Ma’lumki, 2024-yil fevral oyidan boshlab O‘zbekiston Respublikasi Prezidentning tegishli qarori bilan ichki ishlar organlarining voyaga yetmaganlar masalalari bo‘yicha inspektor-psixologlari Milliy gvardiya tuzilmasiga o‘tkazilgandi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasining Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga o‘zgartirishlar kiritilib, Milliy gvardiya organlariga bolalarga ta’lim berish majburiyatlarini bajarmaslik, jamoat joyida sigaret chekish va alkogol iste’mol qilish kabi huquqbuzarliklar bo‘yicha jazo qo‘llash vakolati berilishi kutilayotgandi.
Bosh prokuratura matbuot xizmatining xabar berishicha, Milliy gvardiyaning voyaga yetmaganlar masalalari bo‘yicha inspektor-psixologlar lavozimlari va 2 000 ta shtat birligi Ichki ishlar vazirligi tuzilmasiga qaytarildi.
Bu haqda joriy yilning 18-mart kuni Bosh prokuraturada prezident maslahatchisi D.Qodirov raisligida o‘tkazilgan videoselektorda ma’lum qilingan.
Xabarda aytilishicha, bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentning “Ichki ishlar organlarining voyaga yetmaganlar o‘rtasida huquqbuzarliklar profilaktikasiga oid faoliyatini takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-110-son hamda “Respublikadagi kriminogen vaziyatni kundalik tahlil qilish faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-111-son qarorida nazarda tutilgan.
Tanqidiy ruhda o‘tkazilgan yig‘ilishda esa jinoyatchilik va huquqbuzarliklarning oldini olishda yo‘l qo‘yilgan xato va kamchiliklar aniq raqamlar hamda misollarda ko‘rsatib o‘tilib, galdagi vazifalar belgilab olingan.
Bundan tashqari, Milliy gvardiyaning voyaga yetmaganlar masalalari bo‘yicha inspektor-psixologlar lavozimlari va 2 000 ta shtat birligini Ichki ishlar vazirligi tuzilmasiga o‘tkazilganligi ma’lum qilinib, ichki ishlar organlari tomonidan voyaga yetmaganlar bilan “Oila – mahalla – maktab” tamoyili asosida manzilli ishlash yo‘nalishida aniq vazifalar belgilab berilgan.
Ma’lumki, 2024-yil 26-fevralda “Xavfsiz maktab” konsepsiyasini keng joriy etish, “Oila-mahalla-maktab” uzviy tizimi asosida voyaga yetmaganlar bilan manzilli ishlashni yo‘lga qo‘yish maqsadida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hamda Milliy gvardiya o‘rtasida 4-k/k va 5-k/k sonli qo‘shma qaror ham imzolangandi.
Mazkur qo‘shma qaror bilan tasdiqlangan konsepsiyaga muvofiq 2024-yil fevral oyidan boshlab maktablardagi davomat bilan Milliy gvardiya shug‘ullanishni boshlagandi.
Ynagi tartib shuni anglatmoqdaki, endilikda o‘quvchilar davomati bilan Milliy gvardiya emas, avvalgidek ichki ishlar xodimlari shug‘ullanadi. Hozircha, nega aynan bunday qarorga kelingani ochiqlanmagan.
Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Qo‘riqlash departamenti tomonidan shartnoma asosida ta’lim muassasalariga qo‘riqlash signalizatsiyalari, tashvish tugmalari, videokuzatuv moslamalari o‘rnatiladi va ularga texnik xizmatlar ko‘rsatiladi.

Как известно, с февраля 2024 года соответствующим постановлением Президента Республики Узбекистан инспекторы-психологи по делам несовершеннолетних органов внутренних дел были переведены в структуру Национальной гвардии.
Также ожидалось, что в Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности будут внесены изменения, и органам Национальной гвардии будет предоставлено право применять наказание за такие правонарушения, как невыполнение обязанностей по обучению детей, курение сигарет и употребление алкоголя в общественных местах.
По сообщению пресс-службы Генеральной прокуратуры, должности инспекторов-психологов по делам несовершеннолетних и 2000 штатных единиц Национальной гвардии были возвращены в структуру Министерства внутренних дел.
Об этом было объявлено 18 марта текущего года в Генеральной прокуратуре на видеоселекторном совещании под председательством советника президента Д. Кадырова.
В сообщении говорится, что это предусмотрено постановлениями Президента Республики Узбекистан No ПП-110 "О дополнительных мерах по совершенствованию деятельности органов внутренних дел по профилактике правонарушений среди несовершеннолетних" и No ПП-111 "О мерах по организации деятельности по ежедневному анализу криминогенной ситуации в республике."
На совещании, прошедшем в критическом духе, ошибки и недостатки в предупреждении преступности и правонарушений были обозначены конкретными цифрами и примерами, определены дальнейшие задачи.
Кроме того, было объявлено о передаче должностей инспекторов-психологов по делам несовершеннолетних и 2000 штатных единиц Национальной гвардии в структуру Министерства внутренних дел, а также определены конкретные задачи по адресной работе органов внутренних дел с несовершеннолетними на основе принципа "Семья - махалля - школа."
Как известно, 26 февраля 2024 года в целях широкого внедрения концепции "Безопасная школа" и налаживания адресной работы с несовершеннолетними на основе органичной системы "Семья-махалля-школа" между Министерством дошкольного и школьного образования и Национальной гвардией было подписано совместное постановление No 4-к/к и 5-к/к.
В соответствии с концепцией, утвержденной этим совместным постановлением, Национальная гвардия начала заниматься посещаемостью школ.
Это означает, что отныне посещаемостью учащихся будут заниматься сотрудники органов внутренних дел, а не Национальная гвардия. Пока не разглашается, почему было принято именно такое решение.
Департамент охраны при Министерстве внутренних дел на договорной основе устанавливает в образовательных учреждениях охранную сигнализацию, тревожные кнопки, устройства видеонаблюдения и оказывает им техническое обслуживание.