12:13 / 18.07.2025 3.77k
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Senati tomonidan mehnat qonunchiligi eng ko‘p buzilish holatlari kuzatilgan davlat idoralari tahlil qilindi hamda joriy yilning 26-iyun kuni mehnat qonunchiligiga rioya qilinishi yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vaziri B. Zaxidovga parlament so‘rovi yuborish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, mehnat qonunchiligining eng ko‘p buzilish holatlariga bir nechta davlat idoralari qatori Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tizimida ham yo‘l qo‘yilgan.
Xususan, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tizimida 2024-yilda ishga tiklash, ish haqi undirish va boshqa mehnat nizolari bilan bog‘liq sudlarda ko‘rilgan jami 2 078 ta fuqarolik ishining 1 364 tasi (66 foiz) qanoatlantirilib, tizimda mehnat qonunchiligi normalari buzilishi oqibatida da’vogarlar foydasiga 14 mlrd so‘m ish haqi hamda qo‘shimcha 2,5 mlrd so‘mlik majburiy progul uchun haq va ma’naviy zararlar undirish haqida qarorlar qabul qilingan.
Ushbu tizimda Surxondaryo (294 ta), Qashqadaryo (269), Farg‘ona (262), Samarqand (246), Navoiy (174), Toshkent (152) viloyatlari va Toshkent shahrida (144) mehnat qonunchiligini eng ko‘p buzilishiga yo‘l qo‘yilgan.
Misol uchun, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2023-yil 7-iyuldagi 109-k-sonli buyrug‘iga ko‘ra maktab direktori lavozimida ishlab kelgan I.Eshanov bilan tuzilgan mehnat shartnomasi Mehnat kodeksining 168-moddasi birinchi qismi 2-bandiga (mehnat shartnomasini taraflarning xohish irodasiga bog‘liq bo‘lmagan holatlarga ko‘ra bekor qilish) asosan bekor qilingan.
Unga ko‘ra ish beruvchi tomonidan mehnat shartnomasi bekor qilingan xodimni ishga joylashtirish imkoniyati bo‘la turib, bunday chora ko‘rilmagan. Oliy sudning 2024-yil 14-iyundagi ajrimi bilan I.Eshanov Qo‘ng‘irot tumani maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limiga qarashli 33-sonli umumiy o‘rta ta’lim maktabi direktori lavozimiga ishga tiklangan va uning foydasiga 60 mln so‘m ish haqi undirish haqida qaror qabul qilingan.
Aksariyat hollarda davlat tashkilotlari va idoralari rahbarlari tomonidan noqonuniy ishdan bo‘shatilgan xodimlarni ishga tiklash bo‘yicha sud qarorlari ijrosini o‘z vaqtida bajarmasdan, uzoq vaqt paysalga solib kelinishi nafaqat fuqarolarning noroziligiga, balki xodimlarga qo‘shimcha to‘lovlar ham to‘lanishiga sabab bo‘lmoqda.
Misol uchun, fuqaro D.Islamova Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi Ta’lim sifatini monitoringi boshqarmasi boshlig‘i lavozimiga fuqarolik ishlari bo‘yicha Shayxontohur tumanlararo sudining 2023-yil 4-avgust kunidagi qaroriga ko‘ra ishga tiklangan.
Biroq ish beruvchi tomonidan sud qarori ijrosi o‘z vaqtida ijro etilmaganligi bois u sudga majburiy progul uchun ish haqini undirish haqida da’vo arizasi bilan murojaat qilishga majbur bo‘lgan. Oqibatda fuqarolik ishlari bo‘yicha Shayxontohur tumanlararo sudining 2024-yil 23-dekabrdagi qarori bilan Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligidan D.Islamovaning foydasiga 294 mln so‘m ish haqi va 20 mln so‘m ma’naviy zarar undirish belgilangan.
Bu esa, haqli e’tirozlar ko‘payishiga, adolatsizliklar yuzasidan fuqarolar shikoyatlari soni keskin ortishiga sabab bo‘lgan.
Ta’kidlanishicha, sud orqali ishga tiklangan ayrim xodimlar davlat tashkilotlari rahbarlari tomonidan o‘z ishiga tiklangan bo‘lsa-da, keyinchalik yana takroran noqonuniy ravishda ishdan bo‘shatish holatlari kuzatilgan. Ushbu xodimlar sud orqali takroran o‘z ishiga tiklanishi oqibatida davlat tashkilotidan xodim foydasiga undirilayotgan summalar miqdori oshgan.
Oliy Majlisining Senati qarorida aytilishicha, 2024-yilda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tizimidan mehnat qonunchiligiga oid 7 578 ta murojaat kelib tushgan.
Endilikda, Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vaziri B. Zaxidov parlament so‘rovini ko‘rib chiqish yakunlari bo‘yicha 2025-yilning 30-sentabriga qadar O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatiga yozma javob taqdim etishi kerak bo‘ladi.
Eslatib o‘tamiz, Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi bergan ma’lumotlarga ko‘ra, 2024-yilda mehnat qonunchiligining eng ko‘p buzilishi holatlari maktablarda (5 612 ta), undan keyingi o‘rinda maktabgacha ta’lim muassasalarida (2 173 ta) kuzatilgan.
2023-yilda mehnat qonunchiligi eng ko‘p buzilgan sohalar bo‘yicha Maktabgacha va maktab ta’limi tizimi “birinchilikni” egallagan.

Система дошкольного и школьного образования признана одной из наиболее нарушенных сфер трудового законодательства
12:13 / 18.07.2025 4.08k
Сенатом Олий Мажлиса Республики Узбекистан проанализированы государственные органы, в которых наблюдается наибольшее количество нарушений трудового законодательства, и принято постановление о направлении 26 июня текущего года парламентского запроса министру занятости и сокращения бедности Республики Узбекистан Б. Захидову о соблюдении трудового законодательства.
Согласно данным, наибольшее количество нарушений трудового законодательства было допущено в системе Министерства дошкольного и школьного образования, наряду с несколькими государственными органами.
В частности, в системе Министерства дошкольного и школьного образования в 2024 году из 2 078 гражданских дел, рассмотренных в судах, связанных с восстановлением на работе, взысканием заработной платы и другими трудовыми спорами, 1 364 (66 процентов) были удовлетворены, и в результате нарушения норм трудового законодательства в системе были приняты решения о взыскании в пользу истцов 14 миллиардов сумов заработной платы и дополнительно 2,5 миллиарда сумов за вынужденный прогул и моральный ущерб.
В этой системе наибольшее количество нарушений трудового законодательства допущено в Сурхандарьинской (294), Кашкадарьинской (269), Ферганской (262), Самаркандской (246), Навоийской (174), Ташкентской (152) областях и городе Ташкенте (144).
Например, согласно приказу Министра дошкольного и школьного образования Республики Каракалпакстан No 109-к от 7 июля 2023 года, трудовой договор с И. Эшановым, работавшим директором школы, был расторгнут на основании пункта 2 части первой статьи 168 Трудового кодекса (прекращение трудового договора по обстоятельствам, не зависящим от воли сторон).
Согласно ему, такая мера не была принята, несмотря на то, что у работодателя была возможность трудоустроить работника, трудовой договор с которым был расторгнут. Определением Верховного суда от 14 июня 2024 года И. Эшанов восстановлен на должности директора общеобразовательной школы No33 отдела дошкольного и школьного образования Кунградского района и в его пользу принято решение о взыскании заработной платы в размере 60 млн сумов.
В большинстве случаев руководители государственных организаций и ведомств задерживают исполнение судебных решений о восстановлении на работе незаконно уволенных сотрудников, что приводит не только к недовольству граждан, но и к выплате дополнительных выплат сотрудникам.
Например, гражданка Д. Исламова восстановлена на должности начальника Управления мониторинга качества образования Министерства дошкольного и школьного образования решением Шайхантахурского межрайонного суда по гражданским делам от 4 августа 2023 года.
Однако, в связи с несвоевременным исполнением работодателем решения суда, он был вынужден обратиться в суд с иском о взыскании заработной платы за вынужденный прогул. В результате решением Шайхантахурского межрайонного суда по гражданским делам от 23 декабря 2024 года было установлено взыскание с Министерства дошкольного и школьного образования в пользу Д. Исламовой 294 млн сумов заработной платы и 20 млн сумов морального вреда.
Это привело к росту обоснованных возражений и резкому увеличению числа жалоб граждан на несправедливость.
Отмечается, что некоторые сотрудники, восстановленные на работе в судебном порядке, были восстановлены на работе руководителями государственных организаций, но впоследствии наблюдались случаи незаконного увольнения. В результате восстановления этих сотрудников на работе через суд увеличилась сумма, взыскиваемая с государственной организации в пользу работника.
В постановлении Сената Олий Мажлиса говорится, что в 2024 году наибольшее количество обращений, связанных с трудовым законодательством, поступило из системы Министерства дошкольного и школьного образования для рассмотрения, а количество обращений составило 7 578.
Теперь министр занятости и сокращения бедности Б. Захидов должен представить в Сенат Олий Мажлиса Республики Узбекистан письменный ответ по итогам рассмотрения парламентского запроса до 30 сентября 2025 года.
Напомним, по данным Министерства занятости и сокращения бедности, в 2024 году наибольшее количество нарушений трудового законодательства наблюдалось в школах (5 612), затем в дошкольных образовательных учреждениях (2 173).
В 2023 году система дошкольного и школьного образования заняла "первое место" в секторах с наибольшим количеством нарушений трудового законодательства.