00:00 / 26.02.2024 37.43k
Direktor jamg‘armasi hisobidan umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining o‘rnak ko‘rsatgan xodimlariga beriladigan ustamalar
Mazkur ustamalar pedagog, psixolog va kutubxona xodimlari bazaviy tarif stavkalariga nisbatan 10 foizdan  40 foizgacha bolgan miqdorda tayinlanadi. Uning tartibi Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining o‘rnak ko‘rsatgan xodimlarini rag‘batlantirishning direktor jamg‘armasini tashkil etish va uning mablag‘laridan foydalanish tartibi to‘g‘risida” Nizom bilan belgilanadi.
Fan yo‘nalishlari bo‘yicha uslubiy birlashmalari rahbarlariga to‘lanadigan 10 foizlik har oylik ustama
Umumta’lim muassasasida o‘quv-tarbiya jarayoni sifatini yanada yaxshilash, fanlararo integratsiyani kuchaytirish, ta’lim va tarbiya jarayonini zamonaviy pedagogik texnologiyalar asosida tashkil etish, STEAM yondashuvini samarali tatbiq etish, ta’lim jarayonida pedagog xodimlarga o‘z vaqtida metodik yordamni tashkil etish, ularning kasbiy va metodik mahoratini hamda malakasini oshirishda faolligi uchun Ishchi guruhning qarori bilan umumta’lim muassasasining fan yo‘nalishlari bo‘yicha uslubiy birlashmalari rahbarlarining bazaviy tarif tavkalariga 10 foiz har oylik ustama haq belgilanadi.
Bu Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining o‘rnak ko‘rsatgan xodimlarini rag‘batlantirishning direktor jamg‘armasini tashkil etish va uning mablag‘laridan foydalanish tartibi to‘g‘risida” Nizom bilan tartibga solinadi.
Mentor-o‘qituvchilarga to‘lanadigan 20 foizlik ustama
Ma’lumki, 2025-yil 1-yanvardan boshlab barcha umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida malaka oshirishning “Kasbiy rivojlanish soati”, tayanch umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida esa “Kasbiy rivojlanish kuni” kabi shakllari joriy etilishi belgilangan.
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 21-iyundagi PQ-231-son qarorida nazarda tutilgan. Shuningdek, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2024-yil 7-avgustdagi tegishli buyrug‘i bilan “Kasbiy rivojlanish soati” va “Kasbiy rivojlanish kuni” tadbirlarini tashkil etish tartibi belgilangan.
Sifatli ta’limni ta’minlashda ijobiy natijalarga erishgan maktab rahbariyati hamda o‘qituvchilariga tolanadigan 40 foizgacha ustamalar
O‘qitish va bilimni baholashning yangi tartibi joriy etilgan umumiy o‘rta ta’lim maktabi rahbariyati hamda o‘qituvchilariga bir o‘quv yili davomida 40 foizgacha ustamalar tolab beriladi. Bunda maktab rahbariyati va o‘qituvchilari rag‘batlantirishga tavsiya etilgan umumiy o‘rta ta’lim maktablari ro‘yxati har o‘quv yili yakunida e’lon qilinadi.
Rahbar va pedagog kadrlariga ushbu maktablar tomonidan ikkita bosqich doirasida jami to‘plangan ballarga qarab quyidagi miqdorlarda ustama belgilanadi:
Bu
Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 6-may kungi “Sifatli ta’limni ta’minlashda ijobiy natijalarga erishayotgan umumiy o‘rta ta’lim maktablari rahbariyati hamda o‘qituvchilariga ustama berish tartibini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi 263-sonli qarori bilan tartibga solinadi.
Xalqaro tan olingan yoki milliy sertifikatga ega bo‘lgan ayrim fan o‘qituvchilariga beriladigan ustamalar
Bu ustamalar Xalqaro tan olingan sertifikatga ega bo‘lgan fan o‘qituvchilariga ularning tarif stavkasiga nisbatan 50 foiz, milliy sertifikatga ega bo‘lgan pedagog kadrlarga esa 20 foiz miqdorida beriladi.
Bu Ozbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 11-maydagi PF-134-son farmoni, 2021-yil 19-maydagi PQ-5117-son qaori hamda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2024-yil 2-apreldagi bir necha vazirliklar bilan imzolagan 3-mh-sonli qo‘shma qarori bilan tartibga solinadi.
Vazir jamg‘armasi hisobidan umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida faoliyat yuritayotgan malakali pedagog kadrlarga beriladigan ustamalar
Ushbu ustamalar vazirlik tizimidagi umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida faoliyat yuritayotgan malakali pedagog kadrlarga mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 5,5 baravari miqdorida 9 oy davomida beriladi. Shuningdek, xalq ta’limi tizimida faoliyat yuritayotgan ilg‘or xodimlarga mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 5,5 baravari miqdorida bir martalik pul mukofoti to‘lanadi.
Buning tartibi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 2-avgustdagi 425-son qarori bilan tasdiqlangan “Xalq ta’limi vazirining jamg‘armasi to‘g‘risida”gi Nizom bilan belgilangan.
O‘quvchiligi vaqtida olimpiadalarda g‘olib bo‘lgan pedagog kadrlarga har oy 100 - 150 foiz miqdorda tayinlanadigan ustama
Bu kabi ustamalar o‘quvchiligi vaqtida Xalqaro olimpiada g‘olib bo‘lib, keyinchalik ta’lim muassasalarida o‘qituvchi bo‘lib faoliyat yuritadigan pedagog xodimlarning lavozim maoshiga har oy 150 foiz, asosiy olimpiadalar respublika bosqichi g‘oliblariga lavozim maoshiga har oy 100 foizlik ustama haqi to‘lab beriladi.
Ushbu tartib Prezidentning 2019-yil 3-maydagi “Iqtidorli yoshlarni aniqlash va yuqori malakali kadrlar tayyorlashning uzluksiz tizimini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-4306-son qarorida belgilangan.
Olis hududlarda joylashgan umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida boshqa hududlardan kelib faoliyat yuritayotgan pedagog xodimlarga beriladigan ustamalar
Olis hududlarda joylashgan umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida boshqa hududlardan kelib faoliyat yuritayotgan pedagog xodimlarning bazaviy tarif stavkalariga ish stajidan kelib chiqib quyidagi miqdorda ustamalar to‘lanadi:
• 6 oydan  3 yilgacha ish stajiga ega bo‘lgan o‘qituvchiga 10 foiz;
• 3 yildan  5 yilgacha ish stajiga ega bo‘lgan o‘qituvchiga 20 foiz;
• 5 yildan  10 yilgacha ish stajiga ega bo‘lgan o‘qituvchiga 30 foiz;
• 10 yildan  15 yilgacha ish stajiga ega bo‘lgan o‘qituvchiga 40 foiz;
Bu tartib Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 7-iyundagi “Olis hududlarda joylashgan umumiy o‘rta ta’lim maktablarida faoliyat yuritayotgan pedagog xodimlarning mehnatini yanada rag‘batlantirish to‘g‘risida"gi 471-sonli qarori bilan belgilangan.
Undan tashqari olis hududdagi maktabga borib ishlamoqchi bo‘lgan o‘qituvchilarni yanada rag‘batlantirish uchun 2021-yil 11-yanvarda Prezidentning PQ-4940 sonli qarori ham imzolangan.
Unga ko‘ra, 2021-yil 1-yanvardan boshlab olis hududlarda joylashgan byudjet tashkilotlariga boshqa hududlardan mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun kelgan o‘qituvchilarga bazaviy hisoblash miqdorining 50 baravari miqdorida bir martalik boshlang‘ich yordam puli va uy-joylarni ijaraga olganlik (ijarada turganlik) uchun bazaviy hisoblash miqdorining 2 baravari miqdorida har oylik pul kompensatsiyasi to‘lab berish yo‘lga qo‘yilgan.
Ta’lim sifati past bo‘lgan maktablarga boshqa hududlardan jalb etilgan o‘qituvchilarga to‘lanadigan ustamalar
Oliy ma’lumotga va birinchi yoki oliy malaka toifali, kamida bir yil pedagogik ish stajga ega bo‘lgan pedagoglar ta’lim sifati past bo‘lgan maktablarga boshqa hududlardan jalb etilgan taqdirda ularga 50 foizdan – 100 foizgacha ustama to‘lanadi.
Agar pedagog xodim amalda ishlayotgan ish joyida direktor jamg‘armasi hisobidan ustama olayotgan bo‘lsa, bu ustamalar ta’lim sifati past bo‘lgan maktabda ish boshlagan taqdirda ham bir o‘quv yili davomida saqlanib qoladi.
Boshqa hududlardan jalb qilingan oliy va birinchi toifaga ega o‘qituvchi-pedagoglarning bazaviy tarif stavkalariga maxsus ustamalar ular borgan maktab ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablar ro‘yxatidan chiqarilgan yildan keyingi o‘quv yili uchun ham to‘lanadi.
Qishloq joylarda ishlayotgan ayol jismoniy tarbiya fani o‘qituvchilariga beriladigan 15 foizlik ustamalar
2010-yil 1-apreldan boshlab qishloq joylardagi umumta’lim maktablarida, o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasalarida va bolalar-o‘smirlar sport maktablarida jismoniy tarbiya o‘qituvchisi hamda sport ustozi bo‘lib ishlayotgan ayollarning tarif stavkalariga har oyda 15 foiz miqdorda ustama haq belgilash yo‘lga qo‘yilgan.
Ushbu tartib O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2010-yil 1-apreldagi “Qishloq joylardagi bolalar sporti ob’yektlarida band bo‘lgan ayol sport ustozlari mehnatini rag‘batlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-1315-sonli qarori bilan yo‘lga qo‘yilgan.
Inklyuziv ta’lim sinflari o‘qituvchilariga to‘lanadigan qo‘shimcha ustama
Inklyuziv ta’lim sinflari o‘qituvchilariga mehnatning alohida sharoitlari uchun har oyda to‘lanadigan ustama haqi sinfda alohida ta’lim ehtiyojlari bo‘lgan bir nafar bola uchun lavozim maoshining 10 foizi, ikki nafar bola uchun lavozim maoshining 20 foizi, uch nafar bola uchun lavozim maoshining 30 foizi miqdorida, ikki va undan ortiq inklyuziv ta’lim sinflarida to‘rt nafar va undan ortiq bola uchun ta’lim-tarbiya ishlarini olib borgan o‘qituvchilar va maxsus pedagoglarga lavozim maoshining 40 foizi miqdorida belgilanadi.
Boshlang‘ich tayanch korreksion sinflar o‘qituvchilari va maxsus pedogoglarga mehnatning alohida sharoitlari uchun har oyda to‘lanadigan ustama haqi lavozim maoshining 50 foizi miqdorida to‘lanadi. Inklyuziv ta’lim sinflari sinf rahbariga sinf rahbarligi uchun to‘liq hajmda qo‘shimcha mablag‘ ajratiladi va u direktor jamg‘armasidan rag‘batlantiriladi.
Ushbu tartib Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 12-oktabrdagi 638-son qarori bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlarida inklyuziv ta’limni tashkil etish tartibi to‘g‘risida”gi nizom bilan belgilangan.
Nufuzli xalqaro reyting o‘rin olgan yoki PhD va unga tenglashtirilgan boshqa ilmiy daraja ega bo‘lgan yosh mutaxassislarga to‘lanadigan ustamalar
Ta’lim muassasalarida faoliyat ko‘rsatayotgan nufuzli xalqaro reyting tashkilotlarining yuqori 500 talik ro‘yxatiga kiritilgan xorijiy oliy ta’lim muassasalarini (bakalavriat, magistratura) tamomlagan yoki ularda ilmiy daraja (PhD va unga tenglashtirilgan boshqa ilmiy daraja) olgan yosh mutaxassislarning lavozim maoshiga 15 foizdan – 75 foizgacha ustamalar to‘lab beriladi.
Bu tartib O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 13-iyuldagi PF-6260-son Farmonida belgilangan.
Xalqaro standartlar asosida malaka sertifikatiga ega bo‘lgan pedagoglarga beriladigan 70 foizlik ustama
Mazkur ustamalar 2025-yil 1-yanvardan boshlab amaliyotga joriy qilinadi. Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 17-sentabrdagi 572-son qarori bilan tasdiqlangan nizomning yangilangan tahririga ko‘ra xalqaro standartlar asosida malaka sertifikatiga ega bo'lgan pedagglarga 70 foizlik ustama berish yo‘lga qo‘yiladi.
Bu tartib Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 29-dekabrdagi 692-son qarori bilan yo‘ga qo‘yilmoqda.
Menejerlik sertifikatiga ega bo‘lgan maktab direktori va uning o‘rinbosarlariga to‘lanadigan qo‘shimcha ustamalar
2024-yil 1-sentabrdan boshlab menejerlik sertifikatiga ega umumiy o‘rta ta’lim muassasalari rahbar xodimlariga 5 yil muddat davomida lavozim maoshiga har oylik qo‘shimcha ustamalar quyidagi miqdorlarda to‘lanadi:
• maktab direktorlariga – 50 foiz;
• direktor o‘rinbosarlariga – 30 foiz.
Mazkur ustamaga da’vogarlar Abdulla Avloniy nomidagi milliy-tadqiqot institutida joriy qilingan menejerlik o‘quv kurslarida o‘qishi hamda sertifikat olishi lozim.
Ushbu tartib Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 25-dekabrdagi 681-son qarori bilan tasdiqlangan “Davlat umumiy o‘rta ta’lim muassasalari direktori lavozimiga nomzodlarni menejerlik o‘quv kurslarida o‘qitish va ularga menejerlik sertifikatini berish tartibi to‘g‘risida”gi nizomda belgilangan.
Xalqaro olimpiada g‘oliblarini tayyorlagan ta’lim muassasasi direktorlariga beriladigan ustamalar
Xalqaro matematika olimpiadasi — International Mathematical Olympiad (IMO), Xalqaro fizika olimpiadasi — International Physics Olympiad (IPhO), Xalqaro kimyo olimpiadasi — International Chemistry Olympiad (IChO), Xalqaro biologiya olimpiadasi — International Biology Olympiad (IBO), Xalqaro informatika olimpiadasi — International Olympiad in Informatics (IOI) g‘oliblarini tayyorlagan o‘qituvchilar va ta’lim muassasasi direktorlariga navbatdagi o‘quv yili uchun Jamg‘arma mablag‘lari hisobidan oltin, kumush va bronza medallariga qarab tegishincha qo‘shimcha 200, 175 va 150 foizlik ustama haq to‘lanadi.
Mazkur tartib Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining o‘rnak ko‘rsatgan xodimlarini rag‘batlantirishning direktor jamg‘armasini tashkil etish va uning mablag‘laridan foydalanish tartibi to‘g‘risida” Nizomda belgilangan.
Keyingi maqolalarimizda boshqa turdagi ustamalar hamda pedagog xodimlarga bu kabi ustamalarni tayinlash tartibi haqida ham batafsil ma’lumotlar berib boramiz. Bizni kuzatishda davom eting.

Какие виды премий предусмотрены для педагогического состава школы?
Известно, что в зависимости от результатов, достигнутых педагогическими работниками, им назначаются различные премии. Теперь дадим информацию о некоторых видах этих пособий.
1.Премирование образцово-показательных работников общеобразовательных учреждений за счет директорского фонда.
Эти премии назначаются в размере от 10% до 40% по сравнению с основными тарифными ставками педагогов, психологов и сотрудников библиотек". "О порядке организации директорского фонда поощрения работников и порядке использования его средств" "регулируется Положением.
2.Ежемесячная премия в размере 10 процентов выплачивается руководителям методических объединений в области науки.
Дальнейшее повышение качества образовательного процесса в общеобразовательном учреждении, усиление межпредметной интеграции, организация учебно-воспитательного процесса на основе современных педагогических технологий, эффективное внедрение STEAM-подхода, организация своевременной методической поддержки педагогических кадров. В ходе образовательного процесса по решению Рабочей группы устанавливается ежемесячная надбавка в размере 10 процентов к базовым тарифным ставкам руководителей методических объединений общеобразовательного учреждения в областях науки, за их деятельность по повышению своего профессионального и методические навыки и квалификация.
Данный порядок утвержден постановлением Кабинета Министров от 30 сентября 2019 года № 823 «Порядок создания директорского фонда поощрения образцовых работников общеобразовательных учреждений и использования его средств» регламентируется Положением.
3.Премии, предоставляемые учителям отдельных предметов, имеющим международно-признанный или национальный сертификат.
Эти премии предоставляются учителям-предметникам, имеющим сертификаты международного образца, в размере 50 процентов их тарифной ставки, педагогам, имеющим национальные сертификаты, - в размере 20 процентов.
Данная процедура основана на Указе Президента № ПФ-134 от 11 мая 2022 года, Приказе № ПФ-5117 от 19 мая 2021 года и № 25, подписанном Министерством дошкольного и школьного образования с рядом министерств 28 июля. 2023 года регламентируется совместным решением.
4.Пособия квалифицированным педагогам, работающим в средних общеобразовательных учреждениях, за счет Фонда министра.
Указанные пособия предоставляются на 9 месяцев в размере 5,5 минимальных размеров оплаты труда квалифицированным педагогам, работающим в средних общеобразовательных учреждениях системы министерства. Также передовым работникам, работающим в системе народного образования, будет выплачиваться единовременная премия в размере 5,5 МРОТ.
Порядок этого установлен Положением «О Фонде министра народного образования», утвержденным постановлением Кабинета Министров № 425 от 2 августа 2022 года.
5.Премирование в размере 100-150% ежемесячно назначается педагогическим работникам, победившим в олимпиадах во время учебы.
Такие премии составляют 150 процентов заработной платы в месяц педагогам, победившим в Международной олимпиаде и работавшим преподавателями в образовательных учреждениях во время учебы, а победителям республиканского этапа основной премии олимпиады выплачивается 100 процентов заработной платы.
Этот порядок определен в постановлении Президента PQ-4306 от 3 мая 2019 года «О мерах по выявлению талантливой молодежи и созданию непрерывной системы подготовки высококвалифицированных кадров».
6.Пособия, предоставляемые педагогическим работникам из других регионов в общеобразовательных учреждениях, расположенных в отдаленных районах
В общеобразовательных учреждениях, расположенных в отдаленных районах, педагогическим работникам, работающим из других регионов, выплачиваются следующие надбавки в зависимости от стажа работы:
10 процентов преподавателю со стажем работы от 6 месяцев до 3 лет;
20 процентов преподавателю со стажем работы от 3 до 5 лет;
30 процентов преподавателю со стажем работы от 5 до 10 лет;
40 процентов преподавателю со стажем работы от 10 до 15 лет;
Преподавателю со стажем работы более 15 лет будет выплачиваться 50-процентная премия.
Данный порядок определен постановлением Кабинета Министров от 7 июня 2019 года № 471 «О дальнейшем стимулировании работы педагогических кадров, работающих в общеобразовательных школах, расположенных в отдаленных районах».
Кроме того, 11 января 2021 года подписан Указ Президента № PQ-4940, направленный на дальнейшее стимулирование учителей, желающих пойти работать в школы отдаленных районов.
Согласно ему, с 1 января 2021 года педагоги, приехавшие из других регионов на работу в бюджетные организации, расположенные в отдаленных районах, будут получать единовременную первоначальную помощь в размере 50-кратной суммы основного расчета и аренды жилья (аренда). установлена ежемесячная денежная компенсация в размере 2-кратной базовой суммы расчета.
7.Премии выплачиваются учителям, привлеченным из других регионов в школы с низким качеством образования.
В случае привлечения из других регионов в школы с низким качеством образования педагогов с высшим образованием, первой и высшей квалификационной категорией и опытом преподавания не менее одного года, им будет выплачиваться надбавка от 50% до 100%.
Учителям, набранным из других регионов, будут выплачиваться следующие дополнительные сборы:
50 процентов к основным тарифным ставкам учителей, работающих из других районов и городов одной области;
100% специальное повышение базовых тарифных ставок для учителей, работающих из других регионов.
Педагогов, привлекаемых из других регионов в школы с низким качеством образования на период их работы, но на срок не более 2 лет, за счет средств местного бюджета служебного жилья или районов (городов) в размере, двукратном размере суммы базового расчета также предусмотрено ежемесячное вознаграждение.
Если педагог получает премию из директорского фонда по месту работы, то эти премии сохраняются в течение одного учебного года, даже если он начнет работать в школе с низким качеством образования.
Специальные надбавки к основным тарифным ставкам учителям-педагогам высшей и первой категории, набранным из других регионов, выплачиваются также за учебный год, следующий за годом исключения школы, в которой они обучались, из перечня школ с низким уровнем образования.
8.15-процентные надбавки для женщин-учителей физкультуры, работающих в сельской местности.
С 1 апреля 2010 года к тарифным ставкам женщин, работающих учителями физкультуры и инструкторами по спорту в общеобразовательных школах, средних специальных, профессиональных учебных заведениях и спортивных школах для детей и подростков в сельской местности установлена надбавка в размере 15 процентов в месяц.
Данная процедура основана на постановлении Президента Республики Узбекистан от 1 апреля 2010 года № PQ-1315, размещенном на.
9.Дополнительная премия учителям классов инклюзивного образования.
Ежемесячная премия, выплачиваемая преподавателям классов инклюзивного образования за особые условия труда, составляет 10 % заработной платы за одного ребенка с особыми образовательными потребностями в классе, 20 % заработной платы за двоих детей, за троих детей в размере 30 процентов должностного оклада, а также 40 процентов должностного оклада учителям и специальным педагогам, проводившим воспитательную работу с четырьмя и более детьми в двух и более классах инклюзивного образования.
Учителям начальных коррекционных классов и специальным педагогам выплачивается ежемесячная надбавка в размере 50% заработной платы за особые условия труда. Завучу классов инклюзивного образования предоставляется полный объем дополнительного финансирования на содержание класса и поощрение из фонда директора.
Данный порядок определен положением «О порядке организации инклюзивного образования в организациях общего среднего образования», утвержденным постановлением Кабинета Министров №638 от 12 октября 2021 года.
10.Премии выплачиваются молодым специалистам, имеющим престижный международный рейтинг или степень доктора философии и другие приравненные к нему научные степени.
15 к заработной плате молодых специалистов, окончивших зарубежные высшие учебные заведения (бакалавриат, магистратура) или получивших ученую степень (PhD и другие приравненные к ним научные степени), входящих в список ТОП-500 престижных международных рейтинговых организаций, работающих в образовательных учреждениях от процента до 75 процентов платные.
Данный порядок определен в Указе Президента Республики Узбекистан от 13 июля 2021 года № ПФ-6260.
11.Премия в размере 70 процентов предоставляется педагогам, имеющим квалификационный аттестат по международным стандартам.
Данное повышение будет введено в действие с 1 января 2025 года. Согласно обновленной редакции положения, утвержденной постановлением Кабинета Министров №572 от 17 сентября 2021 года, 70-процентная премия будет предоставляться учителям, имеющим квалификационный аттестат по международным стандартам.
Данная процедура реализована постановлением Кабинета Министров №692 от 29 декабря 2023 года.
12.Дополнительные выплаты директорам школ и их заместителям, имеющим управленческие удостоверения.
С 1 сентября 2024 года руководителям общесредних образовательных учреждений, имеющим свидетельство о менеджменте, будут выплачиваться дополнительные ежемесячные надбавки к заработной плате в следующих размерах сроком на 5 лет:
директорам школ - 50 процентов;
заместителям директора - 30 процентов.
Претенденты на эту награду должны пройти обучение и получить сертификат на курсах подготовки менеджеров, введенных в Национальном научно-исследовательском институте имени Абдуллы Авлони.
Данный порядок утвержден постановлением Кабинета Министров от 25 декабря 2023 года № 681 "О порядке обучения кандидатов на должность директора государственных общесредних образовательных учреждений на курсах управленческой подготовки и выдачи им сертификата управления" определены в уставе.
13.Надбавки директорам образовательных учреждений, подготовивших победителей Международной олимпиады.
Международная олимпиада по математике — Международная математическая олимпиада (IMO), Международная олимпиада по физике — Международная олимпиада по физике (IPhO), Международная олимпиада по химии — Международная олимпиада по химии (IChO), Международная олимпиада по биологии — Международная олимпиада по биологии (IBO), Международная олимпиада по информатике — Международная олимпиада Победители по информатике (ИОИ) получают дополнительную премию в размере 200, 175 и 150 процентов на следующий учебный год в зависимости от выплаченных Фондом золотых, серебряных и бронзовых медалей.
Данный порядок утвержден постановлением Кабинета Министров от 30 сентября 2019 года № 823 «Порядок создания директорского фонда поощрения образцовых работников общеобразовательных учреждений и использования его средств» о», определенном в Положении.