“Dolzarb 90 kunlik” tadbiri uchun pedagoglar yakshanba kuni ham ishga chaqirtirilishi to‘g‘rimi?
Bu haqdagi qarorni topa olmadim. Iltimos, agar shunday qaror bor bo‘lsa, yubora olasizmi? Umuman olganda, yakshanba kunda ishlashga majbur qilish mehnat shartnomasida aytilmagan bo‘lsa, bu qonunan zid emasmi?
Maktab ishchilari ham odam, endi maktab tugaganiga dam olamiz deganda ishlatishga haqqi bormi?
Bunday qaror yo‘q. 2025-yil 15-may kuni Prezident rahbarligida maktab ta’limi tizimidagi islohotlarga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Unda ta’limning barcha bosqichlariga zamonaviy yondashuvlarni joriy etish, yoshlar tarbiyasi va ularning salohiyatini ro‘yobga chiqarish bo‘yicha ustuvor vazifalar belgilab berildi.
Yig‘ilishda davlat rahbari tomonidan yoshlar bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etishga qaratilgan “Dolzarb 90 kunlik” dasturi e’lon qilingan.
Bizga kelib tushayotgan ma’lumotlarga ko‘ra, ayni vaqtda hududiy maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limlari tomonidan bu yil pedagog va rahbar xodimlar mehnat ta’tiliga chiqmasligi, hatto ular haftaning yakshanba kunlari ham “Dolzarb 90 kun” tadbiri bo‘yicha ishlashi kerakligi haqida tinimsiz topshiriqlar berilmoqda.
Ammo bu mehnat qonunchiligiga zid
Mehnat kodeksining 209-moddasiga ko‘ra, dam olish kunlarida va ishlanmaydigan bayram kunlarida ishlash taqiqlanadi.
Mehnat kodeksining 210-moddasiga ko‘ra, dam olish kunlari va ishlanmaydigan bayram kunlari xodimning roziligisiz ishga jalb etishga yo‘l qo‘yilmaydi. (Bundan alohida hollar mustasno)
Xodim dam olish kuni ishlashga o‘zi rozi bo‘lgan taqdirda MK 263-moddasiga ko‘ra, dam olish kunlaridagi yoki ishlanmaydigan bayram kunlaridagi ish uchun kamida ikki hissa miqdorida haq to‘lanishi kerak.
MK 214-moddasiga ko‘ra, ish beruvchi: xodimlarga qonunchilikda kafolatlangan ta’tillar berishi, ta’tillar berish tartibiga rioya etishi shart. Chunki, ish yili tugaguniga qadar maktabdagi barcha xodimlar mehnat ta’tiliga chiqishi shart.
Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 49-moddasiga ko‘ra, mansabdor shaxs tomonidan mehnat va mehnatni muhofaza qilish to‘g‘risidagi qonunchilikni buzish, bazaviy hisoblash miqdorining besh baravaridan o‘n baravarigacha  (3 million 750 ming so‘mgacha) miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
Agar mehnat huquqlaringiz buzilsa, hududingizdagi mehnat inspeksiyasiga, prokuratura yoki adliya organlariga murojaat qiling. Yoki quyidagi ishonch raqamlariga telefon qiling:

Is it correct that teachers are also called to work on Sundays for the "Urgent 90 Days" event?
Hello, I had a question. The school principal is forcibly summoning my father, saying that a decision has been made to allow school staff to work on Sundays.
I couldn't find a decision on this matter. Please, if there is such a decision, could you send it? In general, if the obligation to work on Sundays is not stipulated in the employment contract, does this not contradict the law?
School workers are human too, do they have the right to use them when they say they'll rest after school ends?
There is no such decision. On May 15, 2025, a videoconference chaired by the President, dedicated to reforms in the school education system, was held.
Priority tasks were defined for the introduction of modern approaches at all levels of education, the upbringing of youth, and the realization of their potential.
At the meeting, the head of state announced the "Urgent 90 Days" program aimed at meaningfully organizing the leisure time of young people.
According to the information received by us, at the same time, the regional departments of preschool and school education constantly give instructions that teachers and managers should not take vacation this year, and even on Sundays they should work according to the "Urgent 90 Days" program.
But this contradicts labor legislation
According to Article 209 of the Labor Code, working on weekends and non-working holidays is prohibited.
According to Article 210 of the Labor Code, it is not allowed to involve employees in work on weekends and non-working holidays without their consent. (except in exceptional cases)
If the employee agrees to work on a weekend, then, according to Art. 263 of the Labor Code, work on weekends or non-working holidays must be paid at least double the amount.
According to Art. 214 of the Labor Code, the employer is obliged to: provide employees with leave guaranteed by law, comply with the procedure for granting leave.
Because before the end of the working year, all school employees must go on vacation.
According to Article 49 of the Code of Administrative Responsibility, violation of labor and labor protection legislation by an official entails the imposition of a fine from five to ten times the base calculation amount (up to 3,750,000 soums).
If your labor rights are violated, contact the labor inspection, prosecutor's office, or justice authorities in your area. Or call the following hotlines: