16:48 / 07.05.2025 3.65k
Ma’lumki, maktablardagi suv ta’minoti, sanitariya sharoitlari va gigiyena bilan bog‘liq vaziyat o‘quvchilarning salomatligi va davomatiga sezilarli ta’sir ko‘rsatadi.
Masalan, maktablarda sanitariya sharoitlari yo‘qligi sabab, har 14 ta qizdan bir nafari ma’lum bir davrda maktabga bormasligi ma’lum bo‘lgan. Kambag‘al oilalarda esa bu ko‘rsatkich bundan ham yuqori bo‘lib, har 8 tadan birini tashkil etadi.
Bugun Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tkazilgan videoselektorda yuqumli kasalliklarning 35-40 foizi oddiy gigiyena qoidalariga rioya qilmaslik oqibatida yuzaga kelayotgani ko‘rsatib o‘tildi.
Shu munosabat bilan endilikda barcha maktab, bog‘cha, texnikum, oliygoh, poliklinika va shifoxonalarda “Toza qo‘llar” dasturi amalga oshiriladi.
• ta’lim va tibbiyot tashkilotlaridagi qo‘l yuvish joylari sanitar-gigiyena vositalari bilan to‘liq ta’minlanadi,
• sharoiti og‘ir bo‘lgan 126 ta maktabda hojatxonalar binoni ichida joylashtirilib, yangidan quriladi, 6 mingdan ziyod bog‘chaga geliokollektor olib beriladi;
• 4 ming 295 ta ijtimoiy muassasada suv baki va sisterna o‘rnatiladi.
Ushbu maqsadlar uchun shu yilning o‘zida byudjetdan 780 milliard so‘m ajratiladi. Har bir ijtimoiy soha muassasasi toza, ozoda bo‘lishi, unda odamlar uchun qulay sanitar-gigiyena sharoiti yaratilishi shartligi qayd etildi.

Школьные туалеты с тяжелыми условиями размещаются внутри здания
Известно, что ситуация с водоснабжением, санитарными условиями и гигиеной в школах оказывает существенное влияние на здоровье и посещаемость учащихся.
Например, выяснилось, что из-за отсутствия санитарных условий в школах каждая 14-я девочка не посещает школу в определенный период. В бедных семьях этот показатель еще выше, составляя одну из каждых восьми.
Сегодня на видеоселекторном совещании под председательством Президента Шавката Мирзиёева было отмечено, что 35-40 процентов инфекционных заболеваний возникают в результате несоблюдения элементарных правил гигиены.
В связи с этим во всех школах, детских садах, техникумах, вузах, поликлиниках и больницах будет реализована программа "Чистые руки."
Согласно ему:
- места для мытья рук в образовательных и медицинских организациях полностью обеспечиваются санитарно-гигиеническими средствами,
- в 126 школах с тяжелыми условиями туалеты будут размещены внутри зданий и построены заново, более 6 тысячам детских садов будут предоставлены гелиоколлекторы;
- в 4 295 социальных учреждениях будут установлены резервуары и цистерны для воды.
Только в этом году на эти цели из бюджета будет выделено 780 миллиардов сумов. Отмечалось, что каждое учреждение социальной сферы должно быть чистым и опрятным, в нем должны быть созданы благоприятные санитарно-гигиенические условия для людей.