12:57 / 23.10.2025 27.73k
Bunda navbatdagi, majburiy va navbatdan tashqari attestatsiya natijalariga ko‘ra malaka toifasi (lavozimi) oshirilgan yoki saqlangan, shuningdek, navbatdagi majburiy attestatsiya natijalariga ko‘ra malaka toifasi (lavozimi) tushirilgan pedagog kadrlarning oylik ish haqlariga kiritiladigan o‘zgarishlar avtomatik tarzda hisoblab chiqarilishi uchun vazirlikning rasmiy veb-sayti UzASBO dasturi hamda maktab boshqaruv (ERP) dasturlari bilan integratsiya qilinadi.
Pedagog kadrlarning bazaviy tarif stavkalari miqdori, ularning malaka toifasi yoki lavozimi sertifikat asosida belgilanadi hamda ularning ish haqlari sertifikat generatsiya qilingan kundan boshlab qayta hisoblanadi.
Demak, bahorgi attestatsiyada 86 ballik natija bilan malaka sertifikatini olgan, oliy hamda birinchi malaka toifasiga ega bo‘lgan jami 4 198 nafar pedagoglarga sertifikat olingan kundan boshlab 70 foizlik ustamalar to‘lab berilmoqda.
Kuzgi attestatsiyada qatnashganlar 70 foizlik ustamadan mahrum bo‘ladimi?
Ma’lumki, ayni kunlarda o‘tkazilayotgan malaka toifa (test) sinovlari natijalari “Yil o‘qituvchisi” tanlovining birinchi bosqichi — saralash sinovi sifatida ham hisoblanadi.
Shu sababli, bahorgi attestatsiyada qatnashgan hamda 70 foizlik ustamaga ega bo‘lgan 4 198 nafar pedagoglar ham “Yil o‘qituvchisi” tanloviga da’vogarlik qilish maqsadida kuzgi navbatdan tashqari attestatsiyada ham ishtirok etayotgan bo‘lishi mumkin.
Agar bahorgi attestatsiyada qatnashib, birinchi malaka toifasiga hamda 70 foizlik ustamaga ega bo‘lgan o‘qituvchilar kuzgi attestatsiyada ham qatnashib, oliy malaka toifasiga ega bo‘lib qolsa-yu, ammo 86 ballik natija qayd etolmasa, unda 70 foizlik ustamadan mahrum bo‘lishlari mumkin.
Ustama ikki yil davomida to‘lanmaydimi?
To‘g‘ri, 70 foizlik ustamaning amal qilish muddati ikki yil bo‘lib, muddat yakunlangandan so‘nggina pedagoglar ustama uchun sinovlarda qayta ishtirok etishi kerak bo‘lardi.
Lekin amaldagi normativ hujjatlarda e’tibor berilishi kerak bo‘lgan kichik bir jihat bor. Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 26-maydagi PF-79-sonli Farmonining 3-v-bandida xalqaro standartlar asosida malaka sertifikatini olgan pedagog kadrlarga tarif stavkalarining amaldagi miqdorlariga nisbatan 70 foiz miqdorida qo‘shimcha haq to‘lanishi nazarda tutilgan.
Ya’ni, hozirgi kunda 70 foizlik ustama olayotgan o‘qituvchilarga mazkur ustama ularning tarif stavkalarining amaldagi miqdorlariga nisbatan to‘lab berilmoqda.
Agar o‘qituvchi 70 foizlik ustamaga birinchi malaka toifasi bilan erishgan bo‘lsa va u kuzgi attestatsiyada qatnashib, aytaylik, 80-84 ball bilan oliy toifaga o‘tsa, unga 70 foizlik ustamani to‘lab berish imkonsiz bo‘lib qoladi.
Chunki, bu vaziyatda uning amaldagi tarif stavkasi o‘zgarib qolyapti. Ya’ni, oliy toifaga ega bo‘lgan pedagogga birinchi malaka toifasi davridagi 70 foizlik ustamani to‘lab berish imkonsiz bo‘lib qoladi.
Bu masalani “Tanaffus” podkastining 2025-yil 28-avgustdagi 23-sonida ham o‘zaro muhokama qilgandik.
Albatta, bu qonunchilikdagi kamchilik hisoblanadi. Aslida bunday hollarda pedagog xodimlarga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 20-moddasida belgilangan normani qo‘llash maqsadga muvofiq.
Ya’ni, inson va davlat organlari o‘rtasidagi munosabatlarda qonunchilikdagi barcha ziddiyatlar hamda noaniqliklar inson manfaatlari foydasiga talqin etilishi lozim.
