, из числа кандидатов отбираются три кандидата, показавшие наивысшие результаты квалификационных испытаний. При этом:
• в случае неоднократного участия кандидатов в квалификационных испытаниях или участия по нескольким предметам выбирается предмет или очередность аттестации, показавший наивысший результат;
• в случае отбора кандидата в качестве кандидата по обоим предметам выбор какого предмета осуществляется преподавателем.
В случае равенства баллов кандидатов, их отбор осуществляется в следующей последовательности:
• высокий уровень действующей квалификационной категории кандидата;
• Многолетний стаж работы в организациях системы Министерства.
В случае равенства баллов во всех вышеперечисленных случаях, в порядке исключения, все педагоги переводятся на второй этап.
Максимальный балл, выданный педагогическим работникам в качестве льготы при очередной обязательной аттестации для определения уровня знаний по предмету специальности и профессиональному стандарту, а также квалификационному экзамену по учебному предмету, не учитывается.
Указанные педагогические работники, а также учителя-предметники, осуществляющие деятельность в организациях общего среднего образования и воспитатели, осуществляющие деятельность в организациях дошкольного образования, не привлекаемые к очередной обязательной аттестации, по своему желанию могут принять участие в 1-м этапе отбора квалифицированных педагогических кадров, которым выплачивается ежемесячная надбавка за счет Фонда, путем внеочередного участия в аттестации, организуемой в соответствующем году.
На втором этапе - в течение 60 рабочих дней после завершения первого этапа проводится собеседование для оценки профессионального мастерства отобранных кандидатов.
При этом порядок и критерии проведения собеседования утверждаются приказом министра дошкольного и школьного образования. Процесс проведения собеседования записывается на видео.
По окончании второго этапа будут начислены общие баллы, включая баллы первого и второго этапов, а обладателям лучших результатов будет установлена надбавка в рамках установленной квоты.
Квалифицированным педагогическим кадрам общеобразовательных организаций, рекомендованным по результатам отбора на получение ежемесячной надбавки за счет Фонда, выплачивается ежемесячная надбавка в размере 5,5 минимального размера оплаты труда, воспитателям дошкольных образовательных организаций - в размере 2 минимальных размеров оплаты труда.
Ежемесячная надбавка выплачивается в течение 9 месяцев со дня ее установления. При этом при изменении места работы, должности работника его ежемесячная надбавка сохраняется и выплачивается до установленного срока.