“Dolzarb 90 kunlik” tadbiri uchun pedagoglar yakshanba kuni ham ishga chaqirtirilishi to‘g‘rimi?
Bu haqdagi qarorni topa olmadim. Iltimos, agar shunday qaror bor bo‘lsa, yubora olasizmi? Umuman olganda, yakshanba kunda ishlashga majbur qilish mehnat shartnomasida aytilmagan bo‘lsa, bu qonunan zid emasmi?
Maktab ishchilari ham odam, endi maktab tugaganiga dam olamiz deganda ishlatishga haqqi bormi?
Bunday qaror yo‘q. 2025-yil 15-may kuni Prezident rahbarligida maktab ta’limi tizimidagi islohotlarga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Unda ta’limning barcha bosqichlariga zamonaviy yondashuvlarni joriy etish, yoshlar tarbiyasi va ularning salohiyatini ro‘yobga chiqarish bo‘yicha ustuvor vazifalar belgilab berildi.
Yig‘ilishda davlat rahbari tomonidan yoshlar bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etishga qaratilgan “Dolzarb 90 kunlik” dasturi e’lon qilingan.
Bizga kelib tushayotgan ma’lumotlarga ko‘ra, ayni vaqtda hududiy maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limlari tomonidan bu yil pedagog va rahbar xodimlar mehnat ta’tiliga chiqmasligi, hatto ular haftaning yakshanba kunlari ham “Dolzarb 90 kun” tadbiri bo‘yicha ishlashi kerakligi haqida tinimsiz topshiriqlar berilmoqda.
Ammo bu mehnat qonunchiligiga zid
Mehnat kodeksining 209-moddasiga ko‘ra, dam olish kunlarida va ishlanmaydigan bayram kunlarida ishlash taqiqlanadi.
Mehnat kodeksining 210-moddasiga ko‘ra, dam olish kunlari va ishlanmaydigan bayram kunlari xodimning roziligisiz ishga jalb etishga yo‘l qo‘yilmaydi. (Bundan alohida hollar mustasno)
Xodim dam olish kuni ishlashga o‘zi rozi bo‘lgan taqdirda MK 263-moddasiga ko‘ra, dam olish kunlaridagi yoki ishlanmaydigan bayram kunlaridagi ish uchun kamida ikki hissa miqdorida haq to‘lanishi kerak.
MK 214-moddasiga ko‘ra, ish beruvchi: xodimlarga qonunchilikda kafolatlangan ta’tillar berishi, ta’tillar berish tartibiga rioya etishi shart. Chunki, ish yili tugaguniga qadar maktabdagi barcha xodimlar mehnat ta’tiliga chiqishi shart.
Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 49-moddasiga ko‘ra, mansabdor shaxs tomonidan mehnat va mehnatni muhofaza qilish to‘g‘risidagi qonunchilikni buzish, bazaviy hisoblash miqdorining besh baravaridan o‘n baravarigacha  (3 million 750 ming so‘mgacha) miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
Agar mehnat huquqlaringiz buzilsa, hududingizdagi mehnat inspeksiyasiga, prokuratura yoki adliya organlariga murojaat qiling. Yoki quyidagi ishonch raqamlariga telefon qiling:

Здравствуйте, у меня был вопрос. Сказав, что принято решение об использовании сотрудников школы по воскресеньям, директор школы вынужден вызвать моего отца в выходной день.
Я не смог найти решение по этому поводу. Пожалуйста, если есть такое решение, не могли бы вы его отправить? В целом, если принуждение к работе в воскресенье не оговорено в трудовом договоре, разве это не противоречит закону?
Школьные работники тоже люди, теперь, когда они говорят, что отдохнут после окончания школы, имеют ли они право их использовать?
Такого решения нет. 15 мая 2025 года под председательством Президента состоялось видеоселекторное совещание, посвященное реформам в системе школьного образования.
В нем определены приоритетные задачи по внедрению современных подходов на всех этапах образования, воспитанию молодежи и реализации ее потенциала.
На совещании глава государства объявил о программе "Актуальные 90 дней," направленной на содержательную организацию досуга молодежи.
Согласно полученной нами информации, в настоящее время региональные отделы дошкольного и школьного образования постоянно дают указания, чтобы педагогические и руководящие работники не уходили в отпуск в этом году, и даже по воскресеньям они должны работать по программе "Актуальные 90 дней."
Но это противоречит трудовому законодательству
Согласно статье 210 Трудового кодекса, привлечение к работе в выходные и праздничные нерабочие дни без согласия работника не допускается. (за исключением особых случаев)
Если работник согласен работать в выходной день, то согласно ст. 263 ТК работа в выходные или праздничные нерабочие дни должна оплачиваться не менее чем в двойном размере.
Согласно ст. 214 ТК работодатель обязан: предоставлять работникам гарантированные законодательством отпуска, соблюдать порядок предоставления отпусков.
Потому что до окончания рабочего года все сотрудники школы должны уйти в отпуск.
Согласно статье 49 Кодекса об административной ответственности, нарушение должностным лицом законодательства о труде и охране труда влечет наложение штрафа в размере от пяти до десяти базовых расчетных величин (до 3 миллионов 750 тысяч сумов).
Если ваши трудовые права нарушены, обратитесь в трудовую инспекцию, прокуратуру или органы юстиции по месту жительства. Или позвоните по следующим горячим номерам: