Maktabgacha ta’lim tashkilotlari malaka oshirish instituti vazirlik bo‘ysunuviga o‘tkaziladi
Maktabgacha ta’lim tashkilotlari direktor va mutaxassislarini qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish instituti Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi bo‘ysunuviga o‘tkaziladi.
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 21-iyundagi PQ-231-sonli qarorida nazarda tutilgan.
Bunda hududiy markazlarning maktabgacha ta’lim tashkilotlari xodimlarini qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish faoliyati Maktabgacha ta’lim instituti tomonidan muvofiqlashtiriladi.
Maktabgacha va maktab ta’limi tashkilotlari xodimlarini qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish bo‘yicha mavjud quvvatlarni kengaytirish uchun 11 ta pedagogika kolleji bino va inshootlari, tegishli mol-mulki bilan birga hududiy markazlar tasarrufiga o‘tkaziladi.
Hududiy markazlar tasarrufiga o‘tkaziladigan pedagogika kollejlari faoliyati ularda ta’lim olayotgan o‘quvchilar o‘qishini tamomlash muddatlariga mos ravishda bosqichma-bosqich tugatiladi va ularning bino va inshootlaridan maktabgacha va maktab ta’limi tashkilotlari xodimlarini qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish maqsadlarida foydalaniladi.
Shuningdek, maktabgacha ta’lim tashkilotlarining pedagog va mutaxassis kadrlarini uzluksiz kasbiy rivojlantirish bo‘yicha “Virtual kasbiy rivojlantirish” elektron dasturi joriy etiladi.

Институт повышения квалификации дошкольных образовательных организаций передается в подчинение министерства
11:20 / 03.07.2024 7.61k
Институт переподготовки и повышения квалификации директоров и специалистов дошкольных образовательных организаций будет передан в ведение Министерства дошкольного и школьного образования.
Это предусмотрено постановлением Президента Республики Узбекистан от 21 июня 2024 года No ПП-231.
При этом деятельность региональных центров по переподготовке и повышению квалификации работников дошкольных образовательных организаций координируется Институтом дошкольного образования.
Для расширения имеющихся мощностей по переподготовке и повышению квалификации работников дошкольных и школьных образовательных организаций 11 педагогических колледжей с зданиями и сооружениями, соответствующим имуществом будут переданы в ведение территориальных центров.
Деятельность педагогических колледжей, передаваемых в ведение региональных центров, будет поэтапно прекращена в соответствии со сроками окончания обучающимися в них учащимися и их здания и сооружения будут использоваться в целях переподготовки и повышения квалификации работников дошкольных и школьных образовательных организаций.
Также будет внедрена электронная программа "Виртуальное профессиональное развитие" для непрерывного профессионального развития педагогических и специализированных кадров дошкольных образовательных организаций.