Maktab o‘qituvchilarga ham milliy sertifikatlarni olish uchun subsidiya beriladimi?
O‘qituvchilarga milliy sertifikatlarni olish uchun subsidiyalar ajratilishi haqidagi xabarni o‘qigandim. Bu maktab o‘qituvchilariga ham taalluqlimi?
Joriy yilning 5-fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PQ–49-sonli qarori imzolangan.
Qarorga ko‘ra, 2026-yil 1-iyuldan 2028-yil 1-yanvarga qadar Bandlikka ko‘maklashish davlat jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan kasbiy ta’lim sifatini oshirishga yo‘naltirilgan quyidagi turdagi subsidiyalar joriy etilishi belgilangan:
• o‘qituvchi va ishlab chiqarish ta’limi ustalariga xalqaro miqyosda tan olingan kasbiy ta’limga oid sertifikatlar;
• shuningdek, Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi tomonidan tasdiqlanadigan ro‘yxat asosida milliy sertifikatlarni olish uchun sarflangan mablag‘larning 50 foizi, biroq BHMning 20 baravarigacha oshmagan miqdorda qoplab berilishi nazarda tutilgan.
Ammo bu maktab o‘qituvchilariga tegishli emas
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 23-oktabrdagi PF-190-son Farmoni bilan Kasbiy ta’lim agentligi tashkil etilgan.
Agentlik Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi tashkilot bo‘lib, asosan kasbiy ta’lim tashkilotlari, ya’ni texnikumlar faoliyatini muvofiqlashtirish va kasbiy ta’lim sohasini boshqarishga mas’ul hisoblanadi.
Prezidentning PQ–49-sonli qarorida ham, ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan xababrlarda ham aynan kasbiy ta’lim sifatini oshirish haqida so‘z borgan bo‘lib, belgilangan subsidiyalar ham faqat kasbiy ta’lim sohasida faoliyat yurituvchi o‘qituvchi va ishlab chiqarish ta’limi ustalariga beriladi.

13:29 / 10.02.2026 29.82k
Я читал новость о выделении субсидий учителям для получения национальных сертификатов. Это относится и к школьным учителям?
5 февраля текущего года подписано постановление Президента Республики Узбекистан No ПП-49.
Согласно постановлению, с 1 июля 2026 года по 1 января 2028 года за счет средств Государственного фонда содействия занятости будут внедрены следующие виды субсидий, направленных на повышение качества профессионального образования:
• международно признанные сертификаты по профессиональному образованию для преподавателей и мастеров производственного обучения;
• также предусмотрено возмещение 50 процентов средств, затраченных на получение национальных сертификатов на основании перечня, утверждаемого Министерством занятости и сокращения бедности, но не более 20-кратного размера БРВ.
Но это не относится к школьным учителям
Как известно, Указом Президента Республики Узбекистан от 23 октября 2025 года No УП-190 было создано Агентство профессионального образования.
Агентство является организацией при Министерстве высшего образования, науки и инноваций и в основном отвечает за координацию деятельности организаций профессионального образования, то есть техникумов, и управление сферой профессионального образования.
В Постановлении Президента No ПП-49 также говорится о повышении качества профессионального образования, а установленные субсидии также предоставляются преподавателям и мастерам производственного обучения, работающим в сфере профессионального образования.
В данном постановлении не предусмотрены педагоги, работающие в системе дошкольного и школьного образования.