13:05 / 03.02.2026 7.20k
Istanbuldagi Italiya litseyida ishlovchi mahalliy va italiyalik o‘qituvchilar o‘rtasidagi maosh tafovutlari tufayli mahalliy o‘qituvchilar ish tashlashga chiqdi. Bu haqda Bianet.org nashri xabar bermoqda.
Bir xil ishni bajarib, bir xil yuklamaga ega bo‘lishiga qaramay, turkiyalik o‘qituvchilar italiyalik hamkasblariga nisbatan olti barobar kam maosh olayotganini aytmoqda.
Xabarda aytilishicha, Istanbulning Beyoğlu tumanida joylashgan xususiy Italiya litseyida faoliyat yuritayotgan o‘qituvchilar bugundan ish tashlashni boshladi. Tez-Koop-İş kasaba uyushmasi bilan birgalikda o‘qituvchilar kuchli yomg‘ir ostida maktab binosi oldida to‘planishgan.
O‘qituvchilar maktabda ishlayotgan italiyalik hamkasblari bilan maosh, maqom va mehnat sharoitlari bo‘yicha keskin tafovut mavjudligini aytmoqda. Ularning ta’kidlashicha, “bir xil ishga — bir xil haq” talabi bajarilmagan va bir necha oy davom etgan muzokaralar samarasiz yakunlangan.
O‘qituvchilar nomidan so‘zga chiqqan Tez-Koop-İş kasaba uyushmasining Istanbul 5-son bo‘limi rahbari Selahattin Karakurt mahalliy o‘qituvchilar bayonotini o‘qib eshittirdi va ish tashlash faqat maosh masalasi bilan bog‘liq emasligini ta’kidladi.
“Bugun biz bu yerga faqat moddiy huquqlarimizni talab qilish uchun emas, balki poymol etilgan kasbiy sha’nimizni tiklash uchun ham keldik. Maktab ma’muriyatining befarqligi qarshisida aytadigan gaplarimiz ham tugadi. Endi bu yetarli emas — oxirgi so‘zni ish tashlash aytsin”, - dedi Selahattin Karakurt.
Uning aytishicha, kasaba uyushmasi deyarli ikki oy davomida muzokaralar stolida bo‘lgan, biroq maktab ma’muriyati 10-dekabrdan buyon muzokaralarni davom ettirish uchun birorta ham qadam tashlamagan. Ma’muriyat barcha muloqot kanallarini yopganini ta’kidlab, Karakurt ish tashlash konstitutsiyaviy va qonuniy huquq ekanini eslatdi.
Karakurtning so‘zlariga ko‘ra, mahalliy o‘qituvchilar italiyalik hamkasblari bilan bir xil dars yuklamasi va akademik mas’uliyatni bajarishiga qaramay, olti barobargacha kam maosh olmoqda.
U shuningdek, so‘nggi to‘rt yil ichida o‘qish to‘lovlari yevro hisobida taxminan 300 foizga oshganini, o‘qituvchilar maoshi esa atigi 30 foizga ko‘tarilganini aytdi. Bu holat na axloqiy, na ma’naviy asosga ega emasligini ta’kidladi.
Karakurtning aytishicha, ma’muriyat mahalliy o‘qituvchilarni 2025-yilda 0 foiz, 2026-yilda 15 foiz, 2027-yilda esa maoshlarni oshirmaslikni taklif qilgan.
“Biz sadaqa so‘ramayapmiz. Biz o‘z haqimizni talab qilyapmiz. “Bir xil ishga — bir xil haq” tamoyili darhol, o‘xshash xorijiy maktablardagi maosh mezonlari asosida joriy etilishi kerak”, - deya ta’kidladi Karakurt.
U maktab ma’muriyatini o‘qituvchilar, ota-onalar va o‘qituvchilarning sha’nini inobatga olgan holda adolatli va barqaror yechim bilan muzokaralar stoliga qaytishga chaqirdi va biz bu darvoza oldidan g‘alaba qozonmaguncha ketmaymiz. Biz yechim tarafdorimiz, ammo qonuniy va adolatli kurashimizdan bir qadam ham ortga chekinmaymiz, deya ta’kidladi.
Karakurt, shuningdek, Ta’lim vazirligi va Tashqi ishlar vazirligini ham mas’uliyatni o‘z zimmasiga olib, o‘qituvchilarning kasbiy sha’nini himoya qilishga chaqirdi.
Turk tili va adabiyoti fani o‘qituvchisi Başak Baysallı Bianet nashriga bergan intervyusida ish tashlash o‘qituvchilar uchun juda og‘ir qaror bo‘lganini aytdi. U maktabdagi qariyb 50 nafar o‘qituvchining 20 ga yaqini turk fuqarolari ekanini aytib, jarayon ataylab cho‘zilayotganiga ishonishini bildirdi.
“Ular har narsaga e’tiroz bildiradi. Jarayonni ataylab cho‘zishyapti. Men buni bosim va holdan toydirish usuli deb bilaman. Maktabda hukmron kayfiyat shunday: “Agar yoqmasa, keting”, - deydi o‘qituvchi.
22 yillik pedagogik tajribaga ega Baysallı xususiy maktablarda mehnat huquqlarining buzilishi yangilik emasligini, biroq kasaba uyushmasi tuzish katta jasorat talab qilishini aytdi.
Uning aytishicha, bu kasbda uyushish juda qiyin. Qo‘rquvni yengish qiyin. Bir-biriga ishonish qiyin. Ammo ular bunga erishgan va bu xususiy maktablar orasida ko‘p yillardan beri ilk ish tashlash hisoblanadi. O‘qituvchining aytishicha, ish tashlashdagi eng og‘ir jihat — o‘quvchilardan ajralish bo‘lgan. O‘qituvchilar maktabni tark etayotganda o‘quvchilar ularni qarsaklar bilan kuzatgan.
“Hech birimiz o‘quvchilarimizdan ajralishni istamadik. Bu juda og‘ir bo‘ldi. Yo‘laklar o‘quvchilarga to‘ldi. Ular bizni qarsaklar bilan kuzatdi. Barchamiz ko‘z yosh to‘kdik. Bu hayotimdagi eng ta’sirli onlardan biri bo‘ldi”, - deydi o‘qituvchi.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq Alberta (Kanadaning janubi-g‘arbidagi provinsiya) o‘qituvchilari oylik oshirilmagani uchun ish tashlamoqchi bo‘lgandi.

13:05 / 03.02.2026 7.16k
Из-за разницы в зарплатах между местными и итальянскими учителями, работающими в итальянском лицее в Стамбуле, местные учителя вышли на забастовку. Об этом сообщает издание Bianet.org.
Несмотря на то, что турецкие учителя выполняют ту же работу и имеют ту же нагрузку, они говорят, что зарабатывают в шесть раз меньше, чем их итальянские коллеги.
В сообщении говорится, что учителя частного итальянского лицея, расположенного в районе Бейоглу Стамбула, начали забастовку сегодня. Вместе с профсоюзом Tez-Koop-İş учителя собрались перед школьным зданием под проливным дождём.
Учителя говорят, что с итальянскими коллегами, работающими в школе, существует резкая разница в зарплате, статусе и условиях труда. Они утверждают, что требование "одинаковой работы - одинаковой оплаты" не было выполнено, и переговоры, которые длились несколько месяцев, закончились безрезультатно.
Выступая от имени учителей, глава Стамбульского отделения No 5 профсоюза Tez-Koop-İş Селахаттин Каракурт зачитал заявление местных учителей. Он подчеркнул, что забастовка связана не только с вопросом заработной платы.
"Сегодня мы пришли сюда не только для того, чтобы потребовать свои материальные права, но и для того, чтобы восстановить нашу попранную профессиональную честь. Перед безразличием администрации школы нам нечего было больше говорить. Теперь этого недостаточно - пусть забастовка скажет последнее слово," - сказал Селахаттин Каракурт.
По его словам, профсоюз находился за столом переговоров почти два месяца, но администрация школы с 10 декабря не предприняла ни одного шага для продолжения переговоров. Подчеркнув, что администрация закрыла все каналы связи, Каракурт напомнил, что забастовка является конституционным и законным правом.
По словам Каракурта, местные учителя зарабатывают в шесть раз меньше, несмотря на то, что выполняют ту же учебную нагрузку и академическую ответственность, что и их итальянские коллеги.
Он также сообщил, что за последние четыре года стоимость обучения в евро увеличилась примерно на 300%, в то время как зарплаты учителей выросли всего на 30%. Он подчеркнул, что эта ситуация не имеет ни моральной, ни духовной основы.
По словам Каракурта, администрация предложила местным учителям не повышать зарплаты на 0% в 2025 году, на 15% в 2026 году и на 20% в 2027 году.
"Мы не просим милостыню. Мы требуем своих прав. Принцип "одинаковой работы - одинаковой оплаты" должен быть внедрен немедленно, на основе критериев заработной платы в аналогичных зарубежных школах," - подчеркнул Каракурт.
Он призвал администрацию школы вернуться к столу переговоров с справедливым и стабильным решением, учитывающим честь учителей, родителей и преподавателей, и мы не уйдем от этих ворот, пока не одержим победу. Мы выступаем за решение, но не отступим ни на шаг от нашей законной и справедливой борьбы.
Каракурт также призвал Министерство образования и Министерство иностранных дел взять на себя ответственность и защитить профессиональную честь учителей.
Учитель турецкого языка и литературы Башак Байсаллы в интервью Bianet заявил, что забастовка была очень трудным решением для учителей.
Он заявил, что около 20 из почти 50 учителей в школе являются гражданами Турции, и выразил уверенность, что процесс намеренно затягивается.
"Они возражают против всего. Процесс намеренно затягивают. Я считаю это методом давления и истощения. В школе господствующее настроение таково: "Если вам не нравится, уходите," - говорит учитель.
Байсалли, с 22-летним педагогическим стажем, сказал, что нарушения трудовых прав в частных школах не являются чем-то новым, но создание профсоюза требует большого мужества.
По его словам, в этой профессии очень сложно организоваться. Страх трудно преодолеть. Трудно доверять друг другу. Но им это удалось, и это первая забастовка в частных школах за много лет.
По словам учителя, самым тяжелым аспектом забастовки была потеря учеников. Когда учителя уходили из школы, ученики провожали их аплодисментами.
"Никто из нас не хотел расставаться с нашими учениками. Это было очень тяжело. Коридоры были заполнены учениками. Они проводили нас аплодисментами. Мы все пролили слезы. Это был один из самых трогательных моментов в моей жизни," - говорит учительница.
Напомним, что ранее в Альберте (провинция на юго-западе Канады) учителя планировали забастовать из-за отсутствия повышения заработной платы.