Pedagoglarga bayram kunlari uchun oylik yozilmaydimi?
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 22-dekabrdagi PF-213-son “2024-yilda rasmiy sanalarni nishonlash davrida qo‘shimcha ishlanmaydigan kunlarni belgilash va dam olish kunlarini ko‘chirish to‘g‘risida”gi Farmoni va 2024-yil 24-dekabrdagi PQ-452-son qarorga muvofiq 5 kunlik ish haftasida ishlaydiganlar ketma-ket 6 kun, 6 kunlik ish haftasida ishlaydiganlar esa ketma-ket 5 kun dam olishadi. Ish haftasining turidan qat’i nazar 3-yanvar, jumladan barcha xodimlarga ish kuni. 5 kunliklar uchun 4-yanvar shanba ham ish kuni hisoblanadi.
Bunda dam olish kunlari quyidagicha belgilandi:
• 29-dekabr, yakshanba — barcha uchun odatiy dam olish kuni;
• 30-dekabr, dushanba — 6 kun ishlovchilar uchun qo‘shimcha dam olish kuni, 5 kun ishlovchilar uchun 14-dekabr (shanba) kunidan ko‘chirilgan dam olish kuni;
• 31-dekabr, seshanba — barcha uchun qo‘shimcha dam olish kuni;
• 1-yanvar, chorshanba — Yangi yil bayrami;
• 2-yanvar, payshanba — 6 kun ishlovchilar uchun qo‘shimcha dam olish kuni, 5 kun ishlovchilar uchun 4-yanvar (shanba) kunidan ko‘chirilgan dam olish kuni.
Mehnat kodeksining 249-moddasi 4-qismiga ko‘ra, xodimlar mehnatiga vaqtbay, ishbay yoki mehnatga haq to‘lash tizimida nazarda tutilgan boshqa mezonlarga ko‘ra haq to‘lanadi.
Bunda mehnatga haq to‘lashning vaqtbay tizimida qo‘shimcha dam olish kunlari hisobiga oylik ish haqlari kamaymaydi. Masalan, o‘qituvchi 1 oy davomida 22 ish kuni ishlaydimi yoki 20 ish kuni ishlaydimi, uning oylik ish haqi kamaymaydi.
Soatbay ishlaydigan pedagoglarning ish haqi-chi?
Mehnatga haq to‘lashning ishbay tizimida esa qo‘shimcha dam olish kunlari hisobiga oylik ish haqlari kamayishi mumkin. Chunki bunda xodimlarga ishlab berish normalaridan (vaqt normalaridan) kelib chiqqan holda haq to‘lanadi.
Mehnat kodeksining 277-moddasiga ko‘ra, mehnatga haq to‘lashning ishbay tizimida narxlar belgilangan ish razryadlaridan, mehnatga haq to‘lash razryadlaridan, tarif stavkalaridan (maoshlardan) va ishlab berish normalaridan (vaqt normalaridan) kelib chiqqan holda aniqlanadi.
Ishbay narx bajariladigan ishning razryadiga muvofiq bo‘lgan kunbay tarif stavkasini yoki soatbay tarif stavkasini kunbay yoki soatbay ishlab berish normasiga bo‘lish yo‘li bilan aniqlanadi. Ishbay narx bajariladigan ishning razryadiga muvofiq bo‘lgan kunbay tarif stavkasini yoxud soatbay tarif stavkasini belgilangan kunbay yoki soatbay vaqt normasiga ko‘paytirish yo‘li bilan ham aniqlanishi mumkin.
Kunbay tarif stavkasi (maosh) yoki soatbay tarif stavkasi mehnatga haq to‘lashning razryadiga muvofiq bo‘lgan oylik tarif stavkasini yoki lavozim maoshini ish kunlarining yoxud ish soatlarining oylik normasiga bo‘lish yo‘li bilan aniqlanadi.
Masalan, ta’lim sohasida soatbay ish haqi o‘qituvchi tomonidan o‘tilgan dars soatlari miqdori bilan bog‘liq bo‘ladi. Ya’ni, soatbay dars o‘tadigan o‘qituvchilarning ish haqi o‘tilgan dars soatlari miqdoriga bog‘liq bo‘ladi. Shuning uchun ham soatbay dars o‘tadigan o‘qituvchilarning maoshlari qo‘shimcha dam olish kunlari hisobiga kamayishi mumkin.

Разве педагогам не выписывают зарплату за праздничные дни?
В связи с Новым годом педагоги отдыхают 5 дней подряд. Теперь за счет этих выходных уменьшится наша зарплата в декабре и январе?
Сегодня многие педагоги задаются вопросом, уменьшается ли заработная плата за счет выходных накануне Нового года.
Как известно, в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 22 декабря 2023 года No УП-213 "Об установлении дополнительных нерабочих дней в период празднования официальных дат и переносе выходных дней в 2024 году" и Постановлением Президента Республики Узбекистан от 24 декабря 2024 года No ПП-452 работающие с 5-дневной рабочей неделей отдыхают 6 дней подряд, а работающие с 6-дневной рабочей неделей - 5 дней подряд. 3 января - рабочий день для всех работников, независимо от вида рабочей недели. Для пятидневников суббота 4 января также является рабочим днём.
При этом выходные дни установлены следующим образом:
- 29 декабря, воскресенье - обычный выходной день для всех;
- 30 декабря, понедельник - дополнительный выходной день для работников, работающих 6 дней, 14 декабря (суббота) - перенесенный выходной день для работников, работающих 5 дней;
- 31 декабря, вторник - дополнительный нерабочий день для всех;
- 1 января, среда - праздник Нового года;
- Четверг, 2 января - дополнительный выходной день для работников, работающих 6 дней, выходной день для работников, работающих 5 дней, перенесённый с 4 января (суббота).
- Согласно части 4 статьи 249 Трудового кодекса, труд работников оплачивается по временной, сдельной или по другим критериям, предусмотренным в системе оплаты труда.
При этом в временной системе оплаты труда заработная плата не снижается за счет дополнительных выходных дней. Например, если учитель работает 22 рабочих дня в течение 1 месяца или 20 рабочих дней, его заработная плата не уменьшается.
А заработная плата педагогов, работающих по часам?
В сдельной системе оплаты труда заработная плата может снижаться за счет дополнительных выходных дней. Потому что при этом работники будут оплачиваться исходя из норм отработки (временных норм).
Согласно статье 277 Трудового кодекса, в сдельной системе оплаты труда цены определяются исходя из установленных разрядов труда, разрядов оплаты труда, тарифных ставок (окладов) и норм отработки (норм времени).
Сдельная цена определяется путем деления дневной или почасовой тарифной ставки, соответствующей разряду выполняемой работы, на норму дневной или почасовой отработки. Сдельная цена может быть определена также путем умножения дневной тарифной ставки либо часовой тарифной ставки, соответствующей разряду выполняемой работы, на установленную норму дневной или часовой продолжительности.
Дневная тарифная ставка (оклад) или почасовая тарифная ставка определяется путем деления месячной тарифной ставки или должностного оклада, соответствующей разряду оплаты труда, на месячную норму рабочих дней либо рабочих часов.
Например, почасовая заработная плата в сфере образования зависит от количества часов занятий, проделанных учителем. То есть заработная плата учителей, которые проводят уроки по часам, будет зависеть от количества прошедших уроков. Поэтому заработная плата учителей, которые проводят часовые занятия, может быть снижена за счет дополнительных выходных дней.