Ma’lumki, 2024-yil fevral oyidan boshlab O‘zbekiston Respublikasi Prezidentning tegishli qarori bilan ichki ishlar organlarining voyaga yetmaganlar masalalari bo‘yicha inspektor-psixologlari Milliy gvardiya tuzilmasiga o‘tkazilgandi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasining Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga o‘zgartirishlar kiritilib, Milliy gvardiya organlariga bolalarga ta’lim berish majburiyatlarini bajarmaslik, jamoat joyida sigaret chekish va alkogol iste’mol qilish kabi huquqbuzarliklar bo‘yicha jazo qo‘llash vakolati berilishi kutilayotgandi.
Bosh prokuratura matbuot xizmatining xabar berishicha, Milliy gvardiyaning voyaga yetmaganlar masalalari bo‘yicha inspektor-psixologlar lavozimlari va 2 000 ta shtat birligi Ichki ishlar vazirligi tuzilmasiga qaytarildi.
Bu haqda joriy yilning 18-mart kuni Bosh prokuraturada prezident maslahatchisi D.Qodirov raisligida o‘tkazilgan videoselektorda ma’lum qilingan.
Xabarda aytilishicha, bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentning “Ichki ishlar organlarining voyaga yetmaganlar o‘rtasida huquqbuzarliklar profilaktikasiga oid faoliyatini takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-110-son hamda “Respublikadagi kriminogen vaziyatni kundalik tahlil qilish faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-111-son qarorida nazarda tutilgan.
Tanqidiy ruhda o‘tkazilgan yig‘ilishda esa jinoyatchilik va huquqbuzarliklarning oldini olishda yo‘l qo‘yilgan xato va kamchiliklar aniq raqamlar hamda misollarda ko‘rsatib o‘tilib, galdagi vazifalar belgilab olingan.
Bundan tashqari, Milliy gvardiyaning voyaga yetmaganlar masalalari bo‘yicha inspektor-psixologlar lavozimlari va 2 000 ta shtat birligini Ichki ishlar vazirligi tuzilmasiga o‘tkazilganligi ma’lum qilinib, ichki ishlar organlari tomonidan voyaga yetmaganlar bilan “Oila – mahalla – maktab” tamoyili asosida manzilli ishlash yo‘nalishida aniq vazifalar belgilab berilgan.
Ma’lumki, 2024-yil 26-fevralda “Xavfsiz maktab” konsepsiyasini keng joriy etish, “Oila-mahalla-maktab” uzviy tizimi asosida voyaga yetmaganlar bilan manzilli ishlashni yo‘lga qo‘yish maqsadida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hamda Milliy gvardiya o‘rtasida 4-k/k va 5-k/k sonli qo‘shma qaror ham imzolangandi.
Mazkur qo‘shma qaror bilan tasdiqlangan konsepsiyaga muvofiq 2024-yil fevral oyidan boshlab maktablardagi davomat bilan Milliy gvardiya shug‘ullanishni boshlagandi.
Ynagi tartib shuni anglatmoqdaki, endilikda o‘quvchilar davomati bilan Milliy gvardiya emas, avvalgidek ichki ishlar xodimlari shug‘ullanadi. Hozircha, nega aynan bunday qarorga kelingani ochiqlanmagan.
Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Qo‘riqlash departamenti tomonidan shartnoma asosida ta’lim muassasalariga qo‘riqlash signalizatsiyalari, tashvish tugmalari, videokuzatuv moslamalari o‘rnatiladi va ularga texnik xizmatlar ko‘rsatiladi.

06:15 / 19.03.2025 10.71k
As is known, since February 2024, by the relevant decree of the President of the Republic of Uzbekistan, inspector-psychologists for juvenile affairs of internal affairs bodies have been transferred to the structure of the National Guard.
Amendments were also expected to be made to the Code of Administrative Responsibility of the Republic of Uzbekistan, granting National Guard bodies the authority to impose penalties for offenses such as failure to fulfill their obligations to educate children, smoking cigarettes in public places, and consuming alcohol.
According to the press service of the Prosecutor General's Office, the positions of inspector-psychologists for juvenile affairs of the National Guard and 2,000 staff positions have been returned to the structure of the Ministry of Internal Affairs.
This was announced at a video conference held at the Prosecutor General's Office on March 18 of this year, chaired by Presidential Advisor D. Kadyrov.
This is stipulated by Presidential Decrees No. PP-110 "On Additional Measures to Improve the Activities of Internal Affairs Bodies on the Prevention of Offenses Among Minors" and No. PP-111 "On Measures to Organize Activities for the Daily Analysis of the Criminogenic Situation in the Republic."
At the meeting, which was held in a critical spirit, the mistakes and shortcomings made in the prevention of crime and offenses were highlighted with specific figures and examples, and further tasks were defined.
In addition, it was announced that the positions of inspector-psychologists for juvenile affairs and 2,000 staff positions of the National Guard have been transferred to the structure of the Ministry of Internal Affairs, and specific tasks have been set for the targeted work of internal affairs bodies with minors based on the principle of "Family - Mahalla - School."
As is known, on February 26, 2024, a joint resolution No. 4-k/k and 5-k/k was signed between the Ministry of Preschool and School Education and the National Guard in order to widely implement the "Safe School" concept and establish targeted work with minors based on the integrated "Family-Mahalla-School" system.
In accordance with the concept approved by this joint resolution, the National Guard began to deal with attendance in schools.
This means that from now on, the attendance of students will be handled not by the National Guard, but by internal affairs officers, as before. So far, it has not been disclosed why such a decision was made.