Shu nuqtayi nazardan, mazkur holatda ham ish yuritish aynan shu prinsip asosida amalga oshirilishi kerak, deb hisoblaymiz.
Muzokaralar yakunlangach, uning yakuni bo‘yicha qo‘shimcha ma’lumotlarni e’lon qilamiz. Bizni kuzatib boring.

Согласно пункту 47 данного Положения, в месячный срок после завершения процесса аттестации соответствующим приказом (постановлением) министерства утверждается список педагогических кадров, которым по результатам аттестации присвоены высшая, первая и вторая квалификационные категории, и на основании этого списка педагогические кадры получают сертификаты в электронной форме с QR-кодом, которые генерируются онлайн через платформу.
При этом для автоматического исчисления изменений, вносимых в месячную заработную плату педагогических кадров, повышенных или сохраненных в квалификационной категории (должности) по результатам очередной, обязательной и внеочередной аттестации, а также пониженных в квалификационной категории (должности) по результатам очередной обязательной аттестации, официальный веб-сайт министерства будет интегрирован с программой UzASBO и программами управления школой (ERP).
Размер базовых тарифных ставок педагогических кадров, их квалификационная категория или должность определяются на основании сертификата, а их заработная плата пересчитывается со дня генерации сертификата.
Таким образом, 4 198 педагогов, получивших квалификационный сертификат весенней аттестации с результатом 86 баллов и имеющих высшую и первую квалификационные категории, получают надбавки в размере 70 процентов со дня получения сертификата.
Будут ли те, кто участвовал в осенней аттестации, лишены 70% надбавки?
Как известно, результаты проводимых в эти дни квалификационных категорий (тестов) также рассматриваются как первый этап конкурса "Учитель года" - отборочное испытание.
Поэтому 4 198 педагогов, участвовавших в весенней аттестации и имевших надбавку в размере 70 процентов, возможно, также участвуют во внеочередной осенней аттестации с целью претендовать на конкурс "Учитель года."
Если учителя, участвовавшие в весенней аттестации и получившие первую квалификационную категорию и 70-процентную надбавку, участвуя в осенней аттестации, получат высшую квалификационную категорию, но не смогут набрать 86 баллов, то могут лишиться 70-процентной надбавки.
Надбавка не будет выплачиваться в течение двух лет?
Правда, срок действия 70% надбавки составлял два года, и только по истечении этого срока педагоги должны были повторно участвовать в испытаниях на надбавку.
Однако в действующих нормативных документах есть небольшой аспект, на который следует обратить внимание. Как известно, пунктом 3в Указа Президента Республики Узбекистан от 26 мая 2023 года No УП-79 предусмотрена выплата дополнительной оплаты педагогическим кадрам, получившим квалификационный сертификат на основе международных стандартов, в размере 70 процентов от действующих размеров тарифных ставок.
То есть, учителям, которые в настоящее время получают надбавку в размере 70 процентов, эта надбавка выплачивается по отношению к действующим размерам их тарифных ставок.
Если учитель достиг 70% надбавки с первой квалификационной категорией и участвовал в осенней аттестации, скажем, перешел в высшую категорию с 80-84 баллами, выплатить ему 70% надбавку станет невозможно.
Потому что в этой ситуации меняется его действующая тарифная ставка. То есть, педагогу, имеющему высшую категорию, будет невозможно выплатить надбавку в размере 70 процентов за период первой квалификационной категории.
Мы обсуждали этот вопрос в 23-м выпуске подкаста "Tanaffus" от 28 августа 2025 года.
Конечно, это считается недостатком в законодательстве. На самом деле, в таких случаях целесообразно применять к педагогическим работникам норму, установленную статьей 20 Конституции Республики Узбекистан.
То есть все противоречия и неясности в законодательстве в отношениях между человеком и государственными органами должны толковаться в пользу интересов человека.
С этой точки зрения, мы считаем, что и в данном случае делопроизводство должно осуществляться именно по этому принципу. По данным Xalqtaliminfo.uz, в настоящее время Министерство дошкольного и школьного образования ведет переговоры с Министерством экономики и финансов для решения этой проблемы.
После завершения переговоров мы объявим дополнительную информацию по их итогам. Следите за нами.
Комментарии 43
Педагогические работники в преддверии новогодних праздников будут отдыхать 5 дней подряд, а учащиеся - 14 дней подряд
Дополнительная надбавка выплачивается только педагогам, принявшим участие в квалификационном испытании (на обоих этапах) и достигшим (или сохранившим) высшую и первую квалификационные категории.