Xabaringiz bor, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining tegishli buyrug‘i bilan joriy yilda Vazir jamg‘armasi hisobidan har oylik ustama olish uchun 1-bosqich (test) sinov jarayonlari 25-fevral kuni o‘tkazilishi belgilandi.
Test sinovlari belgilangan quyidagi hududiy manzillarda “test.uzedu.uz” platformasi orqali real vaqt rejimida onlayn o‘tkazilishi reja qilinmoqda.
Bunda nomzodlarning o‘zi dars beradigan umumta’lim fani bo‘yicha bilim darajasi baholanadi. Test sinovlari (40 ta) uchun 100 daqiqa vaqt ajratiladi. Har bir to‘g‘ri javob uchun 2,5 ball beriladi.
Test sinovi natijalariga ko‘ra, maksimal ballning 80 foizi yoki undan yuqori natija ko‘rsatgan nomzodlar keyingi bosqichga yo‘l oladi.
O‘tkaziladigan test sinovlari yuzasidan ayrim pedagoglarda e’tirozlar bor
Pedagog xodimlarning e’tirozlari shundan iboratki, test sinovlari uchun ajratilayotgan vaqtni belgilashda fanlarning murakkablik darajasi inobatga olinmasdan, barcha fanlar uchun test ishlashga 100 daqiqa vaqt ajratilgan.
O‘qituvchilarning aytishicha, matematika, fizika yoki kimyo fanidan beriladigan test savollarini yechish, boshqa fanlarga nisbatan ko‘proq vaqt talab qiladi. Lekin vazirlik barcha fanlar uchun bir xil – 100 daqiqa vaqt ajratilishini ma’lm qilgan.
Ma’lumki, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining tegishli buyrug‘i bilan Vazir jamg‘armasi hisobidan har oylik ustama to‘lanadigan malakali pedagog kadrlarning respublika bo‘yicha cheklangan soni va nomzodlarni saralash bo‘yicha reglament tasdiqlangan.
Haqiqatdan ham ushbu reglamentda belgilangan talablarni ko‘rib chiqadigan bo‘lsak, fanlarning murakkablik darajasiga e’tibor qaratilmaganligiga guvoh bo‘lishimiz mumkin.
Ya’ni, mazkur reglamentda ham 40 ta test savolliklari uchun 100 daqiqa vaqt ajratilishi nazarda tutilgan. Bizningcha, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi bu kabi holatlarni ham inobatga olib, reglamentga tegishli o‘zgartirishlar kiritishi lozim.
Ustama uchun kvotalar to‘lmay qolgan taqdirda nega yana test o‘tkazilmaydi?
Bu masala ham pedagog xodimlarning ancha vaqtdan buyon turli xil e’tirozlariga sabab bo‘lmoqda.
Hech kimga sir emaski, hududlardagi ta’lim tizimini isloh qilish bo‘yicha hududiy kengashlar tomonidan tuman (shahar) uchun belgilangan kvotaga nisbatan nomzodlarni saralash uchun vazirlik (Ishchi guruh)ga taqdim etishda shaffoflik mavjud emas.
Ya’ni, har yili pedagog xodimlar tomonidan xalqtaliminfo.uz tahririyatiga vazir ustamasiga nomzodlarni tavsiya qilishda korrupsiya, mahalliychilik, “tanish-bilishchilik” holatlari uchrayotgani haqida turli xil e’tirozlar yetib keladi.
Haqiqiy nomzodlarning aksariyati vazirlikka taqdim etilmaganligi uchun har yili vazirlik tomonidan belgilangan kvota to‘lmay qoladi. Misol uchun, 2023-yilda vazir ustamasi uchun kvota 2000 nafar etib belgilanib, ulardan 1697 nafari vazir ustamasiga tavsiya qilingan. 2024-yilda esa ushbu kvota 1250 nafar etib belgilanib, ulardan 1005 nafarigina vazir ustamasiga tavsiya qilingan.
Ammo 2023-yilda ham, 2024-yilda ham vazir ustamasi uchun kvotalar soni to‘lmay qolgan bo‘lsa-da, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan ushbu kvotalarning o‘rnini to‘ldirish uchun harakat qilinmagan.
Vaholanki, Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 2-avgustdagi 425-son qarori bilan tasdiqlangan “Vazir jamg‘armasi to‘g‘risidagi nizom”ning 6-bobida har oylik ustama va bir martalik pul mukofoti uchun ajratilgan kvotalar asosida nomzodlar saralanmay qolgan yoki mukofot va ustama oluvchi shaxslar soni kvotadan kam bo‘lgan taqdirda, Ishchi guruhning tegishli qaroriga muvofiq kvotalarni qayta ko‘rib chiqish vakolati bilan qo‘shimcha saralash o‘tkazilishiga ruxsat berilgan.
O‘ylaymizki, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi yuqoridagi e’tirozlarni inobatga olib, pedagog xodimlarga qo‘shimcha imkoniyat yaratish choralarini ko‘radi.
Ish joyi o‘zgarsa, vazir ustamasi saqlanib qoladimi?
Ish joyi o‘zgargan pedagog kadrlar haqida o‘z vaqtida yuqori turuvchi tashkilotga yozma xabar bermaganligi uchun tegishli tashkilot rahbari javobgar hisoblanadi.
Bu yil 1696 nafar o‘qituvchiga qariyb 7 mln 500 ming so‘mlik vazir ustamasi beriladigan bo‘ldi
Vazir jamg‘armasi hisobidan har oylik ustama to‘lanadigan 1 696 nafar malakali pedagog kadrlar ro‘yxati tasdiqlandi. Vazir ustamasi uchun ajratilgan 204 ta joy esa bo‘sh qoldi.

Есть ли возражения по поводу тестовых испытаний, проводимых для министерской надбавки?
Как вам известно, согласно соответствующему приказу Министра дошкольного и школьного образования, первый этап (тестирование) для получения ежемесячной надбавки из фонда Министра в этом году запланирован на 25 февраля.
Тестовые испытания планируется провести онлайн в режиме реального времени через платформу "test.uzedu.uz" по следующим региональным адресам.
При этом оценивается уровень знаний кандидатов по преподаваемому ими общеобразовательному предмету. На тестовые испытания (40 экзаменов) отводится 100 минут. За каждый правильный ответ начисляется 2,5 балла.
По результатам тестирования кандидаты, показавшие 80 процентов от максимального балла или выше, проходят в следующий этап.
У некоторых педагогов есть возражения относительно проводимых тестовых испытаний
Возражения педагогических работников заключаются в том, что при определении времени, выделяемого на тестовые испытания, не учитывается уровень сложности предметов, а на выполнение тестов по всем предметам выделяется 100 минут.
Учителя говорят, что решение тестовых заданий по математике, физике или химии занимает больше времени, чем по другим предметам. Однако министерство заявило, что для всех предметов будет выделено одинаковое время - 100 минут.
Как известно, соответствующим приказом министра дошкольного и школьного образования утверждены предельная численность квалифицированных педагогических кадров по республике, которым выплачивается ежемесячная надбавка за счет средств фонда министра, и регламент по отбору кандидатов.
Действительно, если мы рассмотрим требования, установленные в этом регламенте, мы можем засвидетельствовать, что не было уделено внимания уровню сложности предметов.
То есть, этот регламент также предусматривает выделение 100 минут на 40 тестовых вопросов. По нашему мнению, Министерство дошкольного и школьного образования должно внести соответствующие изменения в регламент с учетом подобных ситуаций.
Если квоты на надбавки не будут заполнены, почему тест не будет проведен снова?
Этот вопрос уже давно вызывает различные возражения педагогических работников.
Ни для кого не секрет, что территориальными советами по реформированию системы образования в регионах отсутствует прозрачность в представлении кандидатов в министерство (Рабочую группу) для отбора по квоте, установленной для района (города).
То есть, каждый год педагоги выражают свои возражения по поводу случаев коррупции, местничества и кумовства при рекомендации кандидатов на премию министра.
Из-за того, что в министерство не были представлены реальные кандидаты, ежегодно не заполняется квота, установленная министерством. Например, в 2023 году квота на премию министра была установлена в размере 2000 человек, из которых 1697 были рекомендованы на премию министра. В 2024 году эта квота установлена в размере 1 250 человек, из которых 1 005 рекомендованы на премию министра.
Но, как мы видим, и в 2023 году, и в 2024 году, несмотря на то, что количество квот на премию министра осталось незаполненным, Министерство дошкольного и школьного образования не предприняло никаких усилий для восполнения этих квот.
Однако, согласно главе 6 "Положения о Министерском фонде," утвержденного постановлением Кабинета Министров No 425 от 2 августа 2022 года, если кандидаты не были отобраны на основе квот, выделенных на ежемесячную надбавку и единовременное денежное вознаграждение, или если количество лиц, получающих премии и надбавки, меньше квоты, в соответствии с соответствующим решением Рабочей группы разрешено проводить дополнительный отбор с правом пересмотра квот.
Мы считаем, что Министерство дошкольного и школьного образования, учитывая вышеуказанные возражения, примет меры по созданию дополнительных возможностей для педагогических работников.