12:18 / 21.07.2025 2.55k
Davlat xavfsizlik xizmati va Ichki ishlar vazirligi xodimlari hamkorligida o‘tkazilgan tezkor tadbirlar davomida, 21 yoshli va 43 yoshli ikki nafar ishsiz fuqaro noqonuniy diniy o‘qish tashkil qilganliklari fosh etildi.
Jumladan, 21 yoshli fuqaro Toshkent viloyati Zangiota tumanida joylashgan xonadonlardan birida 31 nafar bolalarga, 43 yoshli fuqaro esa Toshkent tumanidagi xonadonlardan birida 12 nafar voyaga yetmagan bolalarga diniy saboq bergan.
Noqonuniy faoliyat yuritgan mazkur shaxslar hamda bolalarni tarbiyalash majburiyatlarini bajarmagan ota-onalarga nisbatan qonunlarda belgilangan tartibda jazo tayinlandi.
Ma’lumot uchun: “Bola huquqlarining kafolatlari to‘g‘risida”gi Qonunning 23-moddasiga ko‘ra qonunga xilof ravishda diniy ta’lim olishga jalb etish deganda bolani ro‘yxatdan o‘tkazilmagan yoki litsenziyaga ega bo‘lmagan tashkilotlarga yoxud maxsus diniy ma’lumotga ega bo‘lmagan va diniy tashkilotlarning O‘zbekiston Respublikasi bo‘yicha markaziy boshqaruv organining ruxsatisiz diniy ta’limni amalga oshirayotgan shaxslarga diniy ta’lim olish uchun topshirish tushuniladi.
MJtK 47-moddasi 3-qismiga ko‘ra ota-onalar yoki ularning o‘rnini bosuvchi shaxslar tomonidan o‘z bolasini qonunga xilof ravishda diniy ta’lim olishga jalb etish, — bazaviy hisoblash miqdorining besh baravaridan o‘n baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
Ushbu moddaning uchinchi qismida nazarda tutilgan huquqbuzarlik ma’muriy jazo chorasi qo‘llanilganidan keyin bir yil davomida takror sodir etilgan bo‘lsa, — bazaviy hisoblash miqdorining o‘n baravaridan o‘n besh baravarigacha miqdorda jarima solishga yoki o‘n besh sutkagacha muddatga ma’muriy qamoqqa olishga sabab bo‘ladi.

12:18 / 21.07.2025 2.38k
В ходе оперативных мероприятий, проведенных сотрудниками Службы государственной безопасности и Министерства внутренних дел, было выявлено, что два безработных гражданина, 21 и 43 лет, организовали незаконное религиозное обучение.
В частности, 21-летний гражданин преподавал религиозные уроки 31 ребенку в одной из квартир Зангиатинского района Ташкентской области, а 43-летний гражданин преподавал религиозные уроки 12 несовершеннолетним детям в одной из квартир Ташкентского района.
В отношении указанных лиц, занимавшихся незаконной деятельностью, а также родителей, не выполнявших обязанности по воспитанию детей, назначено наказание в порядке, установленном законодательством.
Для справки: Согласно статье 23 Закона "О гарантиях прав ребенка," под незаконным привлечением к религиозному образованию понимается передача ребенка для получения религиозного образования в незарегистрированные или не имеющие лицензии организации или лицам, не имеющим специального религиозного образования и осуществляющим религиозное образование без разрешения центрального органа управления религиозных организаций по Республике Узбекистан.
Согласно части 3 статьи 47 КоАО незаконное привлечение родителями или лицами, их заменяющими, своего ребенка к получению религиозного образования - влечет наложение штрафа от пяти до десяти базовых расчетных величин.
Совершение правонарушения, предусмотренного частью третьей настоящей статьи, повторно в течение года после применения административного взыскания - влечет наложение штрафа от десяти до пятнадцати базовых расчетных величин или административный арест до пятнадцати суток.