Maktabgacha ta’lim tashkilotlari malaka oshirish instituti vazirlik bo‘ysunuviga o‘tkaziladi
Maktabgacha ta’lim tashkilotlari direktor va mutaxassislarini qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish instituti Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi bo‘ysunuviga o‘tkaziladi.
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 21-iyundagi PQ-231-sonli qarorida nazarda tutilgan.
Bunda hududiy markazlarning maktabgacha ta’lim tashkilotlari xodimlarini qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish faoliyati Maktabgacha ta’lim instituti tomonidan muvofiqlashtiriladi.
Maktabgacha va maktab ta’limi tashkilotlari xodimlarini qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish bo‘yicha mavjud quvvatlarni kengaytirish uchun 11 ta pedagogika kolleji bino va inshootlari, tegishli mol-mulki bilan birga hududiy markazlar tasarrufiga o‘tkaziladi.
Hududiy markazlar tasarrufiga o‘tkaziladigan pedagogika kollejlari faoliyati ularda ta’lim olayotgan o‘quvchilar o‘qishini tamomlash muddatlariga mos ravishda bosqichma-bosqich tugatiladi va ularning bino va inshootlaridan maktabgacha va maktab ta’limi tashkilotlari xodimlarini qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish maqsadlarida foydalaniladi.
Shuningdek, maktabgacha ta’lim tashkilotlarining pedagog va mutaxassis kadrlarini uzluksiz kasbiy rivojlantirish bo‘yicha “Virtual kasbiy rivojlantirish” elektron dasturi joriy etiladi.

Institute of advanced training of preschool educational organizations will be transferred to the subordination of the Ministry
11:20 / 03.07.2024 7.61k
The Institute for retraining and advanced training of directors and specialists of preschool educational organizations will be transferred to the subordination of the Ministry of Preschool and School Education.
This is provided for in the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated June 21, 2024 No. PP-231.
At the same time, the activities of regional centers for retraining and advanced training of employees of preschool educational organizations are coordinated by the Preschool Education Institute.
In order to expand the existing capacities for retraining and advanced training of employees of preschool and school educational organizations, 11 pedagogical colleges will be transferred to the jurisdiction of regional centers with their buildings and facilities and related property.
The activities of pedagogical colleges transferred to regional centers shall be phased out in accordance with the terms of graduation of students studying in them, and their buildings and structures will be used for the purpose of retraining and advanced training of employees of preschool and school educational organizations.
Also, an electronic program "Virtual professional development" will be introduced for the continuous professional development of pedagogical and specialist personnel of preschool educational organizations.