12:18 / 21.07.2025 2.55k
Davlat xavfsizlik xizmati va Ichki ishlar vazirligi xodimlari hamkorligida o‘tkazilgan tezkor tadbirlar davomida, 21 yoshli va 43 yoshli ikki nafar ishsiz fuqaro noqonuniy diniy o‘qish tashkil qilganliklari fosh etildi.
Jumladan, 21 yoshli fuqaro Toshkent viloyati Zangiota tumanida joylashgan xonadonlardan birida 31 nafar bolalarga, 43 yoshli fuqaro esa Toshkent tumanidagi xonadonlardan birida 12 nafar voyaga yetmagan bolalarga diniy saboq bergan.
Noqonuniy faoliyat yuritgan mazkur shaxslar hamda bolalarni tarbiyalash majburiyatlarini bajarmagan ota-onalarga nisbatan qonunlarda belgilangan tartibda jazo tayinlandi.
Ma’lumot uchun: “Bola huquqlarining kafolatlari to‘g‘risida”gi Qonunning 23-moddasiga ko‘ra qonunga xilof ravishda diniy ta’lim olishga jalb etish deganda bolani ro‘yxatdan o‘tkazilmagan yoki litsenziyaga ega bo‘lmagan tashkilotlarga yoxud maxsus diniy ma’lumotga ega bo‘lmagan va diniy tashkilotlarning O‘zbekiston Respublikasi bo‘yicha markaziy boshqaruv organining ruxsatisiz diniy ta’limni amalga oshirayotgan shaxslarga diniy ta’lim olish uchun topshirish tushuniladi.
MJtK 47-moddasi 3-qismiga ko‘ra ota-onalar yoki ularning o‘rnini bosuvchi shaxslar tomonidan o‘z bolasini qonunga xilof ravishda diniy ta’lim olishga jalb etish, — bazaviy hisoblash miqdorining besh baravaridan o‘n baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
Ushbu moddaning uchinchi qismida nazarda tutilgan huquqbuzarlik ma’muriy jazo chorasi qo‘llanilganidan keyin bir yil davomida takror sodir etilgan bo‘lsa, — bazaviy hisoblash miqdorining o‘n baravaridan o‘n besh baravarigacha miqdorda jarima solishga yoki o‘n besh sutkagacha muddatga ma’muriy qamoqqa olishga sabab bo‘ladi.

12:18 / 21.07.2025 2.37k
During operational activities conducted jointly by the State Security Service and the Ministry of Internal Affairs, two unemployed citizens aged 21 and 43 were exposed for organizing illegal religious studies.
In particular, a 21-year-old citizen taught religious lessons to 31 children in one of the apartments in the Zangiata district of the Tashkent region, and a 43-year-old citizen taught religious lessons to 12 minors in one of the apartments in the Tashkent district.
These individuals, who carried out illegal activities, as well as parents who did not fulfill their obligations to raise children, were punished in accordance with the procedure established by law.
For reference: According to Article 23 of the Law "On Guarantees of the Rights of the Child," illegal involvement in religious education means the transfer of a child for religious education to unregistered or unlicensed organizations or to persons who do not have special religious education and carry out religious education without the permission of the central governing body of religious organizations in the Republic of Uzbekistan.
According to part 3 of Article 47 of the Code of Administrative Offenses, unlawful involvement of a child in religious education by parents or persons replacing them - entails the imposition of a fine from five to ten times the basic calculated value.
Commission of an offense provided for in part three of this article, repeatedly within a year after the application of an administrative penalty, - entails the imposition of a fine from ten to fifteen basic calculated values or administrative arrest for up to fifteen days